Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.Ova denes mi se smeni od dopolnitelna, nekoj po informiran znae li sea za kolku vreme se odobruva ?
Zdravo, a za kolku meseci ti se smeni stausot od dopolnitelna vo zadolzitelna procedura?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Дали некој знае , кога ке се смени од дополнителна проверка во задолжителна процедура , како е постапката понатаму и колку време се чека до пасош ..
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Колку време се чека за закажување термин за интервју од ко ке се земи просходот за во софија ако знае некој фала позз
i mene me interesira istovo prasanje,
go zemas proizhodot zaedno so drugite dokumenti spremni gi podnesuvas vo ministerstvo na pravosudie i za kolku vreme od prilika ti zakazuvaat intervju???
mislam deka procedurata e ovaa??
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Здраво сакам да прашам дали некој знај од прилика за колку време треба да го добијам происходот имам подаено документи комплетни во бугарска амбасада -Битола со потекло со лична карта бугарска од дедо ми + од другиот дедо војничка книшка пиши на неа дека служел 2 години војска во бугарија од септември месец еве уште чекам ми велат само јависе другиот месец така од фебруари и уште немам происход? Фала унапред ако некој има одговор :)
Ако поднесеш во Софија, во просек 2-3 месеци, преку амбасада/конзулат двојно повеќе. Се' зависи и од тоа колку имаат барања за обработка во периодот кога ќе ја добијат поштата, нема некои правила. Иако по се' ми изгледа дека не одат по редослед на поднесување, приоритетни се оние со убедливи документи од блиски роднини. Оние другите како да ги оставаат за крај. Ова е само мој впечаток, не можам да тврдам со сигурност.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
i mene me interesira istovo prasanje,
go zemas proizhodot zaedno so drugite dokumenti spremni gi podnesuvas vo ministerstvo na pravosudie i za kolku vreme od prilika ti zakazuvaat intervju???
mislam deka procedurata e ovaa??
За помалку од 30 дена. Барам мене така ми кажа посредникот кога го прашав.

Ако поднесеш во Софија, во просек 2-3 месеци, преку амбасада/конзулат двојно повеќе. Се' зависи и од тоа колку имаат барања за обработка во периодот кога ќе ја добијат поштата, нема некои правила. Иако по се' ми изгледа дека не одат по редослед на поднесување, приоритетни се оние со убедливи документи од блиски роднини. Оние другите како да ги оставаат за крај. Ова е само мој впечаток, не можам да тврдам со сигурност.
И мене така ми се чини дека по некој чуден редослед ги прегледуваат документите. Мислам дека првин ги гледаат оние со татко/мајка бугари а потоа сите останати по редослед баба/дедо/прабаба/прадедо/прапра...братучеди/чичковици/вујковци итн.. Инаку за времетраењето за добивање на произход се тие што ги наведе погоре..
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Lele kolku bilo dosadno ova cekanjevo! edna nedela od kako podnesov dokumenti za proizhod vo Bitola i sekoj den sum na forumov. Pisuvajte lugje oti nemam so da citam vekje, cel forum go prebarav a imam uste 2- 3 godini za cekanje :) :) :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
8
Piseee prvi noemvri 2014, pa I pisal na krajo podobruvanja doprva kje se osekjaat so novata vlada hahahah niso ne e mrdnalo se e vo mesto... Toj so si ima dokument si mine toj so nema si go prekratuvat :)
Контактирај го и се ќе ти биде јасно, јас на почеток ја почнав процедурата преку него , почетна цена , околу 750 800 евра , кога електронски аплицираше па до предавањето на документите требаше да пројдат 11 месеци, за "zabrzana" постапка ми побара уште 100 евра, плус треба да му плаќаш курви и кој знае што се не таму. Затоа откажав преко него, со друг посредник поднесов електронска апликација во вторник а во четврток јас веќе ги предадов документите до ДАБЧ , тоа "zabrzano" тој сакаше да ми го наплати 100 евра. Свак кумановац га знае скачку , проси пред ПАБ свак дн.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Уште пред 10-ина дена проверувајќи по броевите забележав и напишав дека им се сменети статусите на повеќе бројки од дополнителна проверка во задолжителна процедура и дека е можно да има придвижување на работите.Еве и овие денови повеќе членови напишавме за сменети статуси влезени во процедура,што значи дека дефинитивно има придвижување на работите,така да им порачам на сите што чекаат,кој порано,кој подоцна,кој по сегашниов закон,кој по новиот закон,сите ќе земат државјанства и пасоши,благодарение на пријателската политика на Б'лгарија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Темава се вика бугарски пасош - документи и процедура што значи такви дискусии треба да вклучува. Ако ви се дискутира за други проблематики, слободно отворете си нова тема. И наместо да пишите админ кај си, реагирај, сте можеле да стиснете пријави лошо мислење како што направил еден член и да почекате, администраторите не се на копче. Наредниот пат и шерифите и офтопичарите ќе бидат остранети од темава.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Уште пред 10-ина дена проверувајќи по броевите забележав и напишав дека им се сменети статусите на повеќе бројки од дополнителна проверка во задолжителна процедура и дека е можно да има придвижување на работите.Еве и овие денови повеќе членови напишавме за сменети статуси влезени во процедура,што значи дека дефинитивно има придвижување на работите,така да им порачам на сите што чекаат,кој порано,кој подоцна,кој по сегашниов закон,кој по новиот закон,сите ќе земат државјанства и пасоши,благодарение на пријателската политика на Б'лгарија.
Статусите се менуваат , почнаа побрзо да работат , ама не значи дека сите ке земат , тие што имат документи за потекло ги внесуват во процедура другите ги прекратуват .. има и мн прекратени...
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Статусите се менуваат , почнаа побрзо да работат , ама не значи дека сите ке земат , тие што имат документи за потекло ги внесуват во процедура другите ги прекратуват .. има и мн прекратени...
Знам дека прекратуваат итоа секој четврток,пратам,затоа напишав: ,,кој по сегашниов,кој по новиот закон што ќе го усвојат" .
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Денес повторно комисијата ќе има седница. Баш да видиме какви заклучоци/решенија ќе донесат. Веројатно нашите проблеми се под точка 2. Разни. :)

http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7604
Нашиот закон помина на комисија на 3 Јуни, сега се чека да биде ставен на дневен ред на пленарно заседание.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom