Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Ke ve molam za pomos ne znam sto da pravam so potvrda sum samo od Petar Kolev pak li treba da nosam dokument spored ova sto mi pisuva od 2013 sum ili da odam direkt vo sofija na salter da prasam dali ke me razgleduvaat uste ednas pisete
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Ke ve molam za pomos ne znam sto da pravam so potvrda sum samo od Petar Kolev pak li treba da nosam dokument spored ova sto mi pisuva od 2013 sum ili da odam direkt vo sofija na salter da prasam dali ke me razgleduvaat uste ednas pisete
Ти бaрaaт дoкaз пo прaвa линијa зa бугарскo пoтеклo.џaбе ќе oдиш вo сoфијa aкo немaш некoј дoкумент oд бaбa.дедo или рoдител.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
И уште една работа, потврдата не се наплаќа, се наплаќа членството за да се покријат трошоците за функционирање на друштвото. Секаде во светот се плаќа за да бидеш член на некој клуб. А потврдата е потполно бесплатна.
Сигурно? Мене ми побараа 200е за потврдата па ти види сега колку е бесплатна (некаде, незначи дека секаде ја наплаќаат де) али не збори дека е бесплатна!!! Нема такво нешто као Free Candy
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/4302
По овие дискусии чинам се менува политиката. Сакаат повеќе да се населуваат во бг и со происход да се олеснат работиве ,а помалку со давање на гразданства.Или грешам? Дури и Вангелов застанува зад тоа??
Да убаво кажуваат дека сакаат да има блгари во западните покраини, ова сигурно важи и за Македонија. Затоа лесно даваат происход, а тешко гражданство. Сакаат што полесно да привлечат кадри кои ќе работат по селата и фабрики. Со происход ќе може многу брзо да насели во Бугарија, а гражданство отпосле. Како во Канада, Германија...немаат кадар се избега, а само 5%од тие што добиле гражданство останале во Бугарија. Ако зад ова лежи политиката зошто тешко даваат гражданство има логика. Сакаат блгарите од Македонија да останат дома со происход бидејќи нема да можат да работат во еу и да се каже дека има толку и толку блгари во. Македонија или да се пресели млад или искусен кадар кој ќе допринесе за наталитетот и за работа каде немаат кадри, а им фали се и сешто.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Да убаво кажуваат дека сакаат да има блгари во западните покраини, ова сигурно важи и за Македонија. Затоа лесно даваат происход, а тешко гражданство. Сакаат што полесно да привлечат кадри кои ќе работат по селата и фабрики. Со происход ќе може многу брзо да насели во Бугарија, а гражданство отпосле. Како во Канада, Германија...немаат кадар се избега, а само 5%од тие што добиле гражданство останале во Бугарија. Ако зад ова лежи политиката зошто тешко даваат гражданство има логика. Сакаат блгарите од Македонија да останат дома со происход бидејќи нема да можат да работат во еу и да се каже дека има толку и толку блгари во. Македонија или да се пресели млад или искусен кадар кој ќе допринесе за наталитетот и за работа каде немаат кадри, а им фали се и сешто.
Ова е еден дел од законот и не се однесва на придобивање на бугарско државјанство.Тие разговараат како да ја олеснат процедурата за работна виза за бугарите во тугина.И самата бугарија свесна е дека едниствен начин да не побугарчи е да ни издаде државјанство и дека ретки се тие што ако ги одбијат за указ би оделе со происходо да работат во бугарија,едноставно би се откажале од постапката и бугарија би изгубила шанса да не побугарчи.По реално е да ни издаде државјанство и да се надева ние да се откажеме од нашето.Испага дека има некаква поврзаност со добиванјето на државјанство мегутоа се работи за две различни процедури во кој происходо им е заеднички.Или пак е тезата вие што ја турката,што значи се откажале од нивниот сон :) (тешко веројатно)
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
sakam da prasam kako odat trosocite preku konzulat bugarski ..ako nekoj znae da mi pojasni .. so treba da se plakaa i dali intervjuto pravat vo konzulat ili mora sofija .. jas imam veke proizhod ..ako znae nekoj da kaze????????????? fala odnapred
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Ke ve molam za pomos ne znam sto da pravam so potvrda sum samo od Petar Kolev pak li treba da nosam dokument spored ova sto mi pisuva od 2013 sum ili da odam direkt vo sofija na salter da prasam dali ke me razgleduvaat uste ednas pisete

Сакаш да кажеш дека ова е ти е втор пат како те враќаат на дополнителна проверка? Или ?
 
Член од
19 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, nova sum na forumov, izraziv zelba da izvadam bugarski pasos. Po nekolku dena najdov covek sto se razbira vo toa, mi dade informacija sto treba da se napravi i reshiv da pocnam procedura so toa sto dedo mi pred vtorata svetska vojna rabotel i ziveel vo Sofija i resiv vrz osnova na toa da izvadam dokumenti i da pocnam procedura... no, za zal ispadna deka negovata dokumentacija so promena na negovoto prezime od prebegnuvanjeto od Sofija za Skoje, zardi vojnata ne postoi...sega mi e prashanjeto bidejki nemam dokumeti, nemam rodnini od prvo koleno so bg pasos, Dali postoi drug nacin da izvadam Bg pasos ?
Vi Blagodaram
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravo, nova sum na forumov, izraziv zelba da izvadam bugarski pasos. Po nekolku dena najdov covek sto se razbira vo toa, mi dade informacija sto treba da se napravi i reshiv da pocnam procedura so toa sto dedo mi pred vtorata svetska vojna rabotel i ziveel vo Sofija i resiv vrz osnova na toa da izvadam dokumenti i da pocnam procedura... no, za zal ispadna deka negovata dokumentacija so promena na negovoto prezime od prebegnuvanjeto od Sofija za Skoje, zardi vojnata ne postoi...sega mi e prashanjeto bidejki nemam dokumeti, nemam rodnini od prvo koleno so bg pasos, Dali postoi drug nacin da izvadam Bg pasos ?
Vi Blagodaram
Не сaкaм дa те обесхрабри нo многу тешкo ќе дoбиеш. Прoбaј сo пoтврдa oд кaј Лазар тoa ти е единствен нaчин aкo немaш рoднини.
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Znae li nekoj za kolku vreme se menuva ovoj status ,,Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ,, ? Dali moze posle ovoj status da ti ja prekinat postapkata?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
54
Поени од реакции
57
Ne moze da ti ja prekinat. Od 1 do 2 meseci ke se promeni. Kolku cekas do sega?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Znae li nekoj za kolku vreme se menuva ovoj status ,,Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ,, ? Dali moze posle ovoj status da ti ja prekinat postapkata?
Cestito, ti si zavrsi rabota, kazini od koja godina si I so sto dokumenti
 
C

CrazyCounter

Гостин
Znae li nekoj za kolku vreme se menuva ovoj status ,,Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ,, ? Dali moze posle ovoj status da ti ja prekinat postapkata?
nema nikakvi sansi za prekratuvanje na postapkata neka ti e so sreka, za mesec ipol do 2 cekaj za promena na status ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom