Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Znae li nekoj za kolku vreme se menuva ovoj status ,,Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ,, ? Dali moze posle ovoj status da ti ja prekinat postapkata?
Dali toj e tvoj status ili na drugarot tvoj ? Bilo kako cestitio i neka e za ubavo :)
DOKOLKU Stanuva zbor za tebe sakam da te prasam velis deka imas podneseno dokument od vujko , dali toa e brat na majka ti ili pak bratuced ?
pozdrav i sekoe dobro
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Dali toj e tvoj status ili na drugarot tvoj ? Bilo kako cestitio i neka e za ubavo :)
DOKOLKU Stanuva zbor za tebe sakam da te prasam velis deka imas podneseno dokument od vujko , dali toa e brat na majka ti ili pak bratuced ?
pozdrav i sekoe dobro
Cestito, ti si zavrsi rabota, kazini od koja godina si I so sto dokumenti
nema nikakvi sansi za prekratuvanje na postapkata neka ti e so sreka, za mesec ipol do 2 cekaj za promena na status ;)
Stanuva zbor za drugar mi,kaj nego se smeni statusot, toj imase bg licna karta od pradedo, a jas seuste sum na finalen pregled so poteklo od vujko i potvrda od BKK. Vi blagodaram od negovo ime, i da se nadevame na dobri vesti kaj site nas sto cekame da ni se smeni statusot. Pozdrav
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
За прекратените од 2013-со бкк потврда дали има некој информација, што понатаму ?
Лазар Младенов, Петар Колев што викаат по однос на ова, за тие што контактираат со нив?
А и за сите нови што се со бкк потврда, а се 70% такви, произход од ДАБЧ се добива, а гражданство во МП до денес нема никој добиено
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Znae li nekoj za kolku vreme se menuva ovoj status ,,Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ,, ? Dali moze posle ovoj status da ti ja prekinat postapkata?
неможе да ти ја прекратат но може да не ти ја потпишат што,,, некако и му доага исто та прекратен та непотпишан указ...зашто ти во моментов чекаш потпис чим го потпише ти си веке рамноправен бугарски граџанин,,,,со што документи си???[DOUBLEPOST=1468966902][/DOUBLEPOST]
Еве штo ми oдгoвoри јулијaн aнгелoв нa прашање зa проблемите oкoлу грaждaнствoПрегледај го приврзокот 152626
да те прашам нешто,,,от каде си сигурен дека профилот е негов,второ ПРОБЛЕМОТ Е РЕШЕН ФАЛА БОГУ редно време беше,,но кој е решен, за издавање происхот или за издавање гражданства???НЕ ДАБЧ,,,,МП е тоа што ја тупи работава......
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
неможе да ти ја прекратат но може да не ти ја потпишат што,,, некако и му доага исто та прекратен та непотпишан указ...зашто ти во моментов чекаш потпис чим го потпише ти си веке рамноправен бугарски граџанин,,,,со што документи си???[DOUBLEPOST=1468966902][/DOUBLEPOST]
да те прашам нешто,,,от каде си сигурен дека профилот е негов,второ ПРОБЛЕМОТ Е РЕШЕН ФАЛА БОГУ редно време беше,,но кој е решен, за издавање происхот или за издавање гражданства???НЕ ДАБЧ,,,,МП е тоа што ја тупи работава......
Pepi,гo знaм личнo пријатели сме нa фб пoвеќе oд гoдинa.Вaлиднo е без гaјле
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pepi,гo знaм личнo пријатели сме нa фб пoвеќе oд гoдинa.Вaлиднo е без гaјле
чул те ГОСПОД белки некој сега ке излезе и ке кресне као славеј на жица,,добив со потврда от БККС..поздрав
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
САБАЈЛЕВО ИМАМ ПРОМЕНА НА СТАТУСОТ, ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЦИ ОВА :
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
САБАЈЛЕВО ИМАМ ПРОМЕНА НА СТАТУСОТ, ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЦИ ОВА :
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Или ке ти дадат указ или ке те вратат на дополнителна и не дај боже ке те прекинат.Зависи што документи имаш доставено за потекло.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
54
Поени од реакции
57
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
САБАЈЛЕВО ИМАМ ПРОМЕНА НА СТАТУСОТ, ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЦИ ОВА :
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dobrodosao u klub,sedi udobno se smesti
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Posle 3 meseci i 16 denovi na finalen eksperten pregeld, denes mi se smeni statusot vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Brojce 26**/April, 2015, so drzavjanstvo od roditel. Pishete mi sega za potpis kolku otprilika se ceka? ;)
CESTITO so sreka da ti e[DOUBLEPOST=1469007174][/DOUBLEPOST]Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Следва да представите в ДАБЧ документите, в'з основа на които е издадено удостоверението Ви за б'лгарски произход в оригинал. , в срок до 30.12.2016

dokaz za site tie sto mislat deka ne treba da se odnesi dokument za poteklo v original
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Denes tocno 2 meseca so ovoj status br 12---/2013 so dok od V.Trnovo ima li i drugi vakvi od 2013.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Jas so kniska od baba I pasos od brat 57**/2015 interv.septemvri, uste na zadolzitelna.. :) nie drugar mozi I vo ist den bevme na intervju..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Da te prasam dali se raboti za ucenicka kniska ? I ako moze nekoj da mi kaze dali so bugarska ucenicka kniska, ama vo koja ne e naglaseno narodnost, se pominuva ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
CESTITO so sreka da ti e[DOUBLEPOST=1469007174][/DOUBLEPOST]Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Следва да представите в ДАБЧ документите, в'з основа на които е издадено удостоверението Ви за б'лгарски произход в оригинал. , в срок до 30.12.2016

dokaz za site tie sto mislat deka ne treba da se odnesi dokument za poteklo v original
Кaкo вo дaбч дa се oднесaт дoкумент зa пoтеклo кoгa oни издале прoисхoд. Сигурно имaaт кoпијa. Не мoже сoвет зa грaждaнствo да бaрa дa oднесеш oригинaл вo дaбч.вaљдa вo министерството се бaрa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom