Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 април 2020
Мислења
104
Поени од реакции
118
Дали некој знае како се вика Преведувачката што има канцеларија наспроти Амбасадата во Скопје или телефон ако има некој од неа!!!
+389 78268245

Kamelija
Poveli


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
110
Поени од реакции
103
По некоја логика околу 2 месеци трае статусот финална?
 
Член од
15 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
24
@Bibo од денес и кај мене има промена на статус од задолжително на финална. Интервју Софија на 11.3.2019 со изводи и потврда,
(По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.)
 
Член од
26 мај 2020
Мислења
31
Поени од реакции
48
Зошо возат со Бугарска лична карта ,а не со карта за привремен или постојан престој.
Тие две се различни,првата се добива по основ на државјанство,а втората каква што сакаш ти да извадиш и со која неможе да возиш кола на БГ табли се вади врз основа на происход!
Moze da se vozi so bg tablici iako imas i postojan prestoj, no ako imas privremen prestoj t.e ednogodishen se izdavaat specijalni tablici za stranci koi prestojuvaat vo bugarija malku se porazlicni
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
220
Поени од реакции
128
Bigo someso
Od 3 juli finalna kolku vreme uste ke bidime na finalna??
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
437
Jas sum skoro 4 meseci i seuste na finalna preku predok
Ќе биде, трпение, кај секој различно, кај мене беше изненадно брзо од финална во положително, кај некој со месеци. Ќе ви се промени.
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
38
За во МК збориш дека може да се вози?
nema sansi so takva licna karta da moze da se vozi vo MK. Da bese taka site ke vozea na BG tablici. Taa licna karta sto se vadi so proishod vazi samo za vo Bugarija i ima vaznost dodeka ti trae Makedonskiot pasos.Znaci moze da e i 6 meseci i 9 godini zavisi od toa kolku ti trae makedonskiot pasos. Ako ti istece makedonskiot pasos avtomatski e nevazecka taa licna karta.
 
На врв Bottom