Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Со какви документи аплицираше? Поздрав
Аплицирав со документи од прв братучед, тоа го имав само.
Сега дали се чека повеќе, дали ќе земам после тоа не знам, како што читам овде кај сите различно е, а кој знае што прават во Софија.
Ќе видиме што ќе биде.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
А некој со посредникот да има зборувано? Јас ко че му звонам секогаш за два месеци ми одложува и така си чекам 2 години и јас. Дајте да ја подтурниме работава, неможи вака појче.
Zborev so poveke lugje i osven cekanje nema drugo resenie. Ostaveni sme na milost i nemilost. Posrednik ne prasuvaj bidejki poim nemaat. Ako imas nervi i pari za pukanje mozes da se obides da najmis advokat strucen okolu drzavjanstva vo Sofija. Iako veruvam ke ima mal efekt ili voopsto ke nema. Ednostavno se nema volja da se davaat drzavjanstva vo Sofija. A za greFcinjava sto doprva apliciraat preku tetki, bratucedi i komsii nemam komentar. No ke si osetat na svoja koza, koga ne slusaat patalec.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Изгледа проверката од вице президент е новата дополнителна, маме му јебем..
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
156
Поени од реакции
48
Edna stvar ne mi e jasna kaj bugarskive institucii, praven sistem kurci palci...

Zosto koga veke imaat odredeno koi dokumenti/uslovi se priznavaat kako vazecki za dobivanje na drzavjansto si igraat kurtashak so nas? Zasto me vlecat na intervju, zasto mi davaat proishod... zasto me motaat dve godini u celava procedura ako vekje nemaat namera da izdadat drzavjansto?

Razbiram deka ima gnasa lugje "posrednici" koi lazat i zimaat pari od lugje, preziram takvi lugje, ne lugje... svetov e poln so takvi, toa mi e jasno, ama nemozam da svatam kako bugarskiov sistem si igra kurtashak so nas.

Znam i se iznacitav sekakvi slucaevi i pod kakvi se okolnosti lugje zemale drzavjansto/pasosh, ispagja bukvalno od tepka gi biraat/odobruvaat. Ova ja prai celata situacija neviden falsifikat...

Iskreno epten mi e krivo sto izgubiv 2 g vo ova
toa e samo poradi toa sto dobiv ponuda za rabota vo danska i si pomisliv deka e po ok da vlezam so pasosh na Eu... zatoa sega bi odel isklucivo so work visa varijanta pa zdravje boze za 3g rabota tamu ke mozam da imam Danish passport. Nesto na koe celam cim vise se selam vo taa drzava.

I'm so fucking DONE with this shit.
Nema da ja dovrsham postapkava pa makar i pismo doma da mi pratat deka mi e gotovo drzavjanstoto :) DONE, JUST FUCKING DONE!

za site sto uste cekate, vi posakuvam srekja, jas nemozam povekje niz ova... Pozdrav na site.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Edna stvar ne mi e jasna kaj bugarskive institucii, praven sistem kurci palci...

Zosto koga veke imaat odredeno koi dokumenti/uslovi se priznavaat kako vazecki za dobivanje na drzavjansto si igraat kurtashak so nas? Zasto me vlecat na intervju, zasto mi davaat proishod... zasto me motaat dve godini u celava procedura ako vekje nemaat namera da izdadat drzavjansto?

Razbiram deka ima gnasa lugje "posrednici" koi lazat i zimaat pari od lugje, preziram takvi lugje, ne lugje... svetov e poln so takvi, toa mi e jasno, ama nemozam da svatam kako bugarskiov sistem si igra kurtashak so nas.

Znam i se iznacitav sekakvi slucaevi i pod kakvi se okolnosti lugje zemale drzavjansto/pasosh, ispagja bukvalno od tepka gi biraat/odobruvaat. Ova ja prai celata situacija neviden falsifikat...

Iskreno epten mi e krivo sto izgubiv 2 g vo ova
toa e samo poradi toa sto dobiv ponuda za rabota vo danska i si pomisliv deka e po ok da vlezam so pasosh na Eu... zatoa sega bi odel isklucivo so work visa varijanta pa zdravje boze za 3g rabota tamu ke mozam da imam Danish passport. Nesto na koe celam cim vise se selam vo taa drzava.

I'm so fucking DONE with this shit.
Nema da ja dovrsham postapkava pa makar i pismo doma da mi pratat deka mi e gotovo drzavjanstoto :) DONE, JUST FUCKING DONE!

za site sto uste cekate, vi posakuvam srekja, jas nemozam povekje niz ova... Pozdrav na site.
So pravo si frustriran i razocaran ali jas ne se otkazuvam do kraj me odbija ednas odam pak valjda so vakvi dokumenti ke uspeam pa eden gospot znae zaebi... Sekoj saka da izbega od ovde so sreka vo danska se najubavo
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
19
Поени од реакции
19
Proverka od viceprezident 5 meseca cekam sto im e filmot na bugarive 27.10.2016.inter.sofija preku brat mi idem ima bg.pasos ne daj boze da me odbijat ne znam sto ke praem posle najbitno mi e ova zivot mi se resava da pobegnem od ovaa drzava ZASEKOGAS!!![DOUBLEPOST=1526048099][/DOUBLEPOST]Dali znae nekoj kolku moze da se ostane na proverka od vice!!! Neka mi pise fala na site ubav vikend
I ja sam na intervju bio 27.10.2016, jos sam na polozitelno, kolko ti bese na polozitelno?
 
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
11 meseci sum na polozitelno.Ima eden lik poveke pd 20 meseci polozitelno.
 
Член од
23 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
22
Zborev so poveke lugje i osven cekanje nema drugo resenie. Ostaveni sme na milost i nemilost. Posrednik ne prasuvaj bidejki poim nemaat. Ako imas nervi i pari za pukanje mozes da se obides da najmis advokat strucen okolu drzavjanstva vo Sofija. Iako veruvam ke ima mal efekt ili voopsto ke nema. Ednostavno se nema volja da se davaat drzavjanstva vo Sofija. A za greFcinjava sto doprva apliciraat preku tetki, bratucedi i komsii nemam komentar. No ke si osetat na svoja koza, koga ne slusaat patalec.
Зарем постои и вакво нешто "Ako imas nervi i pari za pukanje mozes da se obides da najmis advokat strucen okolu drzavjanstva vo Sofija."? Има некој личен пример или пример од некој друг?
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom