Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
со сменета бугарска возачка кола со бг можиш секаде да возиш, а со положено во бугарија возачка можиш секаде да си ја смениш во земјата кај шо планираш да живејш

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Абе брат, пред да одговарам некогаш на прашање, прво го читам целосно, па потоа и го одговарам целосно. За возење во МК прашав при подолг престој, не во странство. За најобично прашање треба да ве брка човек по 5 пати да го повторува, а се буните кога од македонската или бугарската администрација ве третираат така.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Абе брат, пред да одговарам некогаш на прашање, прво го читам целосно, па потоа и го одговарам целосно. За возење во МК прашав при подолг престој, не во странство. За најобично прашање треба да ве брка човек по 5 пати да го повторува, а се буните кога од македонската или бугарската администрација ве третираат така.
па пишано е бе братче првото

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Фала. А за возењето со БГ таблички шо те прашав?
Може без никаков проблем да возиш во мк бугарска кола. Но со преведена возачка во германија можеш да возиш само 6 месеца и неможе да се преведе на германска. Ова го кажувам со 100% сигурност бидејќи пред месец дена ми стигна одговор дека мора да полагам.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Decki dobiv dobra informacija, na eden prijatel statusot na Internet mu e na finalna, prasal negoviot posrednik vo Sofija veke mu e odobreno drzavjanstvoto i ima zakazano slikanje za 20 septemvri. Inaku so inervju e od fevruari 2014.Znaci se raboti ne e zakocena rabotava
se raboti, jas imam drugar bese na intervju 2014 god, so umrenica od pradedo deka e roden pred 1913 god i so dokument od Lazar Mladenov , mu izleze drzavjanstvoto i sega mu zakazaja za slikajne na 25 septemvri za licna karta i na 26 septemvri za pasos
 
D

Drexel

Гостин
Со бугарски таблички слободно може да се вози во македонија и мислам дека треба одвреме навреме да излезеш од државата со авто па пак да влезеш а на колку се прави ова не се сеќавам дали беше 3 месеци или повеќе :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Со бугарски таблички слободно може да се вози во македонија и мислам дека треба одвреме навреме да излезеш од државата со авто па пак да влезеш а на колку се прави ова не се сеќавам дали беше 3 месеци или повеќе :)
Дaли тoa вaжи oткaкo ке земеш држaвјaнствo или имa oпцијa сo лк зa пoстoјaн престoј дa вoзиш нa бг тaблички вo Мaкедoнијa?
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
171
Поени од реакции
84
Kako da najdam deka pra dedo mi bil vojnik vo bugaruja?
sto mozam da najdam od drustavata vo bugarija?
 
D

Drexel

Гостин
Дaли тoa вaжи oткaкo ке земеш држaвјaнствo или имa oпцијa сo лк зa пoстoјaн престoј дa вoзиш нa бг тaблички вo Мaкедoнијa?
Можеш и со лк за постојан престој зошто да не ги имаш сите права со таа карта освен да гласаш
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Можеш и со лк за постојан престој зошто да не ги имаш сите права со таа карта освен да гласаш
Епa незнaм зaтoa те прaшaв.Имa едни тaблички вo БГ пoчнувaaт сo хх тие се зa луге сo престoј вo Бугaријa.
 
D

Drexel

Гостин
Епa незнaм зaтoa те прaшaв.Имa едни тaблички вo БГ пoчнувaaт сo хх тие се зa луге сo престoј вo Бугaријa.
Можеш и дозвола да замениш и авто да регистрираш со карта за постојан престој само не ги знам процедурите како одат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom