Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Za zdravo, I jas go imam istiot problem. Gi cekam dokumentite da se legaliziraat, a baba mi vo umrenica e DOBRINKA a vo izvod na tatko mi DOBRILA. Dalike mi napravat problem,ako gi dostavam bez dopolnitelni potvrdi? Se gleda deka e isto lice.
E toa e problem, trebalo da napravis molba tamo kaj sto vadis izvod, se plakja 350 denari i kako dokaz ke bide izvodot od baba ti.Ili so dvajca svedoci na notar.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Za tie sto gi interesira stignati se do 7747/2014 so odobruvanje za potpis od viceprezidentot!
странава им е катастрофа, скоро ништо не се отвора... да се надеваме дека ќе стават или веќе ставаат нови протоколи деновиве!
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
странава им е катастрофа, скоро ништо не се отвора... да се надеваме дека ќе стават или веќе ставаат нови протоколи деновиве!
Pa neznam bitrebalo ovaa nedela da izleze nekoj protokol! A veke narednata nedela spored toa sto go sledam dokaj 9000 ke bidat pregledani za ovaa godina! Nekako mn se bavi za potpisite od viceprezidentopo 2/2 ipol meseci se ceka!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Za tie sto gi interesira stignati se do 7747/2014 so odobruvanje za potpis od viceprezidentot!
Што збориш бе брат. Абе во протокол се излезени до 8000 а прегледани има до 9350 отприлика.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Za zdravo, I jas go imam istiot problem. Gi cekam dokumentite da se legaliziraat, a baba mi vo umrenica e DOBRINKA a vo izvod na tatko mi DOBRILA. Dalike mi napravat problem,ako gi dostavam bez dopolnitelni potvrdi? Se gleda deka e isto lice.
При ваква ситуација можеш да поднесеш документи со различно име но одиш на свој ризик. Пример кај мене дедо ми имаше само една буква разлика во презимето во два различни документа и морав да водам постапка за да сето тоа се исправи. Можеш да го сториш тоа во општината која е надлежна за вадење документи од дедо ти. И ти препорачувам да го сториш.

Друга опција ти е да отидеш на нотар со двајца сведоци кои ќе дадат изјава дека се работи за исто лице. Мене двете опции како можно решение ми беа понудени од страна на посредникот.
Сепак, како посигурна опција (и на совет од посредникот и од искуство од други луѓе) се одлучив за првата. После месец дена испеав да добијам документи за дедо ми кадешто беше секаде со исто име и презиме и така ги поднесов.
Позз
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Што збориш бе брат. Абе во протокол се излезени до 8000 а прегледани има до 9350 отприлика.
Drugar mozes slobodno da vidis da otvorish do koe brojce se na zadolzitelna, a do koe se odobreni za potpis, e sega protokolite se vagjaat tie sto se vrateni na dopolnitelna i na tie sto im e potpisan ukazot!
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
кај мене имаше проблем со презимето на чичко ми (една буква различна) ги доставив така документите и поминав без проблем
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci eden drugar saka da podnese za bg ali od rodnini ima samo eden so bg pasos od strana na tatkomu prv bratucet znaci na tatkomu majkata i bratucet mu tatkomu se brat i sestra samo so se razlicni preziminja markov i trajanov neli ke treba da vadi izvodi od tatkomu i majkata i od drugiot izvodi i na tatkomu i isto taka kopija od bg licna karta i pasos e sea dali ke mu dozvolat da zeme bg drzavjanstvo vrz taa osnova i mi kaza deka bg pasos ima veke 7 godini ?
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Има шанси до крајот на годината да ги прегледаат сите од 2014 или тешко?
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
29
Постојат големи шанси да враќаат на дополнителна оти на секој документ бараат да пишува строго за бугарско државјанство ( никако за двојно), од лично искуство ви кажувам! Позз...
 

Worf

Leader of the High Council
Член од
1 мај 2006
Мислења
412
Поени од реакции
3
Мислам дека ваква ситуација имаат повеќе членови на форумов или барем ним блиски личности. Се извинувам однапред ако се повторат некои работи веќе изнесени. Се работри за следново. Јас и брат ми во ист ден имаме поднесено барање за пасош во ист ден закажување интервју, во ист ден интервју е веќе тука се менува ситуацијата. Јас во јули 2014г добивам потврда дека молбата ми е уважена и во септември веќе го имам уверението за државјанство. Поради приватни работи пасошот го земам дури во април годинава. За цело време кај брат ми стои статус дека преписката е нередовна. Морам да нагласам дека мојот пасош е добиен со оргинална венчаница на баба ми и дедо ми од '42г а иста таква се наоѓа кај брат ми во досието исто така во оргинал. Во меѓувреме после добивањето на пасошот, копија од него, копија од уверението за државјанство и копија од ЛК се веќе доставени кај брат ми во досието исто како и оргиналот венчаница која се наоѓаше кај мене. За цело време од минатата година од септември до денес неговиот статус се нема сменето. Има испратено неколку молби со образложение и двапати има лично отидено за увид и нема никаква промена на апликацијата. Ве молам ако знае некој за што се работи затоа што цело време му го даваат истиот одговор дека документите се во ред и дека мора чека.
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Е ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
09/12/2015, 16:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
ДНЕВЕН РЕД:

1. Специфика и проблеми на б'лгарските обштности в Република Албанија и Република Косово.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Zdravej ima li nekoj so nov proishod da dobil grazhdanstvo po vrska na prvi bratučeda (brat od tetka).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom