Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2019
Мислења
23
Поени од реакции
48
Prijatel, MOMENTALNO blgarski grazdanstvo samo so potvrda od zdruzenie po voshodashna linija I so star dokument blgarski... Treto nema...... Neka prestanat posrednicite da go manipulirat I lazat ovoj izmacen I neupaten narod
Mojot bratuced dobi pred 4 meseci bugarsko drzavjanstvo , so dokumenti od prv bratuced I vujko ....
Bez da dostavuva od strumica od zdruzenieto taka da , ako se resile da ve odijat ke ve odbijat I so zdruzenie I bez zdruzenie
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Fala Vi na site za odgovorot. Dali mora licno da gi dostavam ili moze bilo koj vo moe ime. Jas ne sum vo moznost licno
Ke odis licno ako ti e vazno ako ti e see edno za pasos daj mu go posrednikot i posle krstise jas taka se zafrkav prviot pat od baba mi krstalno mi go zagubi go ukrade se da mu ebam gjoko od strumica ... Za toa ne rizikuvaj odi licno dostavi si go
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Ke odis licno ako ti e vazno ako ti e see edno za pasos daj mu go posrednikot i posle krstise jas taka se zafrkav prviot pat od baba mi krstalno mi go zagubi go ukrade se da mu ebam gjoko od strumica ... Za toa ne rizikuvaj odi licno dostavi si go
vo pravo si za ova. No, nema da sum tuka 1 mesec i zatoa nemozam a kaj i da e treba da imam promena na status zosto pomina 1 godina od intervju. DHL bi trebalo da e sigurno isto. No treba molba na bg da napisam so broj na prepiska. Ke se obidam na bg da ja napisam :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
vo pravo si za ova. No, nema da sum tuka 1 mesec i zatoa nemozam a kaj i da e treba da imam promena na status zosto pomina 1 godina od intervju. DHL bi trebalo da e sigurno isto. No treba molba na bg da napisam so broj na prepiska. Ke se obidam na bg da ja napisam :)
ДО
МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја



М О Л Б А



От XXXXXXXXXXXX с ЕМБГ XXXXXXX ,паспорт No XXXXX , роден в град XXXXX, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство XXXXXXXXXX. ;Молба вх.номер XXXXXXXX



УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТ'Р



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Удостоверение за наследници на ветерани от војните от Д'ржавнијат военноисторически архив –Велико Т'рново за прадјадо ми XXXXXX

2.) Преведен и легализиран акт за см'рт на башта ми XXXXX

3.) Преведен и легализиран акт за раждане на баба ми XXXXXX.

4.) Акт за раждане на баба ми XXXXXXXX.(нотариално заверено копие вјарно с оригинала)

5.) Преведено и легализирано Удостоверение от Службата за управление на гражданско с'стојание-XXXXX

6.) Преведено и легализирано нотариално изјавление от двама свидетели които лично го познаваа прадјадо ми

7.) Копие от паспорт





Дата : ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:[DOUBLEPOST=1551012515][/DOUBLEPOST]
vo pravo si za ova. No, nema da sum tuka 1 mesec i zatoa nemozam a kaj i da e treba da imam promena na status zosto pomina 1 godina od intervju. DHL bi trebalo da e sigurno isto. No treba molba na bg da napisam so broj na prepiska. Ke se obidam na bg da ja napisam :)
Ova ti e primer,ti napisi koi dokumenti gi dostavuvas
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Здраво дечки

Некои новости за Јотова?

Нови шпекулации?

Кај и да е мора да почне да потпишува, кај ќе бега, не може да одложува до бесконечност
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Здраво дечки

Некои новости за Јотова?

Нови шпекулации?

Кај и да е мора да почне да потпишува, кај ќе бега, не може да одложува до бесконечност
i Fevruar pomina druze,strasno ajde da se nadevame deka od 4ti mart ke pocne so potpisi
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
So potvrda od zdruzenie ne pominuva :( gi lazat tie posrednicite samo
Velej ..... Ne ja tupi.... So potvrda od zdruzenie..... Toa e edinsrveniot nacin kade minuva postapkava, no po voshodashna linija(dedo to da e roden pred 1919ta God)[DOUBLEPOST=1551019970][/DOUBLEPOST]
незнам зошто ти реприцирам но ај нека биде ко за инает,да ти кажам нешто одам преку него,тогаш кога се мислев да го ангажирам сите одеа со преку братучеди тогаш така беше и некој периот земаја но тој ме убедуваше и настојуваше да одам само со потврда ми рече дека братучедите за две три год.нема да важат нема да даваат преку нив ке даваат со потврди,тогаш незнаев што е тоа "потврда" но не ми се виде многу парично 35евра па си реков како документ ке го дадам и него додека го убедам братучедми да ми помогне но не сакаше пошто се слушаја гласини дека ке им ги одземале пасошите пошто биле добивани на "жими мајка се најмило балгарин сум" додека го чекав интервјуто почнав да читам по ФБ.И КАЈГАНА И други форуми како луге се плачат и жалат биле одбивани преку братучеди,сеуште за волја на вистината се прашувам от каде знаеше,човекот навистина имал врски......[DOUBLEPOST=1550976956][/DOUBLEPOST]
никогаш не сум рекол ке потпишат декември/јаноар пишувам мое мислење тие два месеци напротив секоја година пишувам исти постој да не очекувате премногу тие месеци пошто имаат премногу државни празници така да никој не работи во поголемиот дел,патем от месецов остана уште една недела ТИ ГАРАНТИРАМ,СИГУРЕН СУМ дека ни на овој форум ни на други нама да прочиташ за потпишан указ за нареднава недела,за март мислам крајот би требало да почнат ако АКО вестите от бугарија кој ги слушам се точни дека завршиле со проверки и претреси,ништо не не кошта само уште една недела е да видиме,јас велам овој месец нема укази за НИКОГО,да почекаме да видиме.....[DOUBLEPOST=1550977315][/DOUBLEPOST]
ТИ СИ СУГУРНО ОТ АМБАСАДАТА ИЛИ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО,,едно впрози молја ви се,,,објаснете ми господине зошто јас а верувам и многу други овде чекаме потпис от вицепрезидентот,,,инаку сум а верувам и другите само САМО со потврда от БККС,зошто чекаме пренмогу за потпис...мерси за било каков одговор
Stom si imash potvrda od bkks ke ti pomine predmetot bez problem.... Edinstveno mozat da te odbijat ako imash napraveno nekoj kriminal vo nekoj a evropski zemja... A ovoj velej sho lupa zeleni deka odbivat so potvrda od zdruzenie na baza po dedova oli pradedo a linija roden pred 1919god... Nesto mi stoe slabo upaten ili namerno sozdava nemir vo forumov
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Zdravo, site koi imaat podadeno dokument preku bratuced, tetka, cicko, brat, sestra ke gi odbijat bidejki od pred godina I 6 meseci ima izmeni na zakonot za blgarsko graganstvo.
Za da ne bidat odbieni treba da dostavat dopolnitelni dokument, odnosno izvodi od toj sto e zasegnat do negov dedo ili pradedo roden pred 1919god bilo kade vo mkd I da se naprae poteklo na baza ba tie izvodi vo blgaskoto zdruzenie bkks vo Strumica ... Dokumentot e priznaen I validen od strana na dabc I pravosudie
So istiot dokument sum odbien
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Dali e pametno nanovo da se aplicira.cisto informativno
Da,apliciraj nanovo,ete Pepibe ednas e odbien i sega vtoriov pat ceka potpis samo so potvrda od zdruzenie,sega si poiskusen znaes kako treba i kako poevtino da si pominis ne ti treba posrednik,mozis i postapkata da ja vodis preku konzulat Bitola da ne si pravis trosoci po patista a i se ti objasnuvaat[DOUBLEPOST=1551029584][/DOUBLEPOST]
Kolku vreme se ceka na ovoj status?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Zavisi koja godina si,se ceka od 1 mesec do nekolku meseci
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom