Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.398
Поени од реакции
4.884
јас сам си поднесов преку амбасада во скопје и за 14 месеци еве ми одобрија сега чекам указ и пасошот и готово се ме кошта до сега околу180 евра
Аман бе како успеа толку брзо. Јас сум да не се иде преку посредници него или преку софија сам или преку амбасада. Јас лично идам преку амбасада. Постапката ја почнав пред 26 месеци од кога поднесов за просиход. 19 месеци се изминати од кога бев на интервју. Со документи за потекло со се. Како успеа толку брзо да поминеш кога беше на интервју, кој број си?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
РАБОТАТ ВО АВГУСТ ЗА преглед на преписки одобрување указ дополнителна бре луѓе вие писмени ли сте читате ли ова прашање е одговорено минимум 10 пати до сега!!!
Аман веке...нели гледате дека на сите им се мени статусот дека има прптоколи и соопштенија.
На сите освен на мене.. Изгледа ме заборавија во некоја фиока. :D
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
На сите освен на мене.. Изгледа ме заборавија во некоја фиока. :D
И ти се изнамачи за тој происход, чудна работа зошто уште чекаш, земи оди на шалтер на лице место во софија и прашај не чекај веке можеби нешто не е во ред можеби ке ти треба да доставиш некоја молба, ова вака не е хумано!
 
Член од
14 април 2015
Мислења
24
Поени од реакции
43
Аман бе како успеа толку брзо. Јас сум да не се иде преку посредници него или преку софија сам или преку амбасада. Јас лично идам преку амбасада. Постапката ја почнав пред 26 месеци од кога поднесов за просиход. 19 месеци се изминати од кога бев на интервју. Со документи за потекло со се. Како успеа толку брзо да поминеш кога беше на интервју, кој број си?
vo ambasada vo januari 2014 br17xx
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.398
Поени од реакции
4.884
vo ambasada vo januari 2014 br17xx
А што ако ти кажам дека и јас бев преку амбасада и интервјуто го поминав на 3ти јануари 2014 и тоа имав закажано во 9:00 значи немаше никој пред мене за тој месец.
Заклучок документите од амбасада се воз без возен ред. Иначе мојот број е 43хх
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ајде само да кажам дека бев на интервју, мислам дека поминав добро, се што ме прашаа се одговорив, убав муабет си направивме со дечкото + на бугарски го зборував, мислам дека 90% точно беше тоа шо кажав на бугарскито јазик и ми дадоа картонче со бројки таму некој... да сум проверувал... тоа значи дека сум готов со се и сега треба да чекам да ми кажат дали сум добил државјанство и доколку сум добил да си го земам, така? И тоа е тоа што сега се чека една година горе/доле, така?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ајде само да кажам дека бев на интервју, мислам дека поминав добро, се што ме прашаа се одговорив, убав муабет си направивме со дечкото + на бугарски го зборував, мислам дека 90% точно беше тоа шо кажав на бугарскито јазик и ми дадоа картонче со бројки таму некој... да сум проверувал... тоа значи дека сум готов со се и сега треба да чекам да ми кажат дали сум добил државјанство и доколку сум добил да си го земам, така? И тоа е тоа што сега се чека една година горе/доле, така?
така е ама една година и горе не доле;).
 
Член од
8 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
13
другари имам неколку прашања слични на темата за бг пасоши: во врска со купување на возило со бг таблици и возење во мк....имали некој од групава кола на бг таблици во мк да ја вози? , дали може со наша возачка да се вози или мора бугарска да се вади? , дали треба да се излегува неколку пати со возилото годишно во друга земја за да не ти го запленат, и се што е поврзано со ова....ќе ве молам ако може некој да ми објасни по детално...
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Со оглед дека нема смена на статусите во прекратени,за резервација на термин за земање на уверение за државанство до 24.08 не дава термини, најверојатно советот за државјанство не заседава во август,или најголем дел од август,дел од услугите за странки не се активни,така да сите кои чекаат на совет одлука,до пред 20,25 август според мое мислење не би требало да има промени во статусите.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
другари имам неколку прашања слични на темата за бг пасоши: во врска со купување на возило со бг таблици и возење во мк....имали некој од групава кола на бг таблици во мк да ја вози? , дали може со наша возачка да се вози или мора бугарска да се вади? , дали треба да се излегува неколку пати со возилото годишно во друга земја за да не ти го запленат, и се што е поврзано со ова....ќе ве молам ако може некој да ми објасни по детално...
Moja drugarka ima kola so BG rrgistracija a ja vozi so mkd vozacka dozvola I nei pravat problem mesecno ili na trite meseci treba da izlezi od drzavava poso ziveeme vo gevgelija grcija e na 5 cekori do nas odi ja vadi do grckiot free shop nekogas samo izleguva od granica i pak vleguva krug eden praj na grckata granica i nazad i do sega ne i prajle problem a i samata rece deka nei praat problem taka da ova se od sigurno izovri kazano pozdrav :)
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Друштво здраво.Дали може да ми објасните сега дали има некои измени во законот или се олесни работата за пасош...Мојот татко сака да поднесе,тој има братучеди кои имаат бг пасош,па ако добие тој да поднесам и јас...има нешто околу тоа или тешко?како одат сега работите ме интересира...фала ви многу
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Друштво здраво.Дали може да ми објасните сега дали има некои измени во законот или се олесни работата за пасош...Мојот татко сака да поднесе,тој има братучеди кои имаат бг пасош,па ако добие тој да поднесам и јас...има нешто околу тоа или тешко?како одат сега работите ме интересира...фала ви многу
i bez da imas rodnini sto se bugarski drzavjani ke moze da dobies. Samo da se smeni od septemvri :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom