Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Druze majore objasni go tvojot slucaj koga poddade kako koga intervju koj broj na prepiska da vidime do kade se?

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
Поддадов во септември 2014та, со број 10515, во конзулатот во Битола, без никаков посредник, се јавив и директно ми закажаа интервју за 3-4 дена од кога се јавив. Бев таму пола сат на интервју , ми дадоа уплатници, уплатив мислам дека беа 125 евра, и од тогаш си чекам. Пред некоја недела статусот пишеше дека е во финална процедура, денес го добив ова. Само јас го имав потеклото, не докажував за праисход директно во 2ра фаза, и мајка ми и татко ми имаат бг пасоши повеќе од 10 години.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Ко ви велев едно време дека жалам но тешко даваат пасоши затоа што ко земав јас, беше едно, кога бев последен пат е друго.
Т.е. не даваат, без документ за потекло.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Бев пред два дена на интервју и ми дадоа број на молба и пин, пробувам сега на линкот дали ќе ми покаже нешто и враќа грешка „Липсват данни“. Ме интересира дали одма треба нешто да пишува или треба време додека ме внесат во системот?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Бев пред два дена на интервју и ми дадоа број на молба и пин, пробувам сега на линкот дали ќе ми покаже нешто и враќа грешка „Липсват данни“. Ме интересира дали одма треба нешто да пишува или треба време додека ме внесат во системот?
Te molam spodeli sto te prasaa na intervju, samo podetalno ako moze.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Каде си роден/а, што се по националност ти и твоите родители, баба, дедо итн. (тука обавезно кажуваш сите дека се блгари), дали некој во твојата фамилија има бугарско државјанство, каде живее твојата фамилија, дали имаш роднини во Бугарија што се живи, треба да ги кажеш празниците (јас кажав трите најважни и ми рече доста е), зошто сакаш да имаш бугарско државјанство (на ова одговараш дека сакаш да живееш во Бугарија, дека ги сакаш нивните обичаи и традиции, дека сакаш бизнис да почнеш или да се жениш/мажиш, да купиш куќа или стан итн.).

Мој совет е само смирено на интервјуто без нервози и без непотребни муабети, што ќе те прашаат само одговарај и не додавај ништо екстра, не брзај со одговорите и не се мешај во прашањата. Јас се избунив 2-3 пати оти сепак бугарскиот јазик не ми е мајчин, разбираш ама не разбираш и таа делуваше малце напнато ама на крај вика сигурно ли тоа те прашав ај пак одговори. Што и да кажуваш секогаш кажуј дека си бугарин, Македонија не ја спомнуј освен ако не те прашаат местото на живеење.

Цело време си куца во компјутерот односно ја потполнува таму пријавата со прашања, потполнува и други документи и изјави што ќе ги потполниш. Само да знаеш дека се добива оценка и за јазикот колку го знаеш, ова други ми го имаат кажувано така да труди се што повеќе бугарски зборови да користиш.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Каде си роден/а, што се по националност ти и твоите родители, баба, дедо итн. (тука обавезно кажуваш сите дека се блгари), дали некој во твојата фамилија има бугарско државјанство, каде живее твојата фамилија, дали имаш роднини во Бугарија што се живи, треба да ги кажеш празниците (јас кажав трите најважни и ми рече доста е), зошто сакаш да имаш бугарско државјанство (на ова одговараш дека сакаш да живееш во Бугарија, дека ги сакаш нивните обичаи и традиции, дека сакаш бизнис да почнеш или да се жениш/мажиш, да купиш куќа или стан итн.).

Мој совет е само смирено на интервјуто без нервози и без непотребни муабети, што ќе те прашаат само одговарај и не додавај ништо екстра, не брзај со одговорите и не се мешај во прашањата. Јас се избунив 2-3 пати оти сепак бугарскиот јазик не ми е мајчин, разбираш ама не разбираш и таа делуваше малце напнато ама на крај вика сигурно ли тоа те прашав ај пак одговори. Што и да кажуваш секогаш кажуј дека си бугарин, Македонија не ја спомнуј освен ако не те прашаат местото на живеење.

Цело време си куца во компјутерот односно ја потполнува таму пријавата со прашања, потполнува и други документи и изјави што ќе ги потполниш. Само да знаеш дека се добива оценка и за јазикот колку го знаеш, ова други ми го имаат кажувано така да труди се што повеќе бугарски зборови да користиш.
Sekoja cest ova e do detal tocno sve si vklucil vo informacijava

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Од поодамна ветив и сега конечно можам да напишам за промената кај мојот статус за бг.државјанство- вчера забележав дека од Вратена на дополнителна проверка МП, се сменил во по Преписката треба да биде извршен финален преглед... Пред точно година дена имам однесено само потврда од БКК од Струмица, без други роднини со бугарско потекло. Инаку сум од 2012 година. Што ќе се случува понатаму останува да каже времето...
I jas sum 2012 bez nikakov dokument za poteklo mojata prepiska e prekratena da izvadam potvrda od klubot vo bitola ?? Cisto informativno so misislis ti dali ima nadez ??
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Како сите ги прашале за националност,и со еден куп прашања само мене не .На службеничкава или и се спиеше или имаше некаков проблем женава,освен празници и дали имам стан во Бугарија ништо друго од ова наведеново не ме праша.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Најверојатно и се спиело затоа што сите тие прашања не се измислени на лице место од службеничките таму. Имаат формулар и си одат по него кога ги поставуваат, дали директ во Софија дали во амбасада секаде прашањата се исти.

Заборавив да додадам кога ќе те прашаат зошто сакаш бугарско државјанство покрај другото треба да кажеш дека имаш и блгарски произход, тој одговор е у стил имам потекло си го барам сега легално бугарското граѓанство.

Ќе гледам до вечер да ви ги напишам сите прашања и одговори со кои јас се спремав оти мислам дека на темава ги нема, ќе му се најдат на некого ако сака да си се спреми подетално.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Најверојатно и се спиело затоа што сите тие прашања не се измислени на лице место од службеничките таму. Имаат формулар и си одат по него кога ги поставуваат, дали директ во Софија дали во амбасада секаде прашањата се исти.

Заборавив да додадам кога ќе те прашаат зошто сакаш бугарско државјанство покрај другото треба да кажеш дека имаш и блгарски произход, тој одговор е у стил имам потекло си го барам сега легално бугарското граѓанство.

Ќе гледам до вечер да ви ги напишам сите прашања и одговори со кои јас се спремав оти мислам дека на темава ги нема, ќе му се најдат на некого ако сака да си се спреми подетално.
И на крај го потпишуваш така?
 
Член од
9 септември 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Бев пред два дена на интервју и ми дадоа број на молба и пин, пробувам сега на линкот дали ќе ми покаже нешто и враќа грешка „Липсват данни“. Ме интересира дали одма треба нешто да пишува или треба време додека ме внесат во системот?
Јас по сат време проверив од кога излегов од интервју и веке бев внесена во системот.. Провери да не грешиш нешто во внесувањето..
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
I jas sum 2012 bez nikakov dokument za poteklo mojata prepiska e prekratena da izvadam potvrda od klubot vo bitola ?? Cisto informativno so misislis ti dali ima nadez ??
Јас немав никаков друг документ, ниту роднини со бугарско потекло. Таа потврда ми беше единствено нешто што можев да го однесам како дополнителен документ, за да не ме прекратат секако. Не знам дали сега ќе се прифати, бидејќи како што читам наназад прекратените треба повторно да аплицираат за происход. Ако имаш пари, време и живци пробај, ништо не губиш
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
некој да не знае во Скопје каде е најевтино лекарско за возачка и за колку време се добива,ми треба за да ја заменам во Бугарија.однапред фала.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom