Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Decki dobiv dobra informacija, na eden prijatel statusot na Internet mu e na finalna, prasal negoviot posrednik vo Sofija veke mu e odobreno drzavjanstvoto i ima zakazano slikanje za 20 septemvri. Inaku so inervju e od fevruari 2014.Znaci se raboti ne e zakocena rabotava
Mozno e da ima problem so sajtot jas napisav pred nekolku dena deka koga znorev na telefon so ministertsvo na pravda od tamu taa na tel mi veli deka statusot mi e zadolzitelna a jas koga prveruvam statusot mi stoi finalna. Koga i kazav za toa mi rece samo deka taa kazuva sto gleda vo kompjuterot i tika zavrsi razgovorot da bev tamu ke ja iskubev sigurno :pipi:
Tvojot prijatel so kakvi dokumenti e i od koja godina e?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
89
Mozno e da ima problem so sajtot jas napisav pred nekolku dena deka koga znorev na telefon so ministertsvo na pravda od tamu taa na tel mi veli deka statusot mi e zadolzitelna a jas koga prveruvam statusot mi stoi finalna. Koga i kazav za toa mi rece samo deka taa kazuva sto gleda vo kompjuterot i tika zavrsi razgovorot da bev tamu ke ja iskubev sigurno :pipi:
Tvojot prijatel so kakvi dokumenti e i od koja godina e?
Sigurno ima sistemski greski, znaeme i od porano deka se pravat greski, so inervju od 2014 e od zakocenite e sega so sto dokumenti tocno e ne znam, samo znam deka nemase bas I nekoe jako poteklo mislam na pretci ili blizni vo familija. Dobro e sto e pozitivno i sto sepak se raboti, mozebi pokasno no odi rabotava Candy ke mi kazes na koj broj prasuvase, sakam za mene da prasam do kaj mi e prepiskata
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
objasni mu fino na toj sto mi replecirase mene sto sum imal protiv jone I kade e ako znaes
fala
Ne znam vie kakvo iskustvo imate ,ama jas so nego si pominav ok.od podavajne na dokumenti do intervjuto bese sve dobro.za ponatamu ke vidime.inace za plakjanjeto nikogas ne mi bese pobarano pari odnapret.mu gi dadov na tri pati I toa ednas so zakasnuvajne od skoro eden mesec.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Sto deka bev bez posrednik potrosiv okolu 400 evra, intervju 26 januari 2016, 6-7 meseci finalna, od 2 april sum so status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," so poteklo prv bratuced so potvrda od Lazar Mladenov. Eden moj drugar koj bese na intervju vo avgust 2016 inaku so posrednik a bez poteklo samo so potvrda sega e so staus proverka od viceprezidenta.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Sto deka bev bez posrednik potrosiv okolu 400 evra, intervju 26 januari 2016, 6-7 meseci finalna, od 2 april sum so status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," so poteklo prv bratuced so potvrda od Lazar Mladenov. Eden moj drugar koj bese na intervju vo avgust 2016 inaku so posrednik a bez poteklo samo so potvrda sega e so staus proverka od viceprezidenta.
Toa na site neka ni bide jasno deka istoto ne ceka ko tebe.dopolnitelna ne ni bega na nikoj
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
50
Поени од реакции
36
objasni mu fino na toj sto mi replecirase mene sto sum imal protiv jone I kade e ako znaes
fala
Samoto ne krevanje tel...I promena na broevi kazuva nesto..posledno sto znam e sk I da gradi apartmani grcija.I cesto e na taa relacija.ohrid ne e zabelezan .Ali ljuge go baraat I za intervjua,za slikanja..ne samo sto izlaza dosta pogotovo dosta od muslimanska veroispoved ..Ali jone go nema :)
objasni mu fino na toj sto mi replecirase mene sto sum imal protiv jone I kade e ako znaes
fala
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Kako prvo jas bev so spostven prevoz,znaci bevme 5 dusi I troskovite za pat si gi podelivme inace ke trebase da platime uste 150 evra.nemie nikakakov rodnina I nema sto da go branam.i tocno e deka so se negov prevoz so se vagjane na drzavjastvo I zemane na pasos po brza postapka ke te fati okolu 700e.samo da to kazam deka na nas ne ni pobara pari odnapret tuku toa bese postepeno.i na kraj kraeva sekoj na nekoj nacin ne e zadovolen od nekoj posrednikot zosto site ocekuva da ni bide zavrseno rabota za dve godini.vo ovoj moment toa e nevozmozno i treba site da bidime strplivi.
само ти го кажав моето патешествие,,а за трпение ТРПЕНИЕ,ЧЕКАЊЕ неми кажувај,засто веке еднаш сум веке прекратен ова ми е втор обид....
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
1791/2016 koga zapocnav slucjano da go sledam bese na dopolnitelna. Pocnav da go sledam nekade krajot na Juli. Sega proveriv i staven e na finalna pak
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
4
Zdravo imam edno prasanje intervju imav vo noemvri 2016 od januari 2017 sum vnesen vo kompjuter i sega od pred 1 mesec sum na finalna kolku vreme ke cekam dali znae nekoj da mi kazi inaku sum so star dokument od egzarhija
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo ima li nesto novo za 2014 god. I dali voopsto rabotat na nea gledam oste malku i 2017, ke bide na finalna a nie po 2 god na dopolnitelna.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
На овој ли број се јави 058058555 и како што разбрав ти си закажал за произход а не за интервју?[DOUBLEPOST=1503231480][/DOUBLEPOST]
Телефонски се закажува за интервју и поддавање на документите во Конзулатот -Битола или Амбасада-Скопје во зависност од кој дел од Македонија си.
Da na toj bbroj se javiv za Proishodot ne za intervju
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Decki dali nekoj ima zameneto makedonska vozacka za bugarska,kolku cini toa,i dali takva zameneta ja priznavaat vo germanija ili anglija posto znam deka so nasa vozacka vo germanija samo do 6 meseci smees da vozish.
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Decki dali nekoj ima zameneto makedonska vozacka za bugarska,kolku cini toa,i dali takva zameneta ja priznavaat vo germanija ili anglija posto znam deka so nasa vozacka vo germanija samo do 6 meseci smees da vozish.
Треба да имаш БГ матичен број (не мора пасош, може да имаш само постојан престој).
Треба да се преведи и нострифицира диплома од средно (тоа трае месец и пол) и после да аплицираш за промена.
Кога ќе ја добиеш бугарската, македонската ја оставаш таму и немаш повеќе македонска.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
i sega candi citaj,od 2015 januar ja pocnav postapkata si tecese postapkata kako sto treba sam si ja brkam rabotata i devet meseci bev na finalen pregled i me stavija na dopolnitelna so bugarska licna karta i voena kniska od dedomi.I ti sakas da kazes deka kje me vratat na finalen pregled povtorno i toa dobro bilo.Najdobro e da mi potpisat ili da me prekratat vo postapkata vakvi gluposti ne mozam da podnesuvam da im se pluknam na administracijata nikakva,bruki nevideni,pa uste dopolnitelni dokumenti da im nosam ma neka gi veterot nosi so se vo crnoto moreee!!!!!!!!!!!!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
i sega candi citaj,od 2015 januar ja pocnav postapkata si tecese postapkata kako sto treba sam si ja brkam rabotata i devet meseci bev na finalen pregled i me stavija na dopolnitelna so bugarska licna karta i voena kniska od dedomi.I ti sakas da kazes deka kje me vratat na finalen pregled povtorno i toa dobro bilo.Najdobro e da mi potpisat ili da me prekratat vo postapkata vakvi gluposti ne mozam da podnesuvam da im se pluknam na administracijata nikakva,bruki nevideni,pa uste dopolnitelni dokumenti da im nosam ma neka gi veterot nosi so se vo crnoto moreee!!!!!!!!!!!!
ne letaj mnogu.... koj ti recce oti ce te klaat pak na finalna... ete pogore pishit oti imet i sluccaj so finalna ama to znaccelo oti mu e odobreno drz i dogovoril da ojt da se slika....
oti samo negativnoto go prifaccate ? imasse ccoecce edno sso velit oti zborel so ccovek sso znajt oti od septemvri cce se oprajt rabotata.... nikoj ne go registrira to... a za nekoj da pissit nesso obratnoto od arna vest... vednass za to se faccate....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom