Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
So sreka. Dali imase proveruvano do sega vo sofija?
Da ima dva pati proverno otkako go smenija novijot sitem vo Januari mi pisuvase ne redovna prepiska a vo starijo zadozitelna otidov da vidam sto rabota na salter proveriv mi Kaza sve vo red čekaj ,.znaci starijo šutem su utnale .
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Шо бе само со,, Со Среќа ,, сакаш да си пројдеш? :icon_mrgr:
За ова треба Hangover party да напрајш. И да не викнеш сите што уште ќе чекаме :vozbud:

Пепи ти шо направи со интервјуто бе друже? Го фати конечно за му*а посредикот да завршите работа?
како тој што вели происходите до јаноар се излезени НО НО дупликатите происходи САМО до седми декември мислам дека ме лаже вели ко баеги следнава недела ке ме викнел,,искрено изгубив надеж почнувам да размислувам за виза пошто веке навистина немам време,а и ситуацијава со потврдиве од клубовите ми е сомнителна од секогаш,има едно видео на јутубе каде (каракачанов вели на македонците се помогна доволно достае) за таквите ко мене проблем е што нема никакво потекло,,немам родител,братучед,брат немам ништо со што да докажам потекло......мислам дека законот е јасен и нема да се промени,,не лажат 3 год...[DOUBLEPOST=1460077961][/DOUBLEPOST]
vchera bese drugarche da zakaze za intervju vo sofija i mu go zakazaa za 15ti Maj 2017 ciso za info da znaete kolkav e redot.
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ,,,,,,,,,,,,,,,ЛЕБ СЕ ДЕЛИ ТРЧАЈТЕ пи..............******?!?!?!“?’%‘?%??%
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Моментот кога Пепи конечно ќе закаже инервју - Гиф :vozbud:[DOUBLEPOST=1460081901][/DOUBLEPOST]
како тој што вели происходите до јаноар се излезени НО НО дупликатите происходи САМО до седми декември мислам дека ме лаже вели ко баеги следнава недела ке ме викнел,,искрено изгубив надеж почнувам да размислувам за виза пошто веке навистина немам време,а и ситуацијава со потврдиве од клубовите ми е сомнителна од секогаш,има едно видео на јутубе каде (каракачанов вели на македонците се помогна доволно достае) за таквите ко мене проблем е што нема никакво потекло,,немам родител,братучед,брат немам ништо со што да докажам потекло......мислам дека законот е јасен и нема да се промени,,не лажат 3 год...[DOUBLEPOST=1460077961][/DOUBLEPOST]
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ,,,,,,,,,,,,,,,ЛЕБ СЕ ДЕЛИ ТРЧАЈТЕ пи..............******?!?!?!“?’%‘?%??%
Ова погоре видеото е да се насмееш малку, гледам дека си се нанервирал и жал ми е за тоа.
Сепак не се откажувај,кој постигнал нешто во животот со тоа што се откажал?
Не би ти било криво кога после ќе прочиташ тука дека некој земал пасош со потврда од клуб?

Терај си ти работа со виза ама бркај си го ова паралелно. Ќе дадеш 200 евра поише ама и да не успееш ќе знаеш барем си пробал и нема да се јадосуваш секој ден зашо си се откажал.

Знаеш како велат постарите, Трпение спасение.
Почекај ќе видиш следната недела, па и нее крај на свет да го смениш посредникот.
Опции имаш не се откажувај.
Поздрав и со среќа.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Моментот кога Пепи конечно ќе закаже инервју - Гиф :vozbud:[DOUBLEPOST=1460081901][/DOUBLEPOST]

Ова погоре видеото е да се насмееш малку, гледам дека си се нанервирал и жал ми е за тоа.
Сепак не се откажувај,кој постигнал нешто во животот со тоа што се откажал?
Не би ти било криво кога после ќе прочиташ тука дека некој земал пасош со потврда од клуб?

Терај си ти работа со виза ама бркај си го ова паралелно. Ќе дадеш 200 евра поише ама и да не успееш ќе знаеш барем си пробал и нема да се јадосуваш секој ден зашо си се откажал.

Знаеш како велат постарите, Трпение спасение.
Почекај ќе видиш следната недела, па и нее крај на свет да го смениш посредникот.
Опции имаш не се откажувај.
Поздрав и со среќа.
незнам брат се фатив за ова и ке го терам ДОКРАЈ ,,,,,,,,,,ДАЈ БОЖЕ на крајот да прославим како сите така и ја со бг.п. ГИФ и за тебе (незнам како да го вметнем сликиве мегу зборојве) но ке разбереш поз..среќно
 

Attachments

Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Jas cekam od 19-februari i se uste stoi deka cekam. Potpis od viceprezident[/quote]

od finalen ekspertski, koi statusi ti sleduvaaa kaj tebe i kolku ti cekase?
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Здраво соња, ако можеш и мене да ми пратиш во инбокс, за кој/а адвокат/ка се работи, и како може да исконтактирам со неа/него, уште не ми е стасан пасошот ама да си го имам контактот. позз[DOUBLEPOST=1460010942][/DOUBLEPOST]
Надеж дали ги запази роковите? или можеби покасно си подала некој документ, позз
Немав проблем со роковите. Мислам дека причината е тоа што извадив потврда од БККС само со декларација, во декември 2014 година-кога не се бараше извод од статистика. Затоа сметам дека таму е мојата грешка.[DOUBLEPOST=1460105870][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
Koga podnese dopolnitelni dokumenti? So koj status bese vo MP?
Dali bese so ovoj status -По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.?
ili so ovoj -Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП ?
Кога се смени системот бев Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП , а по извесно време ми се смени статусот во:По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.Мислам дека споделив на форумов. Инаку мојот проблем го гледам во тоа што со дополнителните документи немав статистика дека некој мој предок живеел во бугарско место, туку само декларација заверена на нотар.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Немав проблем со роковите. Мислам дека причината е тоа што извадив потврда од БККС само со декларација, во декември 2014 година-кога не се бараше извод од статистика. Затоа сметам дека таму е мојата грешка.[DOUBLEPOST=1460105870][/DOUBLEPOST]
Кога се смени системот бев Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП , а по извесно време ми се смени статусот во:По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.Мислам дека споделив на форумов. Инаку мојот проблем го гледам во тоа што со дополнителните документи немав статистика дека некој мој предок живеел во бугарско место, туку само декларација заверена на нотар.
Zdravo kolku vreme cekase za promena na statusot od dopolnitelna mp. za finalen pregled. od koga odnese dopolnitelni dokumeti. Pozdrav
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
ВМРО иска оставката на шефа на дирекција "Б'лгарско гражданство" заради македонците

Заседанија на НС (Денес во Собрание)
јулиан Кр'стев Ангелов (От името на ПГ) #заседание [Дебати - Парламентарен контрол]

http://society.actualno.com/vmro-iska-ostavkata-na-shefa-na-direkcija-bylgarsko-grajdanstvo-zaradi-makedoncite-news_533540.html

ВМРО иска оставката на директора на дирекција „Б'лгарско гражданство” в Министерство на правос'дието, заради отказано б'лгарски гражданство на македонци.

Това прочете от името на парламентарна група јулиан Ангелов от ПГ на ПФ, предаде „Фокус”.

„Ако на нјакој чиновник не му е јасно, че хората от Македонија са от б'лгарски произход, тој нјама работа в б'лгарската д'ржавна администрација. Тој е национален предател. Ние настојаваме спешно да се реши този проблем, в противен случај ште предприемем всички законови мерки к'м тези институции и служители”, зајави оште тој.

По думите му, б'лгарите зад граница застрашават националната ни сигурност според б'лгарските служби. „Интересното е, че всеки месец стотици турски граждани получават б'лгарски гражданство на основание родител, којто има такова. Те не застрашават националната сигурност, за тјах нјама проблем. На тјах не им се отказвал. В с'временна Турција управлјавана от Ердоган, којато показва, че има претенции к'м Балканскија полуостров, којато обр'шта светската д'ржава в ислјамска такава б'лгарските служби са с'гласи техни граждани да получават б'лгарско гражданство”, каза оште тој.

Ангелов бе категоричен, че за б'лгарските служби не е проблем турски граждани да получават б'лгарско гражданско, но на б'лгарите в Македонија или Рум'нија е проблем.

„Ние настојаваме и пред правителството, и пред Министерството на правос'дието да не т'лкуват законите, които не им е работа, а да ги прилагат”, призова оште народнијат представител.

„Започваме от днес да искаме оставки. П'рвата, којато искаме, е да б'де отстранен от дл'жност директор'т на Дирекција „Б'лгарско гражданство” в Министерство на правос'дието”, зајави оште Ангелов.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
180
@Han Asparuh @Honkonk i site ostanati na forumov... Sakam da ve zamolam za mala pomos vo ime na drugarka koja sto za dve nedeli ke bide na intervju a i vo ime na site drugi koi sto vo idnina ke bidat na toa intervju. Pred nekoj den pisuvavte za odgovorite nauceni na pamet koi sto se davaat na prasanjata "Sto ke se promeni ako dobies BG drzavjanstvo", "Zosto sakate da dobiete BG drzavjanstvo" i sl. Isto taka imase post i screenshot od koj sto se gleda deka nekoj e odbien poradi izjava za makedonska narodnost. Seto toa me navede da ve zamolam vas, smetajki deka vie bi mozele da dadete korisen sovet, kako spored vas da se odgovori na tie prasanja. Pozdrav i vi blagodaram
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
ВМРО иска оставката на оглавјаваштија Дирекција „Б'лгарско гражданство“

Заседанија на НС (Денес во Собрание)
Јулиан Кр'стев Ангелов (От името на ПГ) #заседание [Дебати - Парламентарен контрол]

http://www.vmro.bg/вмро-иска-оставката-на-оглавјаваштија-дирекција-б'лгарско-гражданство/

От месец насам б'лгарите зад граница страдат от своеволијата на Министерство на правос'дието, на Дирекција „Б'лгарско гражданство“ и на С'вета за б'лгарско гражданство. Те саботират признаването произход на б'лгарите, живеешти зад граница, имашти роднини-б'лгари и имашти изискваните им документи.

Това е национално предателство, зајави народнијат представител от Патриотичнија фронт и организационен секретар на ВМРО јулиан Ангелов в декларација от парламентарната трибуна.

От днес ВМРО иска оставки, като п'рвата е на оглавјаваштија Дирекција „Б'лгарско гражданство“ к'м Министерство на правос'дието. Искаме да се назначат кад'рни хора, патриоти, а не такива, които отказват срешти с организации на б'лгари зад граница, посочи Ангелов.

Дирекцијата не признава, че две сестри имат еднак'в произход – едната е получила б'лгарско гражданство на база произход, на другата е отказано. Тоест институциите оспорват свои решенија от последните десетилетија, даде пример тој.

Работата на тези чиновници е да прилагат законодателството, а не да го т'лкуват. А ако нјакој от тјах не знае, че в Македонија живејат б'лгари – то тој нјама мјасто в д'ржавната администрација, категоричен бе јулиан Ангелов.

Според тези институции б'лгарите от Македонија, Албанија, С'рбија, Молдова и Украјна са заплаха за националната сигурност, заради което им се отказва гражданство. В с'штија момент буди недоумение зашто всеки месец стотици турски граждани получават б'лгарско гражданство в'з основа, че имат б'лгарски роднини. Все пак, това са хора, израснали и в'зпитани в Турција, којато от светска д'ржава се превр'шта в ислјамска, в'зпитава хората по друг модел, отбелјаза Ангелов.

Другијат проблем, за којто алармира тој, са неизп'лнените срокове. Според Конституцијата на Р Б'лгарија всеки, којто има б'лгарски произход има право в срок от една година да получи гражданство, но все оште стојат неразгледани преписки от 2012 г., објасни тој.

По информација на ВМРО има над 5 000 преписки, които се бавјат, заштото чиновниците не желајат да си изп'лнјат зад'лженијата.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom