Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Edno prasanje ako saka nekoj da mi pomogne. Mojot pradedo bil e vo bugarska vojska , a negovata vojna kniska nikako nemozev da e najdam. Dali ima nekoja vojna arhiva vo bugarija koja moze da mi izdade vojna kniska ili nekoj dokument so dokazuva deka e dedomi bil vo bugarska vojska ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Edno prasanje ako saka nekoj da mi pomogne. Mojot pradedo bil e vo bugarska vojska , a negovata vojna kniska nikako nemozev da e najdam. Dali ima nekoja vojna arhiva vo bugarija koja moze da mi izdade vojna kniska ili nekoj dokument so dokazuva deka e dedomi bil vo bugarska vojska ?
ИСТИОТ ПРОБЛЕМ!!!!!!!!!!!!
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
никој незнае зашто ова со потврдиве од бккс е нешто ново,затоа ти ке ни кажеш што ке направиш..среќно[DOUBLEPOST=1449360076][/DOUBLEPOST]http://www.nadlanu.com/pocetna/Lako-do-laznih-pasosa-EU.a-6297.43.html
Odlicen tekst spodeli so nas, @Pepibe . Dokazuva i znaci tocno e deka vo BG ne mozes da mozes da kupis tuku taka, laznjak pasos za 500 eura, kako sto ovde nekoi pisuvaa t.e. sakaa da ne informiraat.
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
3
Za vojne knjizice je vojna arhiva u Velikom Trnovu...
dvia@archives.government.bg
www.archives.government.bg

Ja sam im pisao,evo odgovora...odgovorili su posle 5-6 dana na mail...morate da imate neke podatke gde je sluzio vojsku,kad,koj je puk bio,rota...ili da odete u arhiv da castite one sto rade da se potrude da nadju nesto...

Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.

След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.


Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.

Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.

Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
17
Zdravo drustvo. Imam edno prasajne: na dopolnitelna sum vraten i Imam spremni dokumenti od vijko Mi na majka mi brat no Sega gledam vo izvodite baba Mi i dedomi vo od majkami izvodot vo prezimeto ima i V (trajkoVski) rodena vselo, a kaj vujko Mi bez V (trajkoski) i bev kaj maticarot vika za umreni ne mozi da se smeni taka Gi pisuvale porano ko se selele od selo vgrad gi pisale bez V. Sto mislite dali Ce bidi problem bideki ne mozi nikako da se smeni
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Zdravo drustvo. Imam edno prasajne: na dopolnitelna sum vraten i Imam spremni dokumenti od vijko Mi na majka mi brat no Sega gledam vo izvodite baba Mi i dedomi vo od majkami izvodot vo prezimeto ima i V (trajkoVski) rodena vselo, a kaj vujko Mi bez V (trajkoski) i bev kaj maticarot vika za umreni ne mozi da se smeni taka Gi pisuvale porano ko se selele od selo vgrad gi pisale bez V. Sto mislite dali Ce bidi problem bideki ne mozi nikako da se smeni
Ке одиш на нотар со дваjца сведоци каде што тие ке изjават дека се работи за истата личност и немаш проблем.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Zdravo drustvo. Imam edno prasajne: na dopolnitelna sum vraten i Imam spremni dokumenti od vijko Mi na majka mi brat no Sega gledam vo izvodite baba Mi i dedomi vo od majkami izvodot vo prezimeto ima i V (trajkoVski) rodena vselo, a kaj vujko Mi bez V (trajkoski) i bev kaj maticarot vika za umreni ne mozi da se smeni taka Gi pisuvale porano ko se selele od selo vgrad gi pisale bez V. Sto mislite dali Ce bidi problem bideki ne mozi nikako da se smeni
Ne e toa problem, dostavi gi taka slobodno, se gleda deka se raboti za istite lugje.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravo drustvo. Imam edno prasajne: na dopolnitelna sum vraten i Imam spremni dokumenti od vijko Mi na majka mi brat no Sega gledam vo izvodite baba Mi i dedomi vo od majkami izvodot vo prezimeto ima i V (trajkoVski) rodena vselo, a kaj vujko Mi bez V (trajkoski) i bev kaj maticarot vika za umreni ne mozi da se smeni taka Gi pisuvale porano ko se selele od selo vgrad gi pisale bez V. Sto mislite dali Ce bidi problem bideki ne mozi nikako da se smeni
Не се оди на нотар туку во подрачната единица на министерството за правда каде е роден и они издават уверение дека се работи џа иста личност. А и дедо ми е секаде Владимир, а во умреница Владо и во ДАБЧ не ми правеа проблем.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Не се оди на нотар туку во подрачната единица на министерството за правда каде е роден и они издават уверение дека се работи џа иста личност. А и дедо ми е секаде Владимир, а во умреница Владо и во ДАБЧ не ми правеа проблем.
Na notar se odi. Jas bev zavrsiv rsbota i go prifatija toa. Dvajca svedoci sto ne se vo rodninska vrska so liceto i megu sebe e dovolno
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci eden drugar saka da podnese za bg ali od rodnini ima samo eden so bg pasos od strana na tatkomu prv bratucet znaci na tatkomu majkata i bratucet mu tatkomu se brat i sestra samo so se razlicni preziminja markov i trajanov neli ke treba da vadi izvodi od tatkomu i majkata i od drugiot izvodi i na tatkomu i isto taka kopija od bg licna karta i pasos e sea dali ke mu dozvolat da zeme bg drzavjanstvo vrz taa osnova i mi kaza deka bg pasos ima veke 7 godini ?
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
(www.archives.government.bg)
I jas neznaev nisto ni rota polk druzi i dr rab .im dosagav .dedomi go najdoa pod drugo prezime .Treba da pratite fotokopii od izvodi za dokaz za srodstvo. Jas plativ 41 lev na smetka za dokumentot.Se dodeka ne vi pustat 1 dok so ime i prez od dedo vi nemoj da plakate.mene 5 pati mi pustaa dok so 2 lista i site so raz sumi za plakanje.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.799
Дали може албанец од Македонија да земе бугарски пасош, и колку пари отприлика кошта?
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Za
Ne e toa problem, dostavi gi taka slobodno, se gleda deka se raboti za istite lugje.
zdravo, I jas go imam istiot problem. Gi cekam dokumentite da se legaliziraat, a baba mi vo umrenica e DOBRINKA a vo izvod na tatko mi DOBRILA. Dalike mi napravat problem,ako gi dostavam bez dopolnitelni potvrdi? Se gleda deka e isto lice.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom