Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Dali koga ke si go zemete bg.pasos za prv pat i izleguvate od bg.go pokazuvate i nego zaedno so makedonskiot so koj ste vlegle za da ve evidentiraat deka ste ja napustile bg.ili samo so makedonskiot za da vi stavat pecat sa izlez?Fala mn!
Nego pokazuvas.Si izleguvas so MK pasosot so koj si vlegol vo BG.Od sledno vleguvanje vo BG go koristis BG pasosot t.e. LK.Provereno vo zivo pred desetina dena.So Srekja...
 
A

andrea85

Гостин
Strelec u podznak.... :)
Dobro e :) ja sum strelec glaven znak :D[DOUBLEPOST=1465542308][/DOUBLEPOST]
Pa dobo Pepibe me prasa zenska stosi po nacionalnost i da kazam nekoj praznici dali sum prv pat i toae no odev beznadezno nekako .Inace sum so Bkk od Strumica.[DOUBLEPOST=1465509936][/DOUBLEPOST]
Pa dobo Pepibe me prasa zenska stosi po nacionalnost i da kazam nekoj praznici dali sum prv pat i toae no odev beznadezno nekako .Inace sum so Bkk od Strumica.
Kakva bese situacijata pred Ministerstvoto. imase li guzva za intervju, ili za zakazuvanje?
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Nego pokazuvas.Si izleguvas so MK pasosot so koj si vlegol vo BG.Od sledno vleguvanje vo BG go koristis BG pasosot t.e. LK.Provereno vo zivo pred desetina dena.So Srekja...
BLAGODARAM MNOGU,Jas ke proveram deneska :)
-So sreka na vas i na site ovde ostanati!
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Идете подoле на II. Статистика, кликате на град, месност по документи, и можете сами да си испринтате статистика, онаа фамозната што - овие ja давале, овие не ja давале.
http://promacedonia.org/vk/index.html
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
I sto se dogovorile na kraj....definitivna odlu

odluk kakva je[DOUBLEPOST=1465548059][/DOUBLEPOST]I sto se dogovorile na kraj....definitivna odlu

odluk kakva je
Od izjavata na G-a Zaharieva, minister na BG pravosudie mozese da procita deka slednata sredba (vcera) e odluceno da bide za da se resi situacijata i, sto e mozno pobrzo.

Eve i na web stranicata na VMRO BG pisuva za istoto:
http://www.vmro.bg/бккс-се-срештна-с'с-захариева-за-проблемите-с-б'лгарското-гражданство/

Минист'р Захариева пое ангажимент в нај-крат'к срок да б'дат преразгледани преписките, за които бјаха посочени конкретни примери за нарушенија от страна на дирекција „Б'лгарско гражданство”. Изразена бе и п'лна подкрепа относно използванија от БККС научно експертен подход за удостоверјаване на б'лгарски произход чрез статистиката на Васил К'нчов за етническија с'став на населението в Македонија, призната от международната Карнегиева анкетна комисија, както и данните на секретарја на Б'лгарската екзархија Димит'р Мишев.

Беше прието предложението на представителите на БККС да се подд'ржа постојанен контакт между служителите на МП, ангажирани в процеса за придобиване на б'лгарско гражданство и организациите, с цел с'гласуване на позициите и недопускане на незаконос'образни откази в б'деште.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Od izjavata na G-a Zaharieva, minister na BG pravosudie mozese da procita deka slednata sredba (vcera) e odluceno da bide za da se resi situacijata i, sto e mozno pobrzo.

Eve i na web stranicata na VMRO BG pisuva za istoto:
http://www.vmro.bg/бккс-се-срештна-с'с-захариева-за-проблемите-с-б'лгарското-гражданство/

Минист'р Захариева пое ангажимент в нај-крат'к срок да б'дат преразгледани преписките, за които бјаха посочени конкретни примери за нарушенија от страна на дирекција „Б'лгарско гражданство”. Изразена бе и п'лна подкрепа относно използванија от БККС научно експертен подход за удостоверјаване на б'лгарски произход чрез статистиката на Васил К'нчов за етническија с'став на населението в Македонија, призната от международната Карнегиева анкетна комисија, както и данните на секретарја на Б'лгарската екзархија Димит'р Мишев.

Беше прието предложението на представителите на БККС да се подд'ржа постојанен контакт между служителите на МП, ангажирани в процеса за придобиване на б'лгарско гражданство и организациите, с цел с'гласуване на позициите и недопускане на незаконос'образни откази в б'деште.
Ова е добра вест за да се реши проблемот тие што се со потврди, но истовремено треба да се реши и проблемот со тие што ги враќаат на дополнителна со братучеди, чичко, вујко, тетки.Што со нив? Не видов дека се залагаат за тоа
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ова е добра вест за да се реши проблемот тие што се со потврди, но истовремено треба да се реши и проблемот со тие што ги враќаат на дополнителна со братучеди, чичко, вујко, тетки.Што со нив? Не видов дека се залагаат за тоа
Mislam, ne mozam da tvrdam, deka 'generalno' i za niv se odnesuva sredbata za resavanje.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Ова е добра вест за да се реши проблемот тие што се со потврди, но истовремено треба да се реши и проблемот со тие што ги враќаат на дополнителна со братучеди, чичко, вујко, тетки.Што со нив? Не видов дека се залагаат за тоа
Site mozat da izvadat potvrdi ako poteknuvaat nivnite predci od mesta kade naselenieto po statistika e 100%bugarsko i nema da ima problem. Za bratucedi mojot posrednik mi rece deka bilo problem bidejki na pr. ako mojot bratuced so bg pasos i jas sme deca na dvajca braka, toj MOZEBI svoeto bg poteklo go dokazal po majka mu koja nema ama bas nikakva dopirna tocka so mene, t.e. taa mi e mene strina i nie ne sme krvno vrzani. E sega cicko i tetka koj imaat ISTI roditeli so moj tatko ili majka ne bi trebalo da ima problem spored mene, ama posrednikot mi kaza deka moralo po vertikalna linija poteklo, sto znaci majka tatko, baba dedo i se priznavalo brat sestra ako imate ISTI roditeli, dodeka cicko tetka nemozelo.[DOUBLEPOST=1465553337][/DOUBLEPOST]
Ова е добра вест за да се реши проблемот тие што се со потврди, но истовремено треба да се реши и проблемот со тие што ги враќаат на дополнителна со братучеди, чичко, вујко, тетки.Што со нив? Не видов дека се залагаат за тоа
Site mozat da izvadat potvrdi ako poteknuvaat nivnite predci od mesta kade naselenieto po statistika e 100%bugarsko i nema da ima problem. Za bratucedi mojot posrednik mi rece deka bilo problem bidejki na pr. ako mojot bratuced so bg pasos i jas sme deca na dvajca braka, toj MOZEBI svoeto bg poteklo go dokazal po majka mu koja nema ama bas nikakva dopirna tocka so mene, t.e. taa mi e mene strina i nie ne sme krvno vrzani. E sega cicko i tetka koj imaat ISTI roditeli so moj tatko ili majka ne bi trebalo da ima problem spored mene, ama posrednikot mi kaza deka moralo po vertikalna linija poteklo, sto znaci majka tatko, baba dedo i se priznavalo brat sestra ako imate ISTI roditeli, dodeka cicko tetka nemozelo.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Dobro e :) ja sum strelec glaven znak :D[DOUBLEPOST=1465542308][/DOUBLEPOST]
Kakva bese situacijata pred Ministerstvoto. imase li guzva za intervju, ili za zakazuvanje?
Nemase guzva ni za podavanje niza intervju .No ima mnogu aplikanti a situacijata stoi ne pustaat dase nadevame za podobro.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ако е така добро, ама ако продолжи со враќање по сребрена линија само половично се решаваат проблеми.
Resenie komplet !!! I za tie so bratucedi, vujkovci, tetki i za tie so potvrdi !

A za vo idnina, za da nema covek dilemi, ako ima dokumenti od rodnini, bratucedi itd, da se aplicira do BKK da se dobie i potvrda! Taka se ide 100% na sigurno!
 
D

Daniel_faca

Гостин
Od izjavata na G-a Zaharieva, minister na BG pravosudie mozese da procita deka slednata sredba (vcera) e odluceno da bide za da se resi situacijata i, sto e mozno pobrzo.

Eve i na web stranicata na VMRO BG pisuva za istoto:
http://www.vmro.bg/бккс-се-срештна-с'с-захариева-за-проблемите-с-б'лгарското-гражданство/

Минист'р Захариева пое ангажимент в нај-крат'к срок да б'дат преразгледани преписките, за които бјаха посочени конкретни примери за нарушенија от страна на дирекција „Б'лгарско гражданство”. Изразена бе и п'лна подкрепа относно използванија от БККС научно експертен подход за удостоверјаване на б'лгарски произход чрез статистиката на Васил К'нчов за етническија с'став на населението в Македонија, призната от международната Карнегиева анкетна комисија, както и данните на секретарја на Б'лгарската екзархија Димит'р Мишев.

Беше прието предложението на представителите на БККС да се подд'ржа постојанен контакт между служителите на МП, ангажирани в процеса за придобиване на б'лгарско гражданство и организациите, с цел с'гласуване на позициите и недопускане на незаконос'образни откази в б'деште.
Почитуван преседателе Wallkman, почитувани членови како што добро разбрав само проблемот е со овие од Бккс дека другиве ги нема никаде на првата средба беа само за сликање најверојатно сигурно со нивните потврди се "уважуваат молбите"?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom