Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
Дали на сите доκументи κои тρеба да се извадат од суд полиција и леκаρсκото тρеба да пишува со намена за бугаρсκо дρжавјанство или за двојно дρжавјанство????
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Дали на сите доκументи κои тρеба да се извадат од суд полиција и леκаρсκото тρеба да пишува со намена за бугаρсκо дρжавјанство или за двојно дρжавјанство????
Kakvi i da vajgate dokumenti vo MK treba da napomenite deka se za bugarsko drzavjanstvo.
 
Член од
26 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ve molam za informacija podnesuvav za pasos pred 2 godini megutoa postapkata e prekratena ....sega izvadov duplikat proizhod i ke podnesuvam odnovo ...megutoa ne mi e jasno vo dokumentite sto treba da se podnesat koe e ova prilozenie n 4 ...ako znaj nekoj so treba da se daj so drugite dokumenti i kakvo lekarsko treba dali mora da bide od drzavna bolnica ili ima poeftina varijanta oti preku bolnica e okolu 2300 den
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. dali nekoj znae kolku vreme se ceka posle ovoj status na procesot?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. dali nekoj znae kolku vreme se ceka posle ovoj status na procesot?
Само Господ знае :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. dali nekoj znae kolku vreme se ceka posle ovoj status na procesot?
Доби позитивен одговор, честито нека ти е, секое положително становиште е добра вест на оваа тема. На вас ваквите ви заврши патешествието и до држење пасош в рака ве дели една ситна формалност. Не знам што сакате повеќе, дај не го тупете со прашања дали до таа формалност ќе чекате уште 2, 3 или 6 месеца. Прашање на месеци е, ама никој не знае прецизен одговор, па која е поентата на тие ситничарски прашања.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dali ima sansa da se dobie bugarsko drzavjanstvo,imam vujko so bg drzavjanstvo (na majka mi prv bratucet).se nadevam deka nekoj sto znae ke moze da mi odgovori
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Заседание на 02.07.2015 от 14:30 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/58J
С ' О Б шт Е Н И Е

КОМИСИјаТА ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА
с'вместно с
КОМИСИјаТА ПО КУЛТУРА И МЕДИИ

ште заседават на 02 јули 2015 г., четв'рт'к, от 14.30 часа,
в зала Изток, Народно с'брание, пл. “Народно с'брание 2”
при следнија

ДНЕВЕН РЕД:

1. Дост'п'т до медии на б'лгарските обштности в чужбина с цел осигурјаване на висока степен на информираност за обштественија живот в Б'лгарија, както и в'зможност за отразјаване на проблемите им в националните медии у нас.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. dali nekoj znae kolku vreme se ceka posle ovoj status na procesot?
za drzavjansto ? od koja godina broj i so dokument odnese
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.916
Доби позитивен одговор, честито нека ти е, секое положително становиште е добра вест на оваа тема. На вас ваквите ви заврши патешествието и до држење пасош в рака ве дели една ситна формалност. Не знам што сакате повеќе, дај не го тупете со прашања дали до таа формалност ќе чекате уште 2, 3 или 6 месеца. Прашање на месеци е, ама никој не знае прецизен одговор, па која е поентата на тие ситничарски прашања.
Комплетно те поддржувам. Еве во мојот случај воопшто не ми менува дали и оваа година ќе ги испуштам уписите за магистерски студии или не. За разлика од мкд странците имаат стрикни рокови и нема каснење кај нив. Да не беше важно во некој случаи колку луѓето треба да чекаат немаше да вадат бг пасош ќе ја чекаа мкд да влезе во ЕУ или да се подобрат некој работи тука.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Комплетно те поддржувам. Еве во мојот случај воопшто не ми менува дали и оваа година ќе ги испуштам уписите за магистерски студии или не. За разлика од мкд странците имаат стрикни рокови и нема каснење кај нив. Да не беше важно во некој случаи колку луѓето треба да чекаат немаше да вадат бг пасош ќе ја чекаа мкд да влезе во ЕУ или да се подобрат некој работи тука.
Сето тоа е убаво, ама што очекувате да добиете конкретно на темава? Некој прецизно да знае и да ви одговори колку месеци, недели и денови секој од вас ќе чека за потпис од претседателот, и тоа да биде потполно точно?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.916
Сето тоа е убаво, ама што очекувате да добиете конкретно на темава? Некој прецизно да знае и да ви одговори колку месеци, недели и денови секој од вас ќе чека за потпис од претседателот, и тоа да биде потполно точно?
Не никој не очекува да знае/ш точно, ама тоа незначи дека треба да му одговориш на начин на кој ти го стори тоа. Едноставно е она што не го знаеш премолчи го.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
HONKONK me iznenaduvas so odgovor na prasanjeto od kolega za vreme kolku se ceka za potpis mislam deka denes ne e tvoj den te sledam podolgo vreme otsekogas si daval konkretni i pozitivni odgovori neznam zosto vaka odgovaras jas sepak mislam deka ne e tvojot den pozdrav imaj ubava vecer[DOUBLEPOST=1435600462][/DOUBLEPOST]Kako sto mi imaat kazano posrednicive najmnogu se ceka mesec i polovina za poptisuvanje od pretsedatelot inaku poosle toa kako odi procedurata neznam i jasum isti tvoj slucaj i eve cekam
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. dali nekoj znae kolku vreme se ceka posle ovoj status na procesot?
2 до 3 месеци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom