Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Да споделам....кога дојде време да пишувам и јас се двоумев што да правам.CV-то што го праќаме за работа си е токму за таа намена...за работа па решив да го напишам слично на есеј напоменувајќи дека моите предци се од блгарски произход,каде и кога сум роден,име на мајка,татко,сестра па степените на образование,годините кога сум започнал и кога сум го завршил образованието како и името на образовните институции,некои награди ако сте освоиле како ученик,пофалиници и сл. потоа работното искуство каде сте работеле и на која позиција и на крај напишав што работам во слободно време,хоби.
јас мислам ова е крајно техничка работа. Битно само за да видат со каков човек си имаат работа. како се изразува, образование и слично. форматот не би требало да е битен.
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
A sti ti pisuva? Sega pisuvaat i zosto e izvadena na dopolnitelna proverka, pisi go toa pa da vidime. Ete na eden clen pogore ke go proveruvaat za kriminal vo EU, i ako nema napraveno kriminal nema zosto da se grizi.
Тоа е се што пишува...го ископирав статусот...нема наведено причина зошто сум вратен повторно на дополнителна...[DOUBLEPOST=1489771629][/DOUBLEPOST]
Ima li nekoj od 2014 kako mene sto proveruva dali mu e statusot smenet po 5 pati na den :busi::)
ima...
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
31
Тоа е се што пишува...го ископирав статусот...нема наведено причина зошто сум вратен повторно на дополнителна...[DOUBLEPOST=1489771629][/DOUBLEPOST]
ima...
Ima I jas sum 2014
Mislam deka sranata za proverka e zakocena

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Za pasos ne treba nisto toa e pasos kako tuka kaj nas koga se slikas formular e obicen a stari dokumenti i tie raboti za poteklo koga vadis drzavjanstvo

Znaci odis so decata vo Sofija se slikas i oni im davaat pasos ne treba nisto da nosis spored tebe samo da se pojavis so decata i vednas na niv im davaat pasos bez nieden dokument taka spored tebe treba da bide sto ne e logicno spored mene t.e nema sansi taka da e procedurata za deca da izvadat bg pasos
 
D

Drexel

Гостин
tocno, ne ste sami . I ova go pravam :cuc: sekoj pat koga proveruvam edno ne znam ama poveke od 5 pati dnevno :kafence:
мислев дека бев единствен со ова фиксација :pos: како наркоман само проверувам едно 30 40 пати на ден надевајќи се денес е денот коа ќе се смени:pos::nesumjas:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Znaci odis so decata vo Sofija se slikas i oni im davaat pasos ne treba nisto da nosis spored tebe samo da se pojavis so decata i vednas na niv im davaat pasos bez nieden dokument taka spored tebe treba da bide sto ne e logicno spored mene t.e nema sansi taka da e procedurata za deca da izvadat bg pasos
Ama cekaj tvoite deca ako nemaat drzavjanstvo bugarsko nema kako odma da im dadat pasos. Da vadis pasos treba prvo da si drzavjanin znaci ako decata nemaat drzavjanstvo orvo ke im podneses za drzavjanstvo pa ako im dadat drzavjanstvo posle gi nosis da se slikaat za pasos. Ako se pod 14 godini mislam deka postapkata e pokratka za dobivanje drzavjanstvo
 
M

Marija79

Гостин
IMA li nekoj da mu je izaslo deka je potpisuvan ukaz ,I koliko e cekao do svecani moment
 
D

Drexel

Гостин
Ama cekaj tvoite deca ako nemaat drzavjanstvo bugarsko nema kako odma da im dadat pasos. Da vadis pasos treba prvo da si drzavjanin znaci ako decata nemaat drzavjanstvo orvo ke im podneses za drzavjanstvo pa ako im dadat drzavjanstvo posle gi nosis da se slikaat za pasos. Ako se pod 14 godini mislam deka postapkata e pokratka za dobivanje drzavjanstvo
Исто така мислам но незнам колку е веродостојна информацијава, иако детето е под 14 и ако само еден родител има државјанство детето ќе мора да се појави пред службеник во министерството, а доколку двата родители имаат државјанство немора, само родителот поднесува за детето. Вака имам слушнато дека е па распрашај се со посредници за секој случај.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
22
Поени од реакции
51
Денека ми се смени статусот од финален експертен прегелед во Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,???? Му се има ли случено на некој...Нема наведено дали несто не е во ред со документите. Иначе сум со стари документи од бугарска егзархија.
Koe brojce bese ? I kakvi dokumenti imase od bugarska egzarhija?
Jas sum so izvod od vencanite na dedo mi i baba mi i eve uste cekam vo finalna veke poveke od 5 meseci.
Mnogu nekako zategnaa bugarive i pocnaa da pravat problemi[DOUBLEPOST=1489817374][/DOUBLEPOST]
52 дена на финална, ги бројам ко во затвор да сум:pos: Ајде нека пројдат овие избори веќе...
Cekaj malku si,ima veke i 6ti mesec sto fakame finalna
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Не сте единствени кои по минимум неколку пати во денот го проверуваат статусот хахаха

Иначе мислам дека сега после изборите ќе тргнат побрзо постапките. Ќе биде се‘ :)
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Koe brojce bese ? I kakvi dokumenti imase od bugarska egzarhija?
Jas sum so izvod od vencanite na dedo mi i baba mi i eve uste cekam vo finalna veke poveke od 5 meseci.
Mnogu nekako zategnaa bugarive i pocnaa da pravat problemi[DOUBLEPOST=1489817374][/DOUBLEPOST]
Imam dadeno dva dokumenta od bugarska egzarhija - izvod za sveto krshtenie i venchanica od baba mi i dedo mi...seto prevedeno, legalizirano. Brojche 18../2014. Na finanlna bev tochno 3 meseci. Ti koja godina si?

Cekaj malku si,ima veke i 6ti mesec sto fakame finalna
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom