Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Дечки да ве прашам вие што имате аплицирано преу битолска амбасада, се случи следново:

Мајка ми поднесе и плати за бугаркси произход арно ама ни дадоја само еден бел лист за потврда дека е платено за таксите и тоа. Потенцирам дека ги дадовме сите документи кои беа потребни за првиот чекор, ни рекоја во септември да прашам, сега е прашањето како да дознам дали е се во ред со мајка ми? треба да појдам таму со ливчето? на ливчето нема број на досеие нешто тоа ме буни мене, ако некој сака да сподели


иначе ајде и јас да се пофалам Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. :) се надевам дека за еден месец или два да излези указот
i jas odam preku bugarski konzulat isto i mene mi dadoa samo list kade se potvrduva deka imam plateno nikakov broj nema i mene ne mi e jasno
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
14
sto broj si ako ne e tajna da vidam sto ti pisi pozz cestitam
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Дали има некој (што нема роднини и потекло) да бил во ДАБЧ откако е поминат законов на првото читање.Дали некој знае дали почнаа да издаваат произход на оние без роднини.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Дали има некој (што нема роднини и потекло) да бил во ДАБЧ откако е поминат законов на првото читање.Дали некој знае дали почнаа да издаваат произход на оние без роднини.
Da jas i ne sakaa da mi gi primat dokumentite bez poteklo. Od koga ke izleze zakonot vo drzaven vesnik ke moze verojatno...[DOUBLEPOST=1439214325][/DOUBLEPOST]
Da jas i ne sakaa da mi gi primat dokumentite bez poteklo. Od koga ke izleze zakonot vo drzaven vesnik ke moze verojatno...[/quote Mi rekoa barem od brat sestra bratuced ama posto nemav ne gi prifatija dokumentite
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Raboti li ministerstvoto za pravosudie vo avgust,da znam dali badijala go proveruvam brojceto ili ne. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.247
Знам дека имате пишувано низ темава подетално околу документите што и како треба, но сум ептен слаб со време за да можам да ја листам целата и да барам корисни информации, па би ве замолил накратко ако не ви е проблем да ми одговорите на моиве прашања, тие што сте подобро информирани.
1.Најдов низ дома стари документи од прадедо ми, во нив има лична карта од 1942 година на бугарски јазик, покана за во војска на бугарски јазик, крштеница за еден од браќата на мојот прадедо исто на бугарски јазик, има еден лист од попис на кој што се напишани имињата од целата фамилија во тоа време. Дали со овие документи имам шанса да добијам пасош доколку побарам?
2. Доколку имам шанса да добијам со документиве што ги имам, дали да одам преку овие посредниците или пак да одам во бугарската амбасада и да поднесам таму?
3. Што се треба да се носи при поднесување на документите и колку време грубо трае процедурата за добивање од моментот кога се поднесуваат до моментот кога се добива?
4. Колку пари би ме чинело за да го извадам преку посредник, а колку преку амбасада сам да растрчувам?

Ви благодарам за одвоеното време и советите.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
процедурата ја почнав март 2013, ноември 2013 прво одење, фебруар 2014 интервју и август 2015 ми се мени статусот

Три пати ме прескокнаја, документ кој го поднесов дедо на мајка ми страна кој бил бугарски војник
Kakva bese voenata kniska yugoslovenska so datum deka sluzel bug.vojnik ili orginal bygarska.fala mn
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Знам дека имате пишувано низ темава подетално околу документите што и како треба, но сум ептен слаб со време за да можам да ја листам целата и да барам корисни информации, па би ве замолил накратко ако не ви е проблем да ми одговорите на моиве прашања, тие што сте подобро информирани.
1.Најдов низ дома стари документи од прадедо ми, во нив има лична карта од 1942 година на бугарски јазик, покана за во војска на бугарски јазик, крштеница за еден од браќата на мојот прадедо исто на бугарски јазик, има еден лист од попис на кој што се напишани имињата од целата фамилија во тоа време. Дали со овие документи имам шанса да добијам пасош доколку побарам?
2. Доколку имам шанса да добијам со документиве што ги имам, дали да одам преку овие посредниците или пак да одам во бугарската амбасада и да поднесам таму?
3. Што се треба да се носи при поднесување на документите и колку време грубо трае процедурата за добивање од моментот кога се поднесуваат до моментот кога се добива?
4. Колку пари би ме чинело за да го извадам преку посредник, а колку преку амбасада сам да растрчувам?

Ви благодарам за одвоеното време и советите.
Со сите документи што ги наброја имаш шанса да земеш без никаков проблем државјанство.
Најубаво да си најдеш доколку имаш шанса добар посредник за да не се маткаш по амбасади и имституции бидејки процедурите околу документите ке ти ги средат за побрзо време и ти препорачувам да одеш дирелтно во софија бидејки се чека помалку во однос на амбасадите во мк.
Процедурата никој неможе точно да ти каже колку трае бидејки зависи од фактори во монисѕерстбо во бугарија и во тоа колку имаат волја во моментот со работа, сега засега трае околу 1 ипол година до две преку сила а можеби и ке убрзаат.
За пари околу 500 евра на грубо би те коштало.
Тоа е тоа со среќа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.247
Со сите документи што ги наброја имаш шанса да земеш без никаков проблем државјанство.
Најубаво да си најдеш доколку имаш шанса добар посредник за да не се маткаш по амбасади и имституции бидејки процедурите околу документите ке ти ги средат за побрзо време и ти препорачувам да одеш дирелтно во софија бидејки се чека помалку во однос на амбасадите во мк.
Процедурата никој неможе точно да ти каже колку трае бидејки зависи од фактори во монисѕерстбо во бугарија и во тоа колку имаат волја во моментот со работа, сега засега трае околу 1 ипол година до две преку сила а можеби и ке убрзаат.
За пари околу 500 евра на грубо би те коштало.
Тоа е тоа со среќа.
Ти благодарам на исцрпниот одговор.
Најверојатно би одел преку посредник, имам број од посредник од Велес, а доколку имате од некој што стварно си ја знае работата може да ми пишете во порака, па да видам со кој ќе се договорам околу цената.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
РАБОТАТ ВО АВГУСТ ЗА преглед на преписки одобрување указ дополнителна бре луѓе вие писмени ли сте читате ли ова прашање е одговорено минимум 10 пати до сега!!!
Аман веке...нели гледате дека на сите им се мени статусот дека има прптоколи и соопштенија.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
24
Поени од реакции
43
Ти благодарам на исцрпниот одговор.
Најверојатно би одел преку посредник, имам број од посредник од Велес, а доколку имате од некој што стварно си ја знае работата може да ми пишете во порака, па да видам со кој ќе се договорам околу цената.
јас сам си поднесов преку амбасада во скопје и за 14 месеци еве ми одобрија сега чекам указ и пасошот и готово се ме кошта до сега околу180 евра
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom