Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
66
Zdravo svima!
Da li neko zna da mi kaze za kada se zakazuje intervju za dete od 4 godine ciji jedan roditelj ima bugarsko drzavljanstvo. Vazno je napomenuti da je otac postao bugarski drzavljanin nekoliko godina nakon rodjenja deteta.
Cuo sam da je nesto prostija procedura u smislu potrebnog broja dokumenata, ali me interesuje da li se intervju, nakon predaje molbe u Ministarstvu u Sofiji, radi istog dana ili se zakazuje za 2018. kao i za punoletna lica?
Hvala svima na odgovorima i savetima.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Ti baraat dokument od strumica odnesi im sto si cekal dosega idi kaj lazar mladenov
приателе кај братми истото го пишува со однесен документ бугарски и од струмица од Бугарски клуб

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
и ако прочиташ предходен пост проверката не е моја само праша еден член како да проверел

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Здраво на сите !
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Еве овој статус стои можеби месец дена и фазла ... некој информација да ми дадете .. што треба да чекам кој е следен статус , колку време уште , и потребни документи .. и кога почнуват да работа повторно во 2017 .. Ви благодарам и со среќа на сите !
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
И Егејците ако сакат, могат да земат паспорти. Караманците ништо не могат да направат, купуваш си земја и така, доста бегалци веке се вратиа ...[DOUBLEPOST=1483038461][/DOUBLEPOST]
За Канада отпаѓаат визите , шо значи ќе може само со бг пасош да се оди?
Во п'рвата година, ке биде само за "бизнес" п'туване во Канада, нема секој со БГ пасош да го пуштат ... Обаче во Канада има голема диаспора и ако имаш гарант, да ти даде писмо, со препор'ка . Во Канада нај-веке т'рсјат семејства, ако сакаш да одиш со жена и дете, ке биде по-добре, ке те земат.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Nema pravilo drugar ali najverovatno posle bozik ke ni potpisat, i ja vekam za potpis mesec i nesto. Obicno vikaat deka najveke 90 dena se cekalo za potpis ali da se nadevame deka nema da cekame tolku.

Здраво на сите !
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Еве овој статус стои можеби месец дена и фазла ... некој информација да ми дадете .. што треба да чекам кој е следен статус , колку време уште , и потребни документи .. и кога почнуват да работа повторно во 2017 .. Ви благодарам и со среќа на сите !
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Вака сеа имам информација . Бев во Средец пред неколку дена да се регистрирам за ЕГН таму од ко го зедов удостоверението за гражданство и жената што работи на шалтер ми спомна дека :
Извод на раѓање ТРЕБА, преведен и легализиран во Бугарија, за тоа ви треба агенција да најдете за превод таму во Софија, има многу карши СДЕБНА ПАЛАТА потрудете се по ќошината и чикмаците. а едно пријателче на форумот рече дека можело и во Амбасада во Битола и Ск да завршат работа со изводот на родени за 20 еура. Уз муабет ми спомнаја дека можеби ќе требало и двајца блгарски сведоци при сликање за лична карта. Е така деца да си имате на ум. поздрав од мене сега за сега
 
Член од
27 март 2012
Мислења
44
Поени од реакции
14
Сега видов на удостоверението ми пишува

име-----> Моето име е напишано
презиме------->Татково Име е напишано
Фамилија------->тука ми го пишува презимето...

Дали вака треба да биде или утнале што го напишале татковото име кај презимето? Фала однапред :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Сега видов на удостоверението ми пишува

име-----> Моето име е напишано
презиме------->Татково Име е напишано
Фамилија------->тука ми го пишува презимето...

Дали вака треба да биде или утнале што го напишале татковото име кај презимето? Фала однапред :)
Не е утнато, така треба. Нашето презиме на бугарски се вика фамилија, а на пример ако татко ти се вика Петар, бугарското презиме би ти било Петров. Ама во случај со Македонците го препишуваат татковото име во оригинал како што ни го пишува на македонските документи, без да му додаваат наставка ов/ев/ски/вски.
 
Последно уредено:
Член од
27 март 2012
Мислења
44
Поени од реакции
14
Ima nekoj iskustvo so intervjuto ? Mora da zboris bugarski ili ? I dali se dosta strogi,t.e dali moze da te odbijat dokolku utnes nesto ?
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Jas bev na dopoln pa 2 dena na finalna pa 4 meseca na dopol za utvrduvanje poteklo pa 2 meseca na finalna i sega cekam 1 ipol mesec potpis nisto ne sum se javuval ni mejlovi cekaj i se ke bide ok od 2013 sum br125--
Кога веќе чекаш потпис, тоа е друга работа. Имаа промена на влада, намалија во интензитет на работа. Секако, и вицепретседателот кој треба да потпишува е во застој. Тој вистински потпишува со стило а не со печат. Почекај, ќе биди.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Вака сеа имам информација . Бев во Средец пред неколку дена да се регистрирам за ЕГН таму од ко го зедов удостоверението за гражданство и жената што работи на шалтер ми спомна дека :
Извод на раѓање ТРЕБА, преведен и легализиран во Бугарија, за тоа ви треба агенција да најдете за превод таму во Софија, има многу карши СДЕБНА ПАЛАТА потрудете се по ќошината и чикмаците. а едно пријателче на форумот рече дека можело и во Амбасада во Битола и Ск да завршат работа со изводот на родени за 20 еура. Уз муабет ми спомнаја дека можеби ќе требало и двајца блгарски сведоци при сликање за лична карта. Е така деца да си имате на ум. поздрав од мене сега за сега
Дали дефинитивно треба сведоци за сликање некој што се сликал ако сака нека помогни!
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Вака сеа имам информација . Бев во Средец пред неколку дена да се регистрирам за ЕГН таму од ко го зедов удостоверението за гражданство и жената што работи на шалтер ми спомна дека :
Извод на раѓање ТРЕБА, преведен и легализиран во Бугарија, за тоа ви треба агенција да најдете за превод таму во Софија, има многу карши СДЕБНА ПАЛАТА потрудете се по ќошината и чикмаците. а едно пријателче на форумот рече дека можело и во Амбасада во Битола и Ск да завршат работа со изводот на родени за 20 еура. Уз муабет ми спомнаја дека можеби ќе требало и двајца блгарски сведоци при сликање за лична карта. Е така деца да си имате на ум. поздрав од мене сега за сега
Дали дефинитивно треба сведоци за сликање некој што се сликал ако сака нека помогни!
Беше сестра ми пред две недели .Какви сведоци само извод ,емб и удостоверениото.Пополни формулар со име .презиме........Пжати во др зграда до нив одма со уплатницата назад и седна ја сликаше.Што се нема да измислат и од игла локомотива прават.Оди си братче какви сведоци какви глупости.Жените на шалтер се прекрасни услуга прекрасна едната е со црвена кратка коса постара др. Е млада девојка.Со среќа нека ти е.Само им е важно да нема грешка во документите т.е изводот со пасошот и емб кој ти го даваат од Средец.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom