Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
АВГУСТ 08 месец,крајот на еден што го прашував му закажаја за 28 август 2018[DOUBLEPOST=1496872304][/DOUBLEPOST]
интер.ми правеше таа млада згодна женска,,бегај от неа се пожалија сите од неа........
Dekolte imase li :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Пред пола година поднесов за бугарски пасош со документи од прв братучед. Пред некое време ми се јави посредникот дека ми излегол происходот и да му ги однесам другите документи, уверение од суд, лекарско и извод, али ми кажа и дека имало некои измени и дека можеби пак ќе требало да носам документи од братучедот, запознаен е некој со ова?
PEPI BESE PRED DVA DENA NA INTERVJU NEKA KAZE DALI MU GI BARALE DOKUMENTITE PAK
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
I na intervju su se promenila pitanja, tj. dodali su jos pitanja. Od pre neki dan sa intervjua u ambasadi u Beogradu:
-Datum i mesto rodjenja
-Stalna adresa
-Zanimanje
-Drzavljanstvo
-Nacionalnost
-Da li prvi put apliciras za BG drzavljanstvo
-Sa kojim zemljama se granici BG
-Drustveno uredjenje
-Navedi neke istorijske cinjenice i istorijske dogadjaje
-Po cemu je BG poznata u svetu
-Navedi par pisaca i njihova dela
-Da li znas koje su tvoje obaveze ukoliko postanes drzavljanin R. BG
-Da li paniras da zivis u BG
-Na koji nacin planiras da doprinosis drzavi
-Drzavni praznici
-Da li postoji odredjeni grad u kom bi zivela
-Koliko puta si do sada bila u BG i na koliko dana
-Da li imas nepokretnu imovinu u BG
-Ko je jos iz porodice aplicirao za drzavljanstvo
-Od koje godine je Bugarska clanica EU
Што би му дошло ова друштвено уреџење??? Ако може некој да дешифрира...поздрав
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
PEPI BESE PRED DVA DENA NA INTERVJU NEKA KAZE DALI MU GI BARALE DOKUMENTITE PAK
Не за на интервју, ова сега е за да ми закажат интервју. Бев само еднаш за да поднесам за да излезе происходот, сега треба да одам втор пат за да ми закажат интервју, али за овој пат можеби пак ќе барале документи.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
и оваа недела си помина без издадени укази :/
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Не за на интервју, ова сега е за да ми закажат интервју. Бев само еднаш за да поднесам за да излезе происходот, сега треба да одам втор пат за да ми закажат интервју, али за овој пат можеби пак ќе барале документи.
За колку време од дата на поднесување ти излезе точно происходот?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Нови промени од 2014?

Или влегоа и оваа година во летна хибернација која трае до средината на септември?! :tapp:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.024
Пишувaм oд Сoфијa Дaбч се стигнaти дo 11 месец 2016тa, кaтaстрoфa нaс нa зaкaжaнo не врaтијa.oд сегa немa зaкaжувaње и прoизхoди преку клубoви сaмo преку oнлaјн.Тoј еден дрзoк и безoбрaзен врaтaр ли беше, чистaч нa клoзети ли беше рече дури не излезaт сo сooпштение ни прoизхoд ни укaз не чекaјте,a вели денес сигурнo немa
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
http://focus-news.net/news/2017/06/08/2402927/vitseprezidentat-iliyana-yotova-balgarskoto-grazhdanstvo-e-vapros-na-suverenitet-na-edna-darzhava.html
eto zsh nemet potpishano ukazi...??? 1200 baranja i sedet vo fioka... ???
od 2014...minatio pat tie od reformite sho bea so ubajo plan na bb gi vlechkaa... lagaa, se iznajmatija so partnerite.... sega izglea pak che se z.... so nimi pa go staile pretsedatel na komisija da bidit od volja....ivchera se iskarale vosobranieno sakat da daat zakon da ne go imet pojche dabch....
https://www.blitz.bg/obshtestvo/patrioti-i-deputati-ot-volya-se-khvanakha-za-gushite-zaradi-blgarite-v-chuzhbina_news519643.html
ne go matete narodot pojche i neka ne ve matit toj bb .... eden zakon go lasate 3 godini ne mojte da naprajte da go izglaset.... ako davet neka davet.... ojte i reshete go ova oti na narodo preku glava ste mu site....
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
http://focus-news.net/news/2017/06/08/2402927/vitseprezidentat-iliyana-yotova-balgarskoto-grazhdanstvo-e-vapros-na-suverenitet-na-edna-darzhava.html
eto zsh nemet potpishano ukazi...??? 1200 baranja i sedet vo fioka... ???
od 2014...minatio pat tie od reformite sho bea so ubajo plan na bb gi vlechkaa... lagaa, se iznajmatija so partnerite.... sega izglea pak che se z.... so nimi pa go staile pretsedatel na komisija da bidit od volja....ivchera se iskarale vosobranieno sakat da daat zakon da ne go imet pojche dabch....
https://www.blitz.bg/obshtestvo/patrioti-i-deputati-ot-volya-se-khvanakha-za-gushite-zaradi-blgarite-v-chuzhbina_news519643.html
ne go matete narodot pojche i neka ne ve matit toj bb .... eden zakon go lasate 3 godini ne mojte da naprajte da go izglaset.... ako davet neka davet.... ojte i reshete go ova oti na narodo preku glava ste mu site....
Хаос.[DOUBLEPOST=1497002014][/DOUBLEPOST]
Не за на интервју, ова сега е за да ми закажат интервју. Бев само еднаш за да поднесам за да излезе происходот, сега треба да одам втор пат за да ми закажат интервју, али за овој пат можеби пак ќе барале документи.
Јас ќе одам иднава недела. Муабетот е дека нема да ми требаат тие дополнителни документи (односно истите што веќе сум ги дал во ДАБЧ + оние што се носат во самото МП). И нема да носам.

И исти случај сме (со прв братучед), па кажувај што и како штом го минеш МП (дата на интервју и слично). Пошо ќе имаме сличен timeline од тогаш па натаму.

Па, ќе видиме.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.024
Хаос.[DOUBLEPOST=1497002014][/DOUBLEPOST]

Јас ќе одам иднава недела. Муабетот е дека нема да ми требаат тие дополнителни документи (односно истите што веќе сум ги дал во ДАБЧ + оние што се носат во самото МП). И нема да носам.

И исти случај сме (со прв братучед), па кажувај што и како штом го минеш МП (дата на интервју и слично). Пошо ќе имаме сличен timeline од тогаш па натаму.

Па, ќе видиме.
Не речи двaпaти.У Бугaријa све денес штo вaжи мнoгу леснo мoже дa не вaжи
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Luge ludnica e so guzva i vo ambasadite veke... na edna prijatelka termin za proizhod i zakazaa za oktomvri 2018 godina vo sk vo ambasada...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Не речи двaпaти.У Бугaријa све денес штo вaжи мнoгу леснo мoже дa не вaжи
А и кај типкава (Вицепрезидентот) заглавени се 1200 Укази што чекаат потпис, уште па и политика продава во изјавите.

БСП, од секогаш кочничар на целиот процес.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom