Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
jas bev na dopolnitelna nosev dokumenti od prv bratuced vo dekenvri 2014 a sega vo maj 2015 mi napisaa prepiskata e prekratena dali ke ja vratat vo zadolzitelna ili treba da nosam pak dokumenti ako znae nekoj da mi odgovore ke ve molam
Inache od koja godina ti e predmetot, i od koga si vraten na dopolnitelna proverka, sepak mislam deka kje treba na novo da podnasash kako so kazuvat najsigurno pitaj si posrednik ili ambasadata
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Еве денес ми се смени статусот во дабч исчаква финален статус. Ај да видиме што ќе се случи се надевам на позитивно решение.
Да прашам дали некој знае Што документи поднесе? Инаку некој имаше пишано дека доколку пишува исчаква финален статус као ќе добиеш позитивен одговор? Убаво е да е така ама м
Статус'т на зајавлението е : Изчаква финален статус -
ke ve molam da mi kazite sto znaci ova ?
I kaj mene se promeni pred 10 dena vo iscakva finalen status, a dali ke se dobie proishod izgleda zavisi od toa so dokumenti imas podneseno. Po se izgleda za 2 do 3 nedeli treba da dobieme odgovor. Ti so dokumenti imas podneseno?
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
jas bev na dopolnitelna nosev dokumenti od prv bratuced vo dekenvri 2014 a sega vo maj 2015 mi napisaa prepiskata e prekratena dali ke ja vratat vo zadolzitelna ili treba da nosam pak dokumenti ako znae nekoj da mi odgovore ke ve molam
Koe brojce si od prilika i jas odnesov isti dokumenti u Dekemvri ja sum brojce 10xxx
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
tatko im nema pasos....brat mu go zema pasosot vo vremeto koga gi davaa pasosite bez problem.....
Можеби татко му има пасош штом завршил толку брзо со документи и интервју?!Тие што имаат еден родител со бг.пасош не поднесуваат за произход идат директно во Правосудие.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdravo
imam edno prasanje imam vujko so bugarsko drzavjanstvo (na majka mi prv bratuced) koi se sansite da dobijam bugarsko drzavjanstvo i dali moze da se vadi drzavjanstvo preku bugarska ambasada vo skopje (mi kazaa da odam preku ambasada).
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Да прашам дали некој знае Што документи поднесе? Инаку некој имаше пишано дека доколку пишува исчаква финален статус као ќе добиеш позитивен одговор? Убаво е да е така ама м

I kaj mene se promeni pred 10 dena vo iscakva finalen status, a dali ke se dobie proishod izgleda zavisi od toa so dokumenti imas podneseno. Po se izgleda za 2 do 3 nedeli treba da dobieme odgovor. Ti so dokumenti imas podneseno?
So stari dokumenti od 1942 od dedo mi
 

MarlboroMKD

Madridista
Член од
28 август 2014
Мислења
21
Поени од реакции
14
До кој број се стигнати има некој некакво сознание ?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
Inache od koja godina ti e predmetot, i od koga si vraten na dopolnitelna proverka, sepak mislam deka kje treba na novo da podnasash kako so kazuvat najsigurno pitaj si posrednik ili ambasadata
od 2012 mi e predmeto a na dopolnitelna me stavija u mart 2014 a nosev dopolnitelni dokumenti u dekenvri 2014 a sega vo maj me prekratija a dali treba da podnasam odnovo ili samo dopolnitelnite povtorno da gi nosam[DOUBLEPOST=1435508958][/DOUBLEPOST]
jas bev na dopolnitelna nosev dokumenti od prv bratuced vo dekenvri 2014 a sega vo maj 2015 mi napisaa prepiskata e prekratena dali ke ja vratat vo zadolzitelna ili treba da nosam pak dokumenti ako znae nekoj da mi odgovore ke ve molam
Koe brojce si od prilika i jas odnesov isti dokumenti u Dekemvri ja sum brojce 10xxx
jas sum135**
 
Последно уредено:

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Слушнав дека некој Македонец што работи и живее во Германија со бг.пасош си ја пријавил таму жената со мк.пасош и добил виза за неа за 5 години и плус тоа исто си го пријавил и синот таму кој е полнолетен исто и тој добил виза за 5 години.За жената сум сигурен дека со венчаница може но ме интересира што мислите за синот,дали може и за него?Фала
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Слушнав дека некој Македонец што работи и живее во Германија со бг.пасош си ја пријавил таму жената со мк.пасош и добил виза за неа за 5 години и плус тоа исто си го пријавил и синот таму кој е полнолетен исто и тој добил виза за 5 години.За жената сум сигурен дека со венчаница може но ме интересира што мислите за синот,дали може и за него?Фала
Од она што прочитав, по се изгледа дека е можно, детето на ЕУ граѓанин може да аплицира за 5 годишна карта за постојан престој во Германија. Доволно ќе да е само извод од матично. За повеќе информации обрати се во германската амбасада. Ние тука можеме само да шпекулираме, таму ќе ти ја кажат точната процедура и потребни документи.

http://europa.eu/youreurope/citizens/residence/documents-formalities/non-eu-family-members-residence-card/germany/index_en.htm#
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, нов сум на форумов па сакав едно прашање да ми одговорите ако знаете..
Е вака, татко ми имал извадено бугарски пасош во 90-десетите или раните 2000-дити не ме фаќајте за збор треба да проверам дома е пасошот.. Е сега дали овој пасош што е изваден пред толку време може да се продолжи или незнам што да се напраи за да важи сега.. Е и ако може дали послем тоа јас како негов син ќе можам полесно да извадам бугарски документи или нема врска тоа..? :)
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Здраво, нов сум на форумов па сакав едно прашање да ми одговорите ако знаете..
Е вака, татко ми имал извадено бугарски пасош во 90-десетите или раните 2000-дити не ме фаќајте за збор треба да проверам дома е пасошот.. Е сега дали овој пасош што е изваден пред толку време може да се продолжи или незнам што да се напраи за да важи сега.. Е и ако може дали послем тоа јас како негов син ќе можам полесно да извадам бугарски документи или нема врска тоа..? :)
Не сум правник, но ако е државјанин на Бугарија, би требало да може го обнови пасошот кога ќе посака. Да, ти како негов син ја скокаш првата фаза за издавање уверение за потекло во агенцијата, и поднесуваш документи во министерството. Би требало да добиеш државјанство за 1.5 година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom