Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
dali lekarskoto i uverenieto mozat da se prevedat i legaliziraat vo konzulatot vo Bitola a potoa da se pojdi so niv taka overeni vo Sofija vo pravosudie.?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
i jas odam preku bugarski konzulat isto i mene mi dadoa samo list kade se potvrduva deka imam plateno nikakov broj nema i mene ne mi e jasno
Ќе ги контактирам при текот на неделата и ќе пишам што сум добила одговор[DOUBLEPOST=1439323826][/DOUBLEPOST]
Kakva bese voenata kniska yugoslovenska so datum deka sluzel bug.vojnik ili orginal bygarska.fala mn
Имам и југословенска но јас успеав да го најдам дедо ми во архивот Велико Трново
Ми рекоја дека доволно е тоа и книшката дека не ми требала и не ја поднесов
мислам дека иако е југословенска треба да ти заврши работа
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
nemam nikakov dokument za poteklo okt. 2013 interviju seuste statusot e dopolnitelna proverka
se nadevam nema da ne prekinat dodeka da bide izglasanzakonot.
znam deka toleriraat za dopolnitelniot dokumentno da neimanekoj poinakov statusod ovoj period?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
И ти се изнамачи за тој происход, чудна работа зошто уште чекаш, земи оди на шалтер на лице место во софија и прашај не чекај веке можеби нешто не е во ред можеби ке ти треба да доставиш некоја молба, ова вака не е хумано!
Убаво велиш. Ке го прашам посредникот, да праша на шалтер што се случува со мојот број.. Стварно ја претераа бугаритите мојата преписка.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Убаво велиш. Ке го прашам посредникот, да праша на шалтер што се случува со мојот број.. Стварно ја претераа бугаритите мојата преписка.
jas da sum kako tebe ke im pisam email vo koj ke gi sodrzi site potrebni informacii i ke pratam
seriozna sum, mislam deka ke ti vratat
 
Член од
4 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
12
Со сите документи што ги наброја имаш шанса да земеш без никаков проблем државјанство.
Најубаво да си најдеш доколку имаш шанса добар посредник за да не се маткаш по амбасади и имституции бидејки процедурите околу документите ке ти ги средат за побрзо време и ти препорачувам да одеш дирелтно во софија бидејки се чека помалку во однос на амбасадите во мк.
Процедурата никој неможе точно да ти каже колку трае бидејки зависи од фактори во монисѕерстбо во бугарија и во тоа колку имаат волја во моментот со работа, сега засега трае околу 1 ипол година до две преку сила а можеби и ке убрзаат.
За пари околу 500 евра на грубо би те коштало.
Тоа е тоа со среќа.
Сакам само да го потврдам и надополнам мислењето на reading во одговорот на Кеплер. Посредник што бара пара на рака да заврши работа не е посредник. Они другачие си ги вадат парите и тоа никако не е на ваша штета. Башка не постои поисплатлив и побрз начин од тој со посредник. Имајте у предвид дека едно идење до Софија е да речеме 25еур мање-више. Еднаш да утнеш работа со документи, идењето до Софија ти е џабе. Моето искуство со посредник е позитивно и не би идел другачие. За многу работи каде не треба да одиш лично му даваш полномошно на посредникот или на некој негов соработник во Софија, и ти си веќе дебело во ќар што не мора да идеш во Софија за небитни ситници. Кога си имаш работа со институции не е само да ги собереш потребните документите туку и "како да ги спалуваш". Тоа на служебениците многу им значи и со мерак ти ги зимаат документите што секогаш е плус, биејќи се мали шансите да ги изнервираш. На кратко: ЛУГЕ, не се замарајте. Ако сте решиле да вадите буграско државјанство, прашајте и најдете еснаф посредник и терајте. Со секоја друга опција ќе потрошите повише пари и време колку и да ви се чини дека сами поевтино ќе си минете.
 
Член од
29 јуни 2007
Мислења
17
Поени од реакции
4
dali lekarskoto i uverenieto mozat da se prevedat i legaliziraat vo konzulatot vo Bitola a potoa da se pojdi so niv taka overeni vo Sofija vo pravosudie.?
Da moze, samo racunaj deka ke treba da platis 15 evra za legalizacija na sekoj dokument i plus za prevodot. Dodusa vo Sofija ako odis ekspresen prevod nema da bidi pomalku
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки, утре планирам да одам до ДАБЧ да си го земам произходот-дупликат, и после од таму да одам до Правосудие да поднесам и закажам интервју. Ми рекоа дека работат и двете институции, некој совет нешто од некој член што би можело да ми помогне, што треба да го знам?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Ајде само да кажам дека бев на интервју, мислам дека поминав добро, се што ме прашаа се одговорив, убав муабет си направивме со дечкото + на бугарски го зборував, мислам дека 90% точно беше тоа шо кажав на бугарскито јазик и ми дадоа картонче со бројки таму некој... да сум проверувал... тоа значи дека сум готов со се и сега треба да чекам да ми кажат дали сум добил државјанство и доколку сум добил да си го земам, така? И тоа е тоа што сега се чека една година горе/доле, така?
i bez da imas rodnini sto se bugarski drzavjani ke moze da dobies. Samo da se smeni od septemvri :)
[DOUBLEPOST=1439374546][/DOUBLEPOST]
Ајде само да кажам дека бев на интервју, мислам дека поминав добро, се што ме прашаа се одговорив, убав муабет си направивме со дечкото + на бугарски го зборував, мислам дека 90% точно беше тоа шо кажав на бугарскито јазик и ми дадоа картонче со бројки таму некој... да сум проверувал... тоа значи дека сум готов со се и сега треба да чекам да ми кажат дали сум добил државјанство и доколку сум добил да си го земам, така? И тоа е тоа што сега се чека една година горе/доле, така?
ДРУГАР ОДНЕСЕ ЛИ ДОКУМЕНТИ ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ЛИ ИДЕШЕ
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
преку посредник одев, човекот ми заврши работа за многу брзо, од моментот кога бев прв пат таму да поднесам документи за происход па се до интервјуто се беше готово за 3 месеца.

иначе не знам за какви дополнителни документи ми викаш пошто уште првиот пат кога бев за да однесам документи за происход воедно однеснов и бугарска воена книшка од дедо ми така да после тоа не ми побараа ништо екстра
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
преку посредник одев, човекот ми заврши работа за многу брзо, од моментот кога бев прв пат таму да поднесам документи за происход па се до интервјуто се беше готово за 3 месеца.

иначе не знам за какви дополнителни документи ми викаш пошто уште првиот пат кога бев за да однесам документи за происход воедно однеснов и бугарска воена книшка од дедо ми така да после тоа не ми побараа ништо екстра
за таков документ мислев како воената книшка на дедоти или од некој друг роднина братичет и сл, да не знаеш дали од братучеди примаат или се чека законот во септември
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
не примаат пошто колегава што беше со мене заедно однесе документ од брат му и не му го уважија.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
не примаат пошто колегава што беше со мене заедно однесе документ од брат му и не му го уважија.
ФАЛА ДРУЖЕ И СО СРЕЌА ЧИТАМ ПО ФОРУМОВ СЕ И СЕШТО ПИШУВААТ ДЕКА ПРИМАЛЕ ОД БРАТ СЕСТРА БРАТУЧЕТ .... А УСТВАРИ ДО СЕПТЕМВРИ ДОДЕКА НЕ ПОМИНЕ ЗАКОНОТ НЕМА ДА ИМА НИШТО.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom