Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Decki kako stoi politickava situacija vo Bg, ne slusam ubavi raboti, socijalistive sakale da go butnat Bojko od vlast. Ako go napravat ova, e tek togas crno ni se pise na site.
Toa sto go pisa ti e tocno informacijata mi ja kazaa bugaraki prijateli od bg i mi kazaa deka probuvaat da go napravat toa no zasega seuste nisto nema ama nema potreba za panika bojko Borisov GERB I site dr so se so nego se megu najvlijatelnite politikanti vo BG :)
 

ios

Член од
19 февруари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Lugje kazete dobar posrednik?? So Goshe arsov nemozam da iskonaktiram kako sto treba...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Decki, situacijata sekade e nestabilna. Turcite ili potocno nivniot lider e mozebi najmokniot covek vo BG. Go drzi eden od mobilnite operatori, celata nafta ide od Rusija preku nego...Toj e mostot megu BG i Rusija. A, se naoga vo sprotivniot tabor od onoj na Borisov. I Borisov e kako nas Grujo...pritisoci vrz sudii i sto uste ne...Vo sustina ista balkanski sablon na razmisluvanje...Mafija...i samo mafija...
Bidejki znam dosta istorija - primarna moja struka - Torbesite nikogas ne bile nitu Bugari, nitu Makedonci...
Razlicni se po fizionomija prvin...
Tie se cisti Bogomili...
Da, sekoj saka sa zeme pasos i da bega od ovaa Prokletija -
Gospod na site da Vi pomogne.
Moe mislenje isto taka - Lazar Mladenov e covek so dusa - ke Vi pomogne. Ovie drugite se kako zmii - vednas ke se nafatat za pari kompletno se da Vi zavrsat.
I ednite i drugite dobro gi znam. Zatoa moze slobodno da komentiram.
Dali ke dobijam pasos ? - na pocetokot mi bese mnogu vazno. Kako pominuva se poladen sum. Nikade lesno ne se dobiva drzavjanstvo. Znam. Ako dadat - dadat. Ako ne dadat - toa e. Ne e kraj na svetot. Barem na tapija ke imam deka za niv eden pravoslaven Makedonec ne e Bugarin. Kolku i jas da sakam. No, ako baram drzavjanstvo - neznaci deka jas treba da stanam mrsulava traga i da molam da mi se dade pasos. Da odrabotuvam za politiki ili kauzi. Baram zatoa sto imam nekoi svoi stavovi/prava itn.
Isto i Vam ke Vi preporacam - ovde site nie sme ronki vo mozaikot - sakame da si pomogneme - no, nekogas e dobro covek da podzaboravi - ne da proveruva sekoj den do kaj mu e statusot - podobro partija basket da izigra...ili lastik...hihihi...
Politikite fluktuiraat - eden den vaka, drug den taka...
Uzivajte...nekogas i koga ne misli covek mnogu - podobro izleguva.
Mislam vo sustina site nie sme dobri luge - sakame da pomogneme - nekogas i da ni pomognat.
Kamo sreka site da dobieme - potoa sekoj sto saka da si pravi so pasosot.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Decki, situacijata sekade e nestabilna. Turcite ili potocno nivniot lider e mozebi najmokniot covek vo BG. Go drzi eden od mobilnite operatori, celata nafta ide od Rusija preku nego...Toj e mostot megu BG i Rusija. A, se naoga vo sprotivniot tabor od onoj na Borisov. I Borisov e kako nas Grujo...pritisoci vrz sudii i sto uste ne...Vo sustina ista balkanski sablon na razmisluvanje...Mafija...i samo mafija...
Bidejki znam dosta istorija - primarna moja struka - Torbesite nikogas ne bile nitu Bugari, nitu Makedonci...
Razlicni se po fizionomija prvin...
Tie se cisti Bogomili...
Da, sekoj saka sa zeme pasos i da bega od ovaa Prokletija -
Gospod na site da Vi pomogne.
Moe mislenje isto taka - Lazar Mladenov e covek so dusa - ke Vi pomogne. Ovie drugite se kako zmii - vednas ke se nafatat za pari kompletno se da Vi zavrsat.
I ednite i drugite dobro gi znam. Zatoa moze slobodno da komentiram.
Dali ke dobijam pasos ? - na pocetokot mi bese mnogu vazno. Kako pominuva se poladen sum. Nikade lesno ne se dobiva drzavjanstvo. Znam. Ako dadat - dadat. Ako ne dadat - toa e. Ne e kraj na svetot. Barem na tapija ke imam deka za niv eden pravoslaven Makedonec ne e Bugarin. Kolku i jas da sakam. No, ako baram drzavjanstvo - neznaci deka jas treba da stanam mrsulava traga i da molam da mi se dade pasos. Da odrabotuvam za politiki ili kauzi. Baram zatoa sto imam nekoi svoi stavovi/prava itn.
Isto i Vam ke Vi preporacam - ovde site nie sme ronki vo mozaikot - sakame da si pomogneme - no, nekogas e dobro covek da podzaboravi - ne da proveruva sekoj den do kaj mu e statusot - podobro partija basket da izigra...ili lastik...hihihi...
Politikite fluktuiraat - eden den vaka, drug den taka...
Uzivajte...nekogas i koga ne misli covek mnogu - podobro izleguva.
Mislam vo sustina site nie sme dobri luge - sakame da pomogneme - nekogas i da ni pomognat.
Kamo sreka site da dobieme - potoa sekoj sto saka da si pravi so pasosot.
Dodeka e bojko na vlast 99% od etnickite makedonci ke dobijat I bg pasos I toa e toa :)
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
Dali nekoj ima nekoja iformacija za nas od crnata 2013 koga ke bide icistena sto Se desava vi blagodaram odnapret Ako ima nekoj sto znae da spodeli
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Decki, situacijata sekade e nestabilna. Turcite ili potocno nivniot lider e mozebi najmokniot covek vo BG. Go drzi eden od mobilnite operatori, celata nafta ide od Rusija preku nego...Toj e mostot megu BG i Rusija. A, se naoga vo sprotivniot tabor od onoj na Borisov. I Borisov e kako nas Grujo...pritisoci vrz sudii i sto uste ne...Vo sustina ista balkanski sablon na razmisluvanje...Mafija...i samo mafija...
Bidejki znam dosta istorija - primarna moja struka - Torbesite nikogas ne bile nitu Bugari, nitu Makedonci...
Razlicni se po fizionomija prvin...
Tie se cisti Bogomili...
Da, sekoj saka sa zeme pasos i da bega od ovaa Prokletija -
Gospod na site da Vi pomogne.
Moe mislenje isto taka - Lazar Mladenov e covek so dusa - ke Vi pomogne. Ovie drugite se kako zmii - vednas ke se nafatat za pari kompletno se da Vi zavrsat.
I ednite i drugite dobro gi znam. Zatoa moze slobodno da komentiram.
Dali ke dobijam pasos ? - na pocetokot mi bese mnogu vazno. Kako pominuva se poladen sum. Nikade lesno ne se dobiva drzavjanstvo. Znam. Ako dadat - dadat. Ako ne dadat - toa e. Ne e kraj na svetot. Barem na tapija ke imam deka za niv eden pravoslaven Makedonec ne e Bugarin. Kolku i jas da sakam. No, ako baram drzavjanstvo - neznaci deka jas treba da stanam mrsulava traga i da molam da mi se dade pasos. Da odrabotuvam za politiki ili kauzi. Baram zatoa sto imam nekoi svoi stavovi/prava itn.
Isto i Vam ke Vi preporacam - ovde site nie sme ronki vo mozaikot - sakame da si pomogneme - no, nekogas e dobro covek da podzaboravi - ne da proveruva sekoj den do kaj mu e statusot - podobro partija basket da izigra...ili lastik...hihihi...
Politikite fluktuiraat - eden den vaka, drug den taka...
Uzivajte...nekogas i koga ne misli covek mnogu - podobro izleguva.
Mislam vo sustina site nie sme dobri luge - sakame da pomogneme - nekogas i da ni pomognat.
Kamo sreka site da dobieme - potoa sekoj sto saka da si pravi so pasosot.
Koga trebase da se ima kvorum za glasanje na reformite vo noemvri, istiot 'toj' bese i zastana zad B.B. Postabilna pozicija i opozicija, amin. Nasive mozat samo da ucat od tie gore.

Torbes, ne e nacija. Povece bi doslo kako zbor za prevod. Emir Kusturica e isto torbes, ili bosanski musliman, ali se deklarira kako srbin. Moze da bide i hrvat ako saka, ne e bitno. Kolku fizionomii mongolski faci gledam ovde sekoj den, ni na anticki grci ni na sloveni ne podsecaat, kamoli da licat.

Pomagaat i ednite i drugite. Dobar den, dobar den. Za B-deklaracija sum dojden. OK. I tie losite, i toj arniot istite dokumenti gi baraat: baba ili dedo da se rodeni na teritorija na MK do 1920 godina, tvoj izvod, na majka, tatko. Ve molam, potpisete se tuka. Kolku da platam -30 evra. Povelete. Fala i prijatno. Gospodinot L.M. ne go poznavam i ne mozam da komentiram, ali bi te prasal -Toj, dzabe dava B-deklaracii?

Obicno ludjeto na korak od uspehot se otkazuvaat. A stvarno mislam deka tocno do tuka sme stignati. Da ostaneme pozitivni i site zaedno da go izzodime to posleden cekor do uspehot?!. Pozdrav!
 
Член од
22 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo! Sakam da vadam BG pasos, vo zdruzenieto na bugari vo Bitola mozam da izvam poteklo koe vazi samo do dobivanje na 'proishodot' potoa vo bugarskoto ministerstvo za pravda golemi se sansite da mi pobarat dopolnitelni dokumenti za poteklo. Dali nekoj znae nekoj posrednik vo Makedonija koj mozi toa da go sredi vo taa faza voopsto. Ako nekoj poznava takva osoba molam pisete mi vo privatna poraka.
 
Член од
25 август 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
Здраво дечки, се извинувам ако некој го има пред мене одговорено моево прашање, но ми е прилично итно, а пред мене има едно 300 страни кои ми останаа непрочитани..

Требаше да вадам бугарски пасош преку посредник (врз база на прв братучед на татко ми), но денеска испадна дека попрво треба татко ми да извади, па јас потоа да терам процедура. Е сега, прашањето е: Дали јас мора пак да чекам (како секој друг) или можам веднаш да земам пасош од кога тој ќе извади (Имајки во предвид дека имам 18 години)?

Благодарам однапред :)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Здраво дечки, се извинувам ако некој го има пред мене одговорено моево прашање, но ми е прилично итно, а пред мене има едно 300 страни кои ми останаа непрочитани..

Требаше да вадам бугарски пасош преку посредник (врз база на прв братучед на татко ми), но денеска испадна дека попрво треба татко ми да извади, па јас потоа да терам процедура. Е сега, прашањето е: Дали јас мора пак да чекам (како секој друг) или можам веднаш да земам пасош од кога тој ќе извади (Имајки во предвид дека имам 18 години)?

Благодарам однапред :)
ste si iscekavas kato nas :)
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Здраво да прашам некој што вадел од бг архив двиа, им пратив маил ми одговорија да се поврзам со дедо ми роднинска врска, за што ми е потребен док. , е сеа им пишав име, презиме, татково име на дедо ми, роден на, каде и место кај служел, е сеа ми бараат част и полк,род тоа не знам ако знае некој нека пише која е постапката
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom