Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Со сопствено возило ќе одам ми треба точната адреса тоа е во општина слатина или на друго место пошто јас сум општина средец и таму ако може објаснување што бараат точно и каде се плаќа.Поздрав
Vaka i ona od sredec go zema emb toa e vo centar kaj hotel Rila t.e do Rila.Od tamo imas 5 min so kola ili 10-15 peski do hotel Ramada .Odma zalepeni pozadi e policiskata stanica.Tri skalicki imas vleguvas so izvod nemoj da ve lazat izvod treba preveden legaliziran bez nikakvi svedoci popolnuvas formular.Ti dava edno livce so toa izleguvas nadvor od desna strana ima dr zgrada plakas i se vrakas se slikas otisok na prst i ti vika se gledame za 30 dena .6 dena ili br postapka zavisi kako sakas i kako si platil.ova e toa[DOUBLEPOST=1483439370][/DOUBLEPOST]Ako odis so kola od hotel Rila ja pominuvas crkvata kaj happy vo centar i samo pravo.Ke ja pomines xhamijata i pravo do prviot kruzen tek .Tuka pak pravo do vtorite semafori e tuka levo ke go vidis hotelot odma ima rampa za parking vo hotelot tuka se gleda zgradata ke vidis vozila na policija.Eve kako navigacija sum hahahahah
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
До каде се со 2013 година? Се надевам брзо ќе ја почнат 2014.....
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
мене како ми кажаа во Средец на шалтер, така пренесувам. можеби и не треба сведоци, ќе пишам откако ќе се сликам за поточно да знаете, ете некое момче со сестра му било на сликање па пренесе дека не требало сведоци. Позз
 
Член од
29 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
41
Da prasam kolku vreme se ceka na finalna od 20 septemvri 2016 god. sum na fin. a br. mi e 81../2015
Srecna 2017 god.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Vaka i ona od sredec go zema emb toa e vo centar kaj hotel Rila t.e do Rila.Od tamo imas 5 min so kola ili 10-15 peski do hotel Ramada .Odma zalepeni pozadi e policiskata stanica.Tri skalicki imas vleguvas so izvod nemoj da ve lazat izvod treba preveden legaliziran bez nikakvi svedoci popolnuvas formular.Ti dava edno livce so toa izleguvas nadvor od desna strana ima dr zgrada plakas i se vrakas se slikas otisok na prst i ti vika se gledame za 30 dena .6 dena ili br postapka zavisi kako sakas i kako si platil.ova e toa[DOUBLEPOST=1483439370][/DOUBLEPOST]Ako odis so kola od hotel Rila ja pominuvas crkvata kaj happy vo centar i samo pravo.Ke ja pomines xhamijata i pravo do prviot kruzen tek .Tuka pak pravo do vtorite semafori e tuka levo ke go vidis hotelot odma ima rampa za parking vo hotelot tuka se gleda zgradata ke vidis vozila na policija.Eve kako navigacija sum hahahahah
Edno prasajne, znaci mozi slikajne I vo policiska stanica do hotel Ramada toa e do avtobuskata stanica kolku sto znam, zatoa sto poveketo ovde odea vo Slatina za slikajne I podnesuvajne barajne za licna karta I pasos
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Edno prasajne, znaci mozi slikajne I vo policiska stanica do hotel Ramada toa e do avtobuskata stanica kolku sto znam, zatoa sto poveketo ovde odea vo Slatina za slikajne I podnesuvajne barajne za licna karta I pasos
Eve sestra mi se slikase i ona e od mk ne e od Ukraina.odi nema guzva tamu i zenite se super .
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Прашање за луѓето што сте ваделе виза Д: Дали изводот од банка треба да биде преведен и легализиран?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Прашање за луѓето што сте ваделе виза Д: Дали изводот од банка треба да биде преведен и легализиран?
Ne,ne treba da se preveduva i legalizira.Jas imav pari vo NLB kade sto mi izdadoa potvrda/sertifikat na angliski jazik deka poseduvam XXXX Eu na smetka i takva potvrda/sertifikat ja priloziv vo ambasada.
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
Danas napokon potpisan ukaz! I bratu i ujaku isto. Iz 2013 smo, 11***/2013! Cekali smo od 7.10, skoro 90 dana,više od većine, ali eto napokon gotovo. Srećno svima! :) Od dokumenata - dedina vojna SFRJ knjizica gde pise narodnost bugarin, i za dopunu smo odneli izvode iz opstine gde je rođen deda da je bugarske nacionalnosti.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Sigurno deka ke te odbijat ako utnes nesto, a toa obicno e koga ke te prasaat kakva ti e narodnosta, a ti namestao BLGARSKA, da kazes MAKEDONSKA. Koga zboris probaj da zavrtis na nasive dijalekti bliski do blgarskiot jazik. E sega strogi? ??verojatno zavisi kaj kogo ke se padnes.Ete prebaraj po mene, imam pisuvano za intervjuto.[DOUBLEPOST=1483429670][/DOUBLEPOST]
Pa se razbira deka e biten moment, za da ne utnes nesto kako "makedonska narodnost" da kazes! Odma ke te odbijat. Ete prebaraj po mojot profil, pisuvav za intervjuto. A za deca i jas prasuvam, moeto e 10 godini, kako odi postapkata ama uste nikoj ne pisal nisto konkretno. Znam deka do 14 godini nemaat intervju, no izgleda roditelite odat na intervju. Ako edniot roditel e so bg pasos a drugiot ne, toj treba da potpise da se slozi.... nesto taka. Ako nekoj znae za deca neka pise

Јас кога го правев интервјуто во 2014 со конзулот во Битола за националност реков македонска наместо блгарска па ништо страшно, се корегирав. И си продолжив со постапката, не ме одбија.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Ima li nekoj slika od uplatnica za podiganje na ukaz ? Sto se e potrebno za podiganje na ukaz, i kako odi celata procedura ? Otkako ke se podigne ukazot - sto ponatamu, moze li da se zavrsi uste nesto istiot den i kade i kako ??? Nekoj sto pominal nis seto ova neka dade poopsirno objasnuvanje za site koi ke im treba takov sovet.[DOUBLEPOST=1483467764][/DOUBLEPOST]Odi li nekoj po ukaz na 19.01 ??
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Ima li nekoj slika od uplatnica za podiganje na ukaz ? Sto se e potrebno za podiganje na ukaz, i kako odi celata procedura ? Otkako ke se podigne ukazot - sto ponatamu, moze li da se zavrsi uste nesto istiot den i kade i kako ??? Nekoj sto pominal nis seto ova neka dade poopsirno objasnuvanje za site koi ke im treba takov sovet.[DOUBLEPOST=1483467764][/DOUBLEPOST]Odi li nekoj po ukaz na 19.01 ??
Одиш пред Коста Кафе ,улицата лево што е до коста кафе има Postbank таму им кажуваш дека треба да уплатиш за указ,ти даваат урнек уплатница внесуваш твои податоци плаќаш 50 лева,ди даваат потврда дека си платил,одиш во правосудие не во главната зграда туку позди неа има друга зграда висока е нова мислам на улица Асаков 5 е,на врата на обезбедувањето им даваш копија од тоа на email што ти го пратиле што ти е закажано во колку часот и одиш на шалтер 4,таму им кажуваш име и презиме,ти даваат лист на кој треба пишиш на која адреса сакаш да си леге 6 реон средец ит олку ти го даваат указот.Истиот ден носи си извод на роден и до коста кафе имаш прведувач емилија се вика постара жена е,таму плаќаш за прево и легализација и потоа откако ќе земеш указ одиш во општина средец таа тие до хотел рила од другата страна на зградата од коста кафе,таму плаќаш за егн пополнуваш формулар и толку слободен си,Целата процедура можиш да ја средиш за кратко време.Види малку на Maps не е на одмет.Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Da prasam kolku vreme se ceka na finalna od 20 septemvri 2016 god. sum na fin. a br. mi e 81../2015
Srecna 2017 god.
jas sum seuste na finalna. a slicno od sredina na septemvri sum na ovoj status.
jas sum 88../2015
valjda po brojov jas sum posle 20ti septemvri preminat vo `finalna`?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
jas sum seuste na finalna. a slicno od sredina na septemvri sum na ovoj status.
jas sum 88../2015
valjda po brojov jas sum posle 20ti septemvri preminat vo `finalna`?
smena godinata sega 2014 ke ja cistat kako sto ja cistea 2013 toa e sto dobiv odgovor od ambasada pozz serkna nova na site passpot da se dade sto sakaat
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom