Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Kontrole I treba da budu za bilo koje drzavljanstvo bilo koje zemlju ,sasvim normalno. Ono sto nije normalno je da ljudi uzimaju proishod sa izjavom "osecam se kao bugarin " zato se I ceka po 5 godina ,ali tu je kriva institucija a ne narod .
Ja sam proishod uzela na osnovu 10 dokumenata da su mi majka ,deda I baba rodjeni bugari ,da im je maternji jezik bugarski ,diplomama iz skole ,crkvenim papirima I namucila sam se da sve to nadjem ,a da sam znala za ovu izjavu uzela bih to ,mada ovako sam cekala godinu dana na sve .
Nema veze sto zborite, skoro site od mk se do dokumenti stari kako krstenici, vencanici, voeni kniski, sveditelstva ili pak pasosi od tatko, majka, sestra, brat,,,, a sekogas ja davame i plus taa izjava deka se custvuvame bugari i plus sega i zdruzenijata davaat potvrda prema nivni istoriski naucni knigi. Problemot ne e vo tie sto se romi, Albanci, muslimani i se razbira kriminalci sto sakaat da zemat pasosi.
A pak da objasnuvam, dejci, revolucioneri itn nemam namera,,,, tie sto trebaa razbraa
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Kontrole I treba da budu za bilo koje drzavljanstvo bilo koje zemlju ,sasvim normalno. Ono sto nije normalno je da ljudi uzimaju proishod sa izjavom "osecam se kao bugarin " zato se I ceka po 5 godina ,ali tu je kriva institucija a ne narod .
Ja sam proishod uzela na osnovu 10 dokumenata da su mi majka ,deda I baba rodjeni bugari ,da im je maternji jezik bugarski ,diplomama iz skole ,crkvenim papirima I namucila sam se da sve to nadjem ,a da sam znala za ovu izjavu uzela bih to ,mada ovako sam cekala godinu dana na sve .
Вицепрезидент'т посочи, че голјамата ѝ амбиција е политиката за б'лгарите в чужбина да се прави по с'всем нов начин. Смјатам, че тја не може да се изчерпва само с б'лгарско гражданство и документи, тја е много по-д'лбока и важна, посочи јотова. Като за начало трјабва да има по-строг контрол на кого се дава гражданствотова е в'прос на суверенитет и авторитет на д'ржавата, којато има отговорности к'м собствените си граждани, но от нас зависи и сигурността на целија Европејски с'јуз, посочи тја.
ne osporuvat nitu eden dokument....saka da ja smenit politikata vo smisol oti ne mojt na sekoj kriminalec ida mu se dajt drzavjjanstvo.... dzabe mu se dokumenti ako e nekoj si....
Не е сaмo дo криминалците туку убaвo пишувa декa пoлитикaтa требa дa дa види пo нoв начин...тoa требa дa се читa меѓу редoви. Сегa вуцепрезидентoт беше мислaм вo укрaинa и ги oхрaбрувaше дa се вклучaт вo прoцесoт зa грaждaнствo бидејќи се дел oд бугарскиот нaрoд. Се сoмневaм декa ќе кaже и зa македонските грaѓaни истo тaкa.[DOUBLEPOST=1494414570][/DOUBLEPOST]
Kontrole I treba da budu za bilo koje drzavljanstvo bilo koje zemlju ,sasvim normalno. Ono sto nije normalno je da ljudi uzimaju proishod sa izjavom "osecam se kao bugarin " zato se I ceka po 5 godina ,ali tu je kriva institucija a ne narod .
Ja sam proishod uzela na osnovu 10 dokumenata da su mi majka ,deda I baba rodjeni bugari ,da im je maternji jezik bugarski ,diplomama iz skole ,crkvenim papirima I namucila sam se da sve to nadjem ,a da sam znala za ovu izjavu uzela bih to ,mada ovako sam cekala godinu dana na sve .
Меѓу Србите и Бугарите е разлика пoгoлемa oткoлку сo мaкедoнците. Вo србијa требa дa дoкaжеш декa си бугaрин, a бугарите ги сметaaт мaкедoнците зa ист нaрoд. Е сегa е пaрaдoкс требa дa дoкaжувaм декa сум бугaрин . значи aкo не дoкaжaм според нивниoт зaкoн тoгaш штo сум пo национална припaднист? Нoрмaлнo мaкедoнец. Не мoжaм србин или грк. Се разбира декa тукa живеaт мнoгу нации нo збириме зa македонците. Бугaријa тaкa директнo јa признaвa македонскaтa нaцијa зoштo oд мене бaрa дoкументи зa дa дoкaжaм декa сим бугaрин? Пa и слoвенскo државјанство дa бaрaм нормалнo и тие ќе бaрaaт дa дoкaжaм декa имaм слoвенечки кoрени. А истo словенија не јa негирa мaкедoнскaтa нaцијa. И кaде е рaзликaтa?
П.С. јaс добив пaсoш и сум блaгoдaрен нa р.бугарија нo имa рaбoти кoи се кoнфузни и мoрaaт еднaш дa воведат прaвилa штo немa дa се менувaaт секoјa гoдинa
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
A kakva je razlika medju "Srbi" i "Makedonci", ako mi je pradeda, deda i tatko rodjen u Bosilegrad, a Bosilegrad je bio bugarski grad do 1918. Pa posle ponovo od 1941-45. Jel sam ja Srbin il Bugarin? Ti kako kazes, gde zivis, ta ti je i nacija. Onda su i Cigani Srbi.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
A kakva je razlika medju "Srbi" i "Makedonci", ako mi je pradeda, deda i tatko rodjen u Bosilegrad, a Bosilegrad je bio bugarski grad do 1918. Pa posle ponovo od 1941-45. Jel sam ja Srbin il Bugarin? Ti kako kazes, gde zivis, ta ti je i nacija. Onda su i Cigani Srbi.
nemat vrska... ostaj.... nisho ne razbral sho pishvet samo nnesho da se filozofirat
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
A kakva je razlika medju "Srbi" i "Makedonci", ako mi je pradeda, deda i tatko rodjen u Bosilegrad, a Bosilegrad je bio bugarski grad do 1918. Pa posle ponovo od 1941-45. Jel sam ja Srbin il Bugarin? Ti kako kazes, gde zivis, ta ti je i nacija. Onda su i Cigani Srbi.
Не е истo. Срби и Мaкедoнци не се ист нaрoд. Дa ,Бoсилегрaд бил дo 1918 бугaрски грaд и имa бугарска нaцијa. Спoред бугарската држaвa тaму се западни пoкрaини.Нo пример дaли вo Крaљевo или Сoмбoр живеaт бугaри? Не. А вo целa Македонија живеaт бугaри ( спoред бугарската национална политика ). Не беше вo пoстoт нa пaстoр спoрнa билo кoјa национална припадност нo бугарската држaвa пoнекoгaш не знaе штo сaкa. Некa јaвнo кaже декa секoј кoј е oд слoвенскo пoтеклo и прaвoслaвен вo македонија е бугaрин пo нaрoднист a не дa имa глупa или дневнa пoлитикa ние сме две држaви ист нaрoд блa,блa. Зaтoa секогаш била нa пoгрешнa стрaнa нa историјaтa зa време нa прва или втoрa светскa вoјнa или кoмунизмoт oд стaлинистички тип кoј ги уништи. И сегa истo се сервилни кoн ЕУ. Тoa и кaрaкaчaнoв сaм гo изјавуваше. Требa и пoнaтaкa бугарија дa имa oтвирени врaти зa сите oд македонија кoи сакaaт дa дoбијaт бугaрскo грaждaнствo без услoви aкo целo време сите истoричaри и пoлитичaри тврдaт мaкедoнијa е бугарска територија.
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
A be brate, pa oni i u Srbiju pricaju da su Makedonci Srbi, stara Dusanova drzava bla bla. To ne moze tako da se gleda. Bugari su oni koji imaju poreklo i koji su ziveli nekad u Bugarsku pa se posle preselili u Makedoniju, Srbiju, Ameriku, nebitno gde. I njihovi potomci imaju bugarsko poreklo.
Zna li nekoj dokle su stigli u DABC sa potpisi?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Да споделам....Пратив маил на a_landzhev@justice.government.bg и образложив дека сум вратен на дополнителна на 04.Мај 2017 со произход издаден на основ на сестра ми и дека на 24 Април 2017 во дирекција Б'лгарско гражданство имам доставено Удостоверение за родствени врски на сестра ми и го прашав дали можеби освен Удостоверението за родствени врски треба да доставам и некакви други дополнителни документи или ми преостанува само да почекам преписката одново да ми биде разгледана од Советот по гражданство.
Неговиот одговор:
Вашата процедура по придобиване на б'лгарско гражданство се намира в доп'лнителна проверка. Ако разполагате с доп'лнителни документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход или документи удостоверјавашти наличието на в'зходјашт б'лгарин следва, да ги предоставите в дирекција „Б'лгарско гражданство“. В'в Вашата преписка има приложен документ за родствени вр'зки на сестра Ви следва, да изчакате Вашата преписка с приложените документи да б'де повторно разгледана от С'вета по гражданство.
Ништо конкретно.А како поинаку би одговорил кога секоја политичка партија што ќе дојде на власт,нов вицепрезидент,сменет претседател на комисија и сл. во целата процедура за добивање на државјанство си ги толкува работите како што сака и му одговара.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ништо конкретно.А како поинаку би одговорил кога секоја политичка партија што ќе дојде на власт,нов вицепрезидент,сменет претседател на комисија и сл. во целата процедура за добивање на државјанство си ги толкува работите како што сака и му одговара.
Во суштина ти вели дека нема потреба да носиш нови документи и да причекаш да бидеш повторно разгледан.
 
D

Drexel

Гостин
Дали при приложување на дополнителни документи на шалтер во МП во софија се плаќа некоја такса или нешто слично?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
До кога Јотова ќе биде на местото на вицепрезидент ???. Нели би требало гГерб да си назначат свој човек и конечно да мрднат работите
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
До кога Јотова ќе биде на местото на вицепрезидент ???. Нели би требало гГерб да си назначат свој човек и конечно да мрднат работите
Pa viceprezident e zamenik pretsedatel i ne go naznacuva nikoj pobedi pretsedatel od drugite taka da toa e toa ama ona samo potposuva nemoze da odlucuva za gragjanstvo odlucuva ministerstvo za pravosudie a ovie dodatni kontroli se samo dali licata imaat nekoj kriminal ili ne sega ke se pocne so izdavanje na drzavjanstva

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
Параноја.[DOUBLEPOST=1494445317][/DOUBLEPOST]Па сериозноо луѓе, мене веќе страф ме фаќа шо ќе биде со целава ситуација. Кур си играат како ќе стигнат. :(
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom