Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Decki zdravo, intervju 14.11.2017, od 18.01.2018 mi e na zadolzitelna. Odam preku tatko bugarin. Koga bi mi se smenil statusot spored vas?
Sin mi bese na 13.12.2017 ..isto od sredina na januari na zadolzitelna .Mu se smeni statusot deka čeka za eksperten finalen pregled na 24 juni . I toj odi preku roditel . Do sega trebalo i na tebe da ti se smeni . Nikakov red nemaat .‍♀
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Sin mi bese na 13.12.2017 ..isto od sredina na januari na zadolzitelna .Mu se smeni statusot deka čeka za eksperten finalen pregled na 24 juni . I toj odi preku roditel . Do sega trebalo i na tebe da ti se smeni . Nikakov red nemaat .‍♀
ne pukna veke so sin ti,sekoj dne isto alooo sote cekame i znajme veke sto ceka sinti,posto 100pati imas kazano
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Денес промена на статус.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."

Интервју 15.08.2018.

Значи, после точно година и 14 дена. Преписката ми се образува после недела дена од интервјуто, што ќе му дојде да баш после година дена од интервју се смени статус.

Документи - првично од прв братучед и дедо роден 1938 (БККС потврда), па на интервју однесено сето тоа + БККС потврда до предок роден 1902 (продолжено надоле од истиот предок роден 1938).
Автоматски споено мислење:



Може.
Прочитај наназад едно 100 страни, сите можни информации ќе ги имаш.

За до 3 години макс.

Поздрав.
Izvini bate kaj praese intervju? oti i jas na 14.8.2018 praev ama vo Bitola uste sum na zadolzitelna
 
Член од
23 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
1
Здраво дечки, ќе сака ли некој да објасни, кога ќе го земете БГ пасошот додека сте во БГ, кога се враќате назад во МК, со кој пасош која граница треба да се помине? И после кога сте во МК, ако сакате да идете за Германија на пр. повторно кој пасош на кој влез/излез се користи? На пример авионска карта ако се купува со ВизЕр од Скопје и сл.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Здраво дечки, ќе сака ли некој да објасни, кога ќе го земете БГ пасошот додека сте во БГ, кога се враќате назад во МК, со кој пасош која граница треба да се помине? И после кога сте во МК, ако сакате да идете за Германија на пр. повторно кој пасош на кој влез/излез се користи? пример авионска карта ако се купува со ВизЕр од Скопје и сл.
Ако сум јас во твоја ситуација само со бугарскиот но, на излез од Бугарија со бугарскиот на влез во Македонија со македонскиот. На нашите граници службениците ги бааат нашите документи.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
zdr.
sakam da prasam dali nekoj znae kako da go najdam Lazar od Strumica tel. koga raboti i koi denovi
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Jas sum preku sofija.dali moze da me odbijat posle toa ili se e zavrseno
forumot go citam veke dolgo vreme I ako Sakas nozes I ti da si procitas nanazat sto e pisuva I no Mali se sansite sigurno ke te odbijat no prasaj si ti podetalno nekoj posridnik Tia poveke se upateni vo ova I ke ti kazat
 
Член од
23 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ако сум јас во твоја ситуација само со бугарскиот но, на излез од Бугарија со бугарскиот на влез во Македонија со македонскиот. На нашите граници службениците ги бааат нашите документи.
Фала ти за одговорот.. претпоставував дека е така нешто, ама ме занимаат и туѓи искуства... а после кога ќе стигнам во мк со двата пасоши, да речеме сакам да идам во германија, можам само со бугарски да излезам од МК? Дека при влез во МК сум користел македонски... ако некој знае нека пише..
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Фала ти за одговорот.. претпоставував дека е така нешто, ама ме занимаат и туѓи искуства... а после кога ќе стигнам во мк со двата пасоши, да речеме сакам да идам во германија, можам само со бугарски да излезам од МК? Дека при влез во МК сум користел македонски... ако некој знае нека пише..
На македонските граници со македонскиот пасош и за влез и за излез.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom