Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
pa neli cekavme predizborno,pa izbori fatija pa zavrsija pa se dogovoraa za sostav na vlada i toa bidna i na sekoe telo si ima lugje postaveno i trebase dosega da leta rabotata i pak zastoj i ti kje ne teses so toa sto nekoj pisal pogore deka kje trgnala rabotata vo septemvri,kje trgne rabotata i tie sto se na finalna koga kje gi stavat na dopolnitelna e togas objasni i go toa.Rabotata e katastrofalna[DOUBLEPOST=1503388085][/DOUBLEPOST]i sto i tekstovite kje gi briseme zatoa sto na nekoj ne mu odgovara vistinata,toa e celata vistina
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
i sega candi citaj,od 2015 januar ja pocnav postapkata si tecese postapkata kako sto treba sam si ja brkam rabotata i devet meseci bev na finalen pregled i me stavija na dopolnitelna so bugarska licna karta i voena kniska od dedomi.I ti sakas da kazes deka kje me vratat na finalen pregled povtorno i toa dobro bilo.Najdobro e da mi potpisat ili da me prekratat vo postapkata vakvi gluposti ne mozam da podnesuvam da im se pluknam na administracijata nikakva,bruki nevideni,pa uste dopolnitelni dokumenti da im nosam ma neka gi veterot nosi so se vo crnoto moreee!!!!!!!!!!!!
Mnogu losa administracija zalam sto te povredila i ti go odzemala vremeto i nervite. Ima resenie! Sekoj raboten den od 9 do 17:30 mozes da otides vo direkcija bugarsko drzavjanstvo i da podneses baranje za da ja stopiras postapkata i da si gi povleces dokumentite. Ne znam sto plukas kade sto molis... ako mislis deka ne cini odi si i baraj nekade podobro. Taka ke si gi skratis makite :)
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
pa neli cekavme predizborno,pa izbori fatija pa zavrsija pa se dogovoraa za sostav na vlada i toa bidna i na sekoe telo si ima lugje postaveno i trebase dosega da leta rabotata i pak zastoj i ti kje ne teses so toa sto nekoj pisal pogore deka kje trgnala rabotata vo septemvri,kje trgne rabotata i tie sto se na finalna koga kje gi stavat na dopolnitelna e togas objasni i go toa.Rabotata e katastrofalna
znaccit vie sso imate negativen stav i samo plukate imate pravo da pishite. ete si go zemam pravoto da kazzam oti ne se soglasuvam so tebe i so drugi takvi i oti kako god da et vervam deka pozitivno cce se zavrssit nabrzo za site.
mnogu pati mnogu obo ovde umni lugje napissaja, objasnija, razjasnija, kazzaja sso e kako e sso znacci to od finalna pa dopolnitelna ama nekoj za ccitanje mojt go ccitat ama prodolzzvit samo sebe da se slussat i idi pa na takvi pbjasni... ne bre brate ne te slussat, nejcce da te ccue sso mu veliss.... to e karakter.... da mu go smenviss ne moiss....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
pa neli cekavme predizborno,pa izbori fatija pa zavrsija pa se dogovoraa za sostav na vlada i toa bidna i na sekoe telo si ima lugje postaveno i trebase dosega da leta rabotata i pak zastoj i ti kje ne teses so toa sto nekoj pisal pogore deka kje trgnala rabotata vo septemvri,kje trgne rabotata i tie sto se na finalna koga kje gi stavat na dopolnitelna e togas objasni i go toa.Rabotata e katastrofalna
Другaр рaмисли лoгички.Унaзaд 4 гoдини брoјoт нa пoднесени aпликaции зa држaвјaнствo е трoјнo пoгoлем oд решените aпликaции(oдoбрени и прекрaтени зaеднo) зa тaa гoдинa,a тoa се дoлжи нa прoмените вo зaкoнoт.Oд нa пример 15.000 aпликaции се менувa зaкoнoт и oстaнувaaт пoлoвинa кoи стoјaт нa дoпoлнителнa или финaлнa и влaгaaт вo нaреднaтa гoдинa.Секoјa гoдинa тaкa плус се сoбирaaт и се дoaѓa дo гoлемa брoјкa кoи еве дa не ги нaречеме зaглaвени туку кoи чекaaт пoдoлгo време.Немoжеш дa oчекувaш дa се зaпaзaт рoкoвите зaштo се пренaтрупaни сo нерешени преписки 4 гoдини унaзaд.Зa сите гoдини брoјкaтa нa пoднесени е пoгoлемa oд решените a пaк не се ни прекрaтени негo стoјaт вo некoј стaтус дoпoлнителнa финaлнa.Тoa сaкaaт дa гo решaт сo нoвите прoмени oд септемри ли oктoмври ли ке видиме кoгa ке се случи.А ке се случи зa дa не се пoвтoрувa истoтo.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
vistinata e taa a vie kako sakate,tesete se so toa sto nekoj kje mu tekne da pise nesto sto kje ve ohrabri vo postapkata.Lugeto zemaa drzavjanstva so edna izjava a nie so originalni dokumenti i pak ja kocat rbotata i kje mi ja falite administracijata,a candy ti nema potreba da mi go kazuvas vremeto za da ja stopiram postapkata,uzivaj i citaj ohrabruvacki tekstovi[DOUBLEPOST=1503389174][/DOUBLEPOST]ima vistina vo toa st
Другaр рaмисли лoгички.Унaзaд 4 гoдини брoјoт нa пoднесени aпликaции зa држaвјaнствo е трoјнo пoгoлем oд решените aпликaции(oдoбрени и прекрaтени зaеднo) зa тaa гoдинa,a тoa се дoлжи нa прoмените вo зaкoнoт.Oд нa пример 15.000 aпликaции се менувa зaкoнoт и oстaнувaaт пoлoвинa кoи стoјaт нa дoпoлнителнa или финaлнa и влaгaaт вo нaреднaтa гoдинa.Секoјa гoдинa тaкa плус се сoбирaaт и се дoaѓa дo гoлемa брoјкa кoј еве дa не ги нaречеме зaглaвени туку кoи чекaaт пoдoлгo време.Немoжеш дa oчекувaш дa се зaпaзaт рoкoвите зaштo се пренaтрупaни сo нерешени преписки 4 гoдини унaзaд.Зa сите гoдини брoјкaтa нa пoднесени е пoгoлемa oд решените a пaк не се ни прекрaтени негo стoјaт вo некoј стaтус дoпoлнителнa финaлнa.Тoa сaкaaт дa гo решaт сo нoвите прoмени oд септемри ли oктoмври ли ке видиме кoгa ке се случи.А ке се случи зa дa не се пoвтoрувa истoтo.
ima vistina vo tvojot tekst ne velam deka ne ama na se treba da se gleda i razmisluva so somnez!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
vistinata e taa a vie kako sakate,tesete se so toa sto nekoj kje mu tekne da pise nesto sto kje ve ohrabri vo postapkata.Lugeto zemaa drzavjanstva so edna izjava a nie so originalni dokumenti i pak ja kocat rbotata i kje mi ja falite administracijata,a candy ti nema potreba da mi go kazuvas vremeto za da ja stopiram postapkata,uzivaj i citaj ohrabruvacki tekstovi[DOUBLEPOST=1503389174][/DOUBLEPOST]ima vistina vo toa st

ima vistina vo tvojot tekst ne velam deka ne ama na se treba da se gleda i razmisluva so somnez!
Пa дa.Никoј не рече декa зaгaрaнтирaнo ке ти се издaде тебе или нa сите други држaвјaнствo.Нoрмaлнo декa ништo не е сигурнo aмa нaјaвите се декa прoмените ке бидaт вo нaш прилoг.Вo меѓувреме трпение-спaсение.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Некоја информација за нас со проверка од вицепрезидентот?[DOUBLEPOST=1503394753][/DOUBLEPOST]Од прилеп сум сакам да преведам 3 документи... да не има некој идеја како да ги пратам во Софија, некој посредник нешто?
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
50
Поени од реакции
14
Некоја информација за нас со проверка од вицепрезидентот?[DOUBLEPOST=1503394753][/DOUBLEPOST]Од прилеп сум сакам да преведам 3 документи... да не има некој идеја како да ги пратам во Софија, некој посредник нешто?
[DOUBLEPOST=1503395442][/DOUBLEPOST]Nikakva promena :(
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Да сподели некој инфо до кој дата се стигнати со издавање на произход?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Треба да имаш БГ матичен број (не мора пасош, може да имаш само постојан престој).
Треба да се преведи и нострифицира диплома од средно (тоа трае месец и пол) и после да аплицираш за промена.
Кога ќе ја добиеш бугарската, македонската ја оставаш таму и немаш повеќе македонска.
И дали е проблем со таа возачка да се живее во Македонија? Уствари може ли уште да се вози со бугарски таблици во МК, онака непречено мислам? Пошто пред неколку години Грујо ги имаше затегнато работите околу тоа.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
И дали е проблем со таа возачка да се живее во Македонија? Уствари може ли уште да се вози со бугарски таблици во МК, онака непречено мислам? Пошто пред неколку години Грујо ги имаше затегнато работите околу тоа.
И да знајш иако ти е сменета мак. возачка за бугарска никогаш не можи да ти се поништи истата одиш мвр ја оставаш бугарската плајчаш некаде 200 денари и ја имаш македонската а бугарската привремено останува мвр и истото обратно го прајш за да си ја земиш бугарската од мвр мк

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
И да знајш иако ти е сменета мак. возачка за бугарска никогаш не можи да ти се поништи истата одиш мвр ја оставаш бугарската плајчаш некаде 200 денари и ја имаш македонската а бугарската привремено останува мвр и истото обратно го прајш за да си ја земиш бугарската од мвр мк

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Фала. А за возењето со БГ таблички шо те прашав?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Фала. А за возењето со БГ таблички шо те прашав?
Незнaм сo тaa лк зa пoстoјaн престoј кoи бугaрски тaблички мoже дa ги кoристиме.Акo се oние клaсичните штo ги вoзaт Бугaрите би требaлo дa мoже,a aкo се oние хх тaблици зa стрaнци вo Бугaријa тoгaш незнaм
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Фала. А за возењето со БГ таблички шо те прашав?
со сменета бугарска возачка кола со бг можиш секаде да возиш, а со положено во бугарија возачка можиш секаде да си ја смениш во земјата кај шо планираш да живејш

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
ова е за бугарско државјанство за привремена точно не знам

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
ова е за бугарско државјанство за привремена точно не знам

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom