Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Site mozat da izvadat potvrdi ako poteknuvaat nivnite predci od mesta kade naselenieto po statistika e 100%bugarsko i nema da ima problem. Za bratucedi mojot posrednik mi rece deka bilo problem bidejki na pr. ako mojot bratuced so bg pasos i jas sme deca na dvajca braka, toj MOZEBI svoeto bg poteklo go dokazal po majka mu koja nema ama bas nikakva dopirna tocka so mene, t.e. taa mi e mene strina i nie ne sme krvno vrzani. E sega cicko i tetka koj imaat ISTI roditeli so moj tatko ili majka ne bi trebalo da ima problem spored mene, ama posrednikot mi kaza deka moralo po vertikalna linija poteklo, sto znaci majka tatko, baba dedo i se priznavalo brat sestra ako imate ISTI roditeli, dodeka cicko tetka nemozelo.[DOUBLEPOST=1465553337][/DOUBLEPOST]
Site mozat da izvadat potvrdi ako poteknuvaat nivnite predci od mesta kade naselenieto po statistika e 100%bugarsko i nema da ima problem. Za bratucedi mojot posrednik mi rece deka bilo problem bidejki na pr. ako mojot bratuced so bg pasos i jas sme deca na dvajca braka, toj MOZEBI svoeto bg poteklo go dokazal po majka mu koja nema ama bas nikakva dopirna tocka so mene, t.e. taa mi e mene strina i nie ne sme krvno vrzani. E sega cicko i tetka koj imaat ISTI roditeli so moj tatko ili majka ne bi trebalo da ima problem spored mene, ama posrednikot mi kaza deka moralo po vertikalna linija poteklo, sto znaci majka tatko, baba dedo i se priznavalo brat sestra ako imate ISTI roditeli, dodeka cicko tetka nemozelo.
Некогаш работата е сомнителна, пред некое време прашував во здруженијата за потекло и потврда за жена ми. Разговараав лично со Лазар Младенов и со Маринела. Ми одговорија дека мора да има предци родени на територијата на Македонија пред 1920 година и да се православни . Никаков услов друг нема. И извадив потврда од едно од здруженијата ( не е фер да кажам од кое) но во статистиката на Канчев стои дека во селото од каде потекнуваат предците се запишани 500 арнаути и други нема , а нема врска во селото има две цркви од 19 век и само православно население живеело. Тоа го поставив како прашање во здружението викаат нема тоа врска ќе пројде. Ама кога во правосадието ќе ја видат статистика тука може да настане проблем. И после што? Инаку селото се наоѓа близу Гостивар.. и ако ја вратат кој ќе биде крив?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Почитуван преседателе Wallkman, почитувани членови како што добро разбрав само проблемот е со овие од Бккс дека другиве ги нема никаде на првата средба беа само за сликање најверојатно сигурно со нивните потврди се "уважуваат молбите"?
I mene toa mi padna vo oci.
Na sredbata imase i predstavinic od BKK Srbija i Albanija. Ali posto Rizinski e od BKKS i toj go dava intervjuto, gi spomenuva i imenuva kako BKKS potvrdi. Inace za 'site' potvrdi se odnesuva.
[DOUBLEPOST=1465555091][/DOUBLEPOST]
Некогаш работата е сомнителна, пред некое време прашував во здруженијата за потекло и потврда за жена ми. Разговараав лично со Лазар Младенов и со Маринела. Ми одговорија дека мора да има предци родени на територијата на Македонија пред 1920 година и да се православни . Никаков услов друг нема. И извадив потврда од едно од здруженијата ( не е фер да кажам од кое) но во статистиката на Канчев стои дека во селото од каде потекнуваат предците се запишани 500 арнаути и други нема , а нема врска во селото има две цркви од 19 век и само православно население живеело. Тоа го поставив како прашање во здружението викаат нема тоа врска ќе пројде. Ама кога во правосадието ќе ја видат статистика тука може да настане проблем. И после што? Инаку селото се наоѓа близу Гостивар.. и ако ја вратат кој ќе биде крив?
Valjda i i imeto i prezimeto nesto kazuvaat?! Sto se sekiras!
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Vtorata sredba ke se odrzi vo sreda ama pak ke bide na usmeno dogovaranje zosto nema zakonski akt a zakonot sto e zaglaven vo parlamentot ke nema aber da se donese vo bliska idnina zatoa tie sto imamat stari dokumenti od prva linija se sigurni a dodeka drugite da si go barame careto znaci
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Vtorata sredba ke se odrzi vo sreda ama pak ke bide na usmeno dogovaranje zosto nema zakonski akt a zakonot sto e zaglaven vo parlamentot ke nema aber da se donese vo bliska idnina zatoa tie sto imamat stari dokumenti od prva linija se sigurni a dodeka drugite da si go barame careto znaci
E sega izleze problem i toa problem, ako na stari dokumenti NE pisuvalo nacionalnost bugarin isto ko da go nemas stariot dokument! A takvi se najgolem procent na starite dokumenti, krsenici, vencanici...
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Iskreno razgleduvam na povejke strani ali se se vrti okolu potvrdite nukade ne se spomnati so prvi bratucedi vujkofci i tnt izjavute i pismata na Lazar Mladenov seto sto se pregovara se pregovara za bkk potvrdi nekoj da dade mislejne zatoa sto vo mn postovi pisuvaat deka dobivaat a nekoj pisuva ne dobivaat so bratucedi pozz
 
A

andrea85

Гостин
Vtorata sredba ke se odrzi vo sreda ama pak ke bide na usmeno dogovaranje zosto nema zakonski akt a zakonot sto e zaglaven vo parlamentot ke nema aber da se donese vo bliska idnina zatoa tie sto imamat stari dokumenti od prva linija se sigurni a dodeka drugite da si go barame careto znaci
Pa ako se dogovorat MP , so Dabc, zakonot moze da se dovede na dneven red.
Ima 4 komisii koi treba da se slozat a najgolem problem e MP. Taka da da se andevame da sredat. AKo ne dojde an red juni krajov sega, tek od septemvri ke se izladat rabotive i kojznae sto ke bide. Stiskame palci!![DOUBLEPOST=1465557006][/DOUBLEPOST]
Iskreno razgleduvam na povejke strani ali se se vrti okolu potvrdite nukade ne se spomnati so prvi bratucedi vujkofci i tnt izjavute i pismata na Lazar Mladenov seto sto se pregovara se pregovara za bkk potvrdi nekoj da dade mislejne zatoa sto vo mn postovi pisuvaat deka dobivaat a nekoj pisuva ne dobivaat so bratucedi pozz
Vo Vrska so potvrdite, kaj mene soprugot imase potvrd od pasos od prv bratuced od majka mu, posrednikot ni rece demek posigurno so potvrda i mu dadoa potvrda od BKKS kade pisuva deka e clen na BKKS i istata mu e izdadena po linija taa i taa, t.e. liceto XXX e prv bratuced so XXX koja mu e majka. I sega sto funkcija ima potvrdava, vazi ili ne?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Vi
I mene toa mi padna vo oci.
Na sredbata imase i predstavinic od BKK Srbija i Albanija. Ali posto Rizinski e od BKKS i toj go dava intervjuto, gi spomenuva i imenuva kako BKKS potvrdi. Inace za 'site' potvrdi se odnesuva.
[DOUBLEPOST=1465555091][/DOUBLEPOST]
Valjda i i imeto i prezimeto nesto kazuvaat?! Sto se sekiras!
Vi Kazav jas sum od Bitola i neznam kako mu dale na marinela takva privilegija.Kancelarijata mu e 24/7/365 dena zatvorena.@Walkman ke ja bidi,so velis?
 
D

Daniel_faca

Гостин
Цела работа во ова што се случува и кое трае веќе 3 години е бизнис односно профит големи пари тоа е заедничкиот интерес на сите засегнати страни ова е единствениот логички одговор а жртвите сме ние во секој случај така да на здравје нека ни е..патот продолжува на сите како кај водата која сама си го прави своето течение до крајната цел
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Блгарите од Србија или западните покраини немаат такви проблеми како ние.Они имаат училишта,гимназии каде добиваат дипломи на бугарски јазик ,културно уметнички друштва итн. Затоа они немаат проблем да уверат дека се дел од бугарската нација.И они со гордост тоа го истакнуваат.Кај нас ова прашање е уште издигнато на ниво на велепредавство ако само изјавиш дека имаш пасош,а камоли да изјавиш дека си бугар по националност.Кога беше пописот 2002 јас се декларирав како бугар,а таа што анкетираше ме прашува од кој град од Бугарија сум и како добро сум научил македонски.А да не зборам колку проблеми имаат луѓе на работа или ако сакаат да извадат некој документ.Многу луѓе земаат пасоши ,си ја решаваат егзистенцијата на своите фамилии,а после плукаат по Бугарија.Драстичен пример беше некој македонец земал пасош мислам германски и го запалил бугарскиот.Тоа имаше лавина од реакции во Бугарија,Е тоа е фала .Јас сум блгарин од Македонија и сум лојален граѓанин и си ја сакам државата во која сум роден и израснал,но никој нема право да ми го ускратува моето право на определување
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
39
Поени од реакции
33
Блгарите од Србија или западните покраини немаат такви проблеми како ние.Они имаат училишта,гимназии каде добиваат дипломи на бугарски јазик ,културно уметнички друштва итн. Затоа они немаат проблем да уверат дека се дел од бугарската нација.И они со гордост тоа го истакнуваат.Кај нас ова прашање е уште издигнато на ниво на велепредавство ако само изјавиш дека имаш пасош,а камоли да изјавиш дека си бугар по националност.Кога беше пописот 2002 јас се декларирав како бугар,а таа што анкетираше ме прашува од кој град од Бугарија сум и како добро сум научил македонски.А да не зборам колку проблеми имаат луѓе на работа или ако сакаат да извадат некој документ.Многу луѓе земаат пасоши ,си ја решаваат егзистенцијата на своите фамилии,а после плукаат по Бугарија.Драстичен пример беше некој македонец земал пасош мислам германски и го запалил бугарскиот.Тоа имаше лавина од реакции во Бугарија,Е тоа е фала .Јас сум блгарин од Македонија и сум лојален граѓанин и си ја сакам државата во која сум роден и израснал,но никој нема право да ми го ускратува моето право на определување
I na nas makedonski albanci ni gi palele znaminjata itn itn. Ako eden go storil toa neznaci deka site sme takvi. I kako sto kaza adminot ovaa tema e za pomos okolu dobivanje na bugarski dokumenti a ne politicka ili nacionalna tema.[DOUBLEPOST=1465560728][/DOUBLEPOST]
Блгарите од Србија или западните покраини немаат такви проблеми како ние.Они имаат училишта,гимназии каде добиваат дипломи на бугарски јазик ,културно уметнички друштва итн. Затоа они немаат проблем да уверат дека се дел од бугарската нација.И они со гордост тоа го истакнуваат.Кај нас ова прашање е уште издигнато на ниво на велепредавство ако само изјавиш дека имаш пасош,а камоли да изјавиш дека си бугар по националност.Кога беше пописот 2002 јас се декларирав како бугар,а таа што анкетираше ме прашува од кој град од Бугарија сум и како добро сум научил македонски.А да не зборам колку проблеми имаат луѓе на работа или ако сакаат да извадат некој документ.Многу луѓе земаат пасоши ,си ја решаваат егзистенцијата на своите фамилии,а после плукаат по Бугарија.Драстичен пример беше некој македонец земал пасош мислам германски и го запалил бугарскиот.Тоа имаше лавина од реакции во Бугарија,Е тоа е фала .Јас сум блгарин од Македонија и сум лојален граѓанин и си ја сакам државата во која сум роден и израснал,но никој нема право да ми го ускратува моето право на определување
I na nas makedonski albanci ni gi palele znaminjata itn itn. Ako eden go storil toa neznaci deka site sme takvi. I kako sto kaza adminot ovaa tema e za pomos okolu dobivanje na bugarski dokumenti a ne politicka ili nacionalna tema.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
I na nas makedonski albanci ni gi palele znaminjata itn itn. Ako eden go storil toa neznaci deka site sme takvi. I kako sto kaza adminot ovaa tema e za pomos okolu dobivanje na bugarski dokumenti a ne politicka ili nacionalna tema.
Токму така. Овде е време да се престане со секаква историско-политичка дебата, и дискусијата да се врати во нормала.

Друго, официјални јазици на форумов се Македонски и Англиски. Поголемите (бг) текстови и извадоци нека се во форма на линкови, па кој сака нека отвори нека ги прочита.

На членот @Walkman му е одземен пристапот на форум по негово барање.

/админ
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Токму така. Овде е време да се престани со секаква историско-политичка дебата, и дискусијата да се врати во нормала.

Друго, официјални јазици на форумов се Македонски и Англиски. Поголемите (бг) текстови и извадоци нека се во форма на линкови, па кој сака нека отвори нека ги прочита.
[DOUBLEPOST=1465562664][/DOUBLEPOST]
Токму така. Овде е време да се престани со секаква историско-политичка дебата, и дискусијата да се врати во нормала.

Друго, официјални јазици на форумов се Македонски и Англиски. Поголемите (бг) текстови и извадоци нека се во форма на линкови, па кој сака нека отвори нека ги прочита.
samo strogo
!
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Токму така. Овде е време да се престане со секаква историско-политичка дебата, и дискусијата да се врати во нормала.

Друго, официјални јазици на форумов се Македонски и Англиски. Поголемите (бг) текстови и извадоци нека се во форма на линкови, па кој сака нека отвори нека ги прочита.

На членот @Walkman му е одземен пристапот на форум по негово барање.

/админ
@Walkman ke deluva od fb :)
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Jas Walkman go podrzuvam vo se toj navistina gi kazuvase site mislejna i duri se trudese da si pomogne sam na sebe a i na site nam da i pomogne taka da duri i na fb reagirase ali kako i da e Walkman ke se vrati pak na forumov taka da se otkazi jas ne veruvam sekoja cest uste ednas za Walkman car bese
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ne go nervirajte Walkman, coekov ne moze da cita gluposti vekje na forumov, zatoa vaka pravi si odi pa se vrakja pak.
E sega izleze problem i toa problem, ako na stari dokumenti NE pisuvalo nacionalnost bugarin isto ko da go nemas stariot dokument! A takvi se najgolem procent na starite dokumenti, krsenici, vencanici...
Toa e izmishljotina od nekoj tuka na forumov da ne gi imenuvam koi, site stari dokumenti, ako se poklapaat podatocite so umrenici, i izvodi pominuvaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom