Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Сaбaјле се сретнaв сo пријaтел oдaмнa штo не сме се виделе се oтвoри темaвa зa бугaрски пaсoши вели пријaтелoв пoтешкo oделo зaштo пoкрaј мaкедoнци мaсoвнo пoчнaле и држaвјaни нa србијa дa aплицирaaт зa буг држaвјaнствa и декa вo мoментoв имa нaд 160.000 пoднесени aпликaции зa бугaрски држaвјaнствa oд мaкедoнци срби мoлдaвци укрaинци руси итн. Мoжеби зaрaди тoa тoлку се рaстегнувa прoцедурaтa a не гo прaшaв oд кaде му е инфoрмaцијaтa
Срби има одамна посебно украинци. Уште 2013 кога бев пола беа украинци и молдавци. Повеќе имаше други отколку македонци. Само кај нив тоа не се рачуна као предаство како кај нас па не се замараат премногу. Сепак многу народ се и не се приметуа. Кај нас од 2 милиона 500 илјади има поднесено што значи цетвртина држава. Затоа кај нас е приметливо. Бројчано има повеќе украинци а процентуално помалку.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Mislam deka se nesporedlivi srbite, moldavcite, ukraincite a posebno rusite, vo esap ic ne gi stavam romite, Albancite itn... vo odnos na nas. Najbliski po osnov proishod sme nie, ista teritorija, isti dejci, isti revolucioneri, skoro ist jazik! Koj go ima toa, koj ja ima taa vrska isti revolucioneri da slavi? Moldavcite??? Rusite???
Zatoa mnogu lesno po iminja, roditeli, religija, mesto na raganje mozat da vidat koj e koj i malku da se ubrza za nas procedurava. Se razbira kriminalcite nigde ne pominuvaat, pa nema ni tuka.
A deka ima 160000 nema, edna 0 e visok vo brojkava.
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
35
Недеј се лјути, сите руси , молдавци и украинци кои аплицират са б'лгари от старата емиграција, от 18 и 19 век. Това са лјуде бобегнали след востанија и војните на Руската и Османската империи от онова време.
 
Член од
6 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
17
Jas bev vo Bitola mi 2015 17 Dekemvri me matkaa do Juni mesec 2016 i uste nemase brojce napisav mejl go najdiv na sajtot na mjs.bg i mi napisaa povraten mejl od tamu za 2 dena,a na brat mi brojceto mu go dadoa vo Bitola vo konzulatot septemvri ili oktomvri 2016* i neznam sto e problemot dvajcata sme so poteklo tatko so bugarski pasos a seuste Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.......:tapp:

Od koj datum ste na zadolzitelno?
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
Mi sto apliciramo iz Srbije, svi imamo neko bugarsko poreklo, sto od babu, dedu, tatka , majku. Vi koliko vidim mozete i sa artisku gde ste izjavili da se osecate kao Bugari. Zato su i pojake kontrole pri vas. Svi Srbi koji vode poreklo od Dimitrovgrad i Bosilegrad imaju bugarski koreni. I to nije mali broj. Ima gi dosta i po Makedonija, okolina Tetovo, okolina Kavadarci.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Stvarno Candy ti nekako otstapuvas. Jas sum so intervju oktomvri, uste sum na zadozlitelna, a i ne vidov nekoj da se javil kako tebe tolku brzo na finalna. No barem ke ni bides reper dali ke dadat so potvrda. Ti bese samo so potvrda od zdruzenie, taka?
И јас сум на финална како Candy... бев на интервју на 28 август 2016 во амбасада со документи од татко... и еден другар две недели после мене исто е на финална.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
28
Поени од реакции
27
И јас сум на финална како Candy... бев на интервју на 28 август 2016 во амбасада со документи од татко... и еден другар две недели после мене исто е на финална.
Koj broj si.....
 
M

Marija79

Гостин
Mi sto apliciramo iz Srbije, svi imamo neko bugarsko poreklo, sto od babu, dedu, tatka , majku. Vi koliko vidim mozete i sa artisku gde ste izjavili da se osecate kao Bugari. Zato su i pojake kontrole pri vas. Svi Srbi koji vode poreklo od Dimitrovgrad i Bosilegrad imaju bugarski koreni. I to nije mali broj. Ima gi dosta i po Makedonija, okolina Tetovo, okolina Kavadarci.
Kontrole I treba da budu za bilo koje drzavljanstvo bilo koje zemlju ,sasvim normalno. Ono sto nije normalno je da ljudi uzimaju proishod sa izjavom "osecam se kao bugarin " zato se I ceka po 5 godina ,ali tu je kriva institucija a ne narod .
Ja sam proishod uzela na osnovu 10 dokumenata da su mi majka ,deda I baba rodjeni bugari ,da im je maternji jezik bugarski ,diplomama iz skole ,crkvenim papirima I namucila sam se da sve to nadjem ,a da sam znala za ovu izjavu uzela bih to ,mada ovako sam cekala godinu dana na sve .
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
Zdravo... Da prasam nesto ? Edna prijatelka dobila brojce od ambasadata vo Skopje za proverka ama dobila i pin i sea ne i e jasno kade treba da proveruva bidejki po konsultantski pat e samo eden broj dali i ona treba da proveruva gore kade sto proveruvaat site sto se bile vo Sofija na intervju.. ako znae nekoj neka pise ... Fala mnogu i so sreka na site so cekate bg pasos da zemete, jas bev srekna i go dobiv za edna godina.. pred da pocnat so izbori i ovie zbrki sega so vi se slucivaat na vas... Pozdrav
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ilijana-jotova-mnogo-mitove-se-razbiha-za-100-te-ni-dni-na-posta.html
Eve tuka pisuva deka viceprezidentot saka da ja smeni politikata za blgarite v cuzbina. Najverojatno zatoa koci za potpisuvanje na ukaa
Вицепрезидент'т посочи, че голјамата ѝ амбиција е политиката за б'лгарите в чужбина да се прави по с'всем нов начин. Смјатам, че тја не може да се изчерпва само с б'лгарско гражданство и документи, тја е много по-д'лбока и важна, посочи јотова. Като за начало трјабва да има по-строг контрол на кого се дава гражданствотова е в'прос на суверенитет и авторитет на д'ржавата, којато има отговорности к'м собствените си граждани, но от нас зависи и сигурността на целија Европејски с'јуз, посочи тја.
ne osporuvat nitu eden dokument....saka da ja smenit politikata vo smisol oti ne mojt na sekoj kriminalec ida mu se dajt drzavjjanstvo.... dzabe mu se dokumenti ako e nekoj si....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom