Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
За секој случај тие што се прекратени извадете си дупликат происход - ако стварно сакате да добиете пасош не оставајте на тоа дали ќе ги продолжат прекратените или не... Сето тоа ако имате дополнителен документ се разбира :)[DOUBLEPOST=1435042874][/DOUBLEPOST]
Pa dobro DarkKnight taka e poednostavno ama zboruvame za onie koi nemaat dokaz za poteklo nitu blizok rodnina so bugarsko gragjanstvo, sepak seuste ima nadez za site iako premnogu dolgo veke se ceka :)
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
ОМО Илинден не е партија туку организација, имаат подршка на 1% од луѓето во Пиринско никој надвор Пиринско не е слушнал за нив ,тие собираат податоци по наредба на Груевски за македонските (предавници) станали бугари.Не штитат никакви права ами финансиски интереси
ОМО “Илинден” - ПИРИН е национална политичка партија во Република Бугарија со либерални и демократски принципи и политика изградена врз основа на Бугарскиот Устав и законодавство, Рамковната Конвенција за Заштита на Националните Малцинства и сите други меѓунардони документи, чии потписник е Република Бугарија.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
ОМО “Илинден” - ПИРИН е национална политичка партија во Република Бугарија со либерални и демократски принципи и политика изградена врз основа на Бугарскиот Устав и законодавство, Рамковната Конвенција за Заштита на Националните Малцинства и сите други меѓунардони документи, чии потписник е Република Бугарија.
што значи национална партија? сакаш да кажеш дека се бугарски националисти? ОМО Илинден имаат дозвола од бугарија да создадат партија ако соберат 5.000 членови и почитуват бугарскиот устав не е регистрирана како партија а е организација не можат да соберет 5.000 луѓе за да стане партија и крши уставот на бугарија
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
Може да се плати во секоја македонска банка и провизијата е безобразно висока, околу 1100 денари, без разлика колку е мала сумата што ќе ја плаќаш. Бидејќи плаќаш на државна институција, а не на приватно лице во Бугарија, бараат и фактура за извршување на плаќањето. Јас се откажав од таквото плаќање и се снајдов на друг начин преку пријател од Софија кој плати наместо мене, па јас му надоместив кога отидов таму.
а дали плати на тоа бројчето што ти го испратија или некој рече дека тоа е за плаќање од странство ,треба на жиро сметка друга или не?фала.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
Tocno denes 4 meseci kako sum vraten od dopolnitelna vo zadolzitelna postapka, i seuste nemam nikakva promena na statusot. Izgleda stvarno se ceka po 7-8 meseci. Inace sum od 2013 godina
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
KONECNO!!!!! Na 08 april godinava podnesov bg voena kniska od dedo mi i eve denes mi se promeni statusot od dopolnitelna na zadolzitelna,a bev 14 meseci na dopolnitelna a inaku sum od 2013god,(vo januari intervju) se nadevam deka sega nema mnogu da cekam za finalniot status(ma da ne mi e jasno zosto vednas ne odobruvaat drzavjanstvo,povtorno li ke se razgleduvaat dokumentite)
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Да прашам некој што знае да ми одговори за заверка во бг амбасада овие се актуелните цени, дали заверка за 8 работни часа е 25 евра и колку чини преводот на извод кај овластен мк преведувач на бугарски?
http://www.mfa.bg/uploads/files/Documents/KonsulskiUslugi/taksi.pdf

Дали сигурно ќе ти ги примат документите во ДАБЧ,ако појдеш да поднесуваш порано од терминот што ти е закажан,пр. да појдеш месецов а си закажал на есен?
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Што разбираш под треба?!
Тоа е индивидуална желба
Тоа е политички проблем,а не проблем на ежедневно ниво. На проблем на лугето...немаш вакво нешто. Проблемот навлегува,кога се jaви политикава.

Основно човеково право е да му се овозможи на секој индивидуалец слободно да ја изјави својата воља на национална припадност. Доколку нема услови принципот е нарушен и општеството се рачуна како фашистичко. Повелбата во обединетите нации и уставот на ЕУ гарантираат слободно изразување на вољата на граѓанинот како единка.

Политиката можеш да ја сватиш како сакаш но принципите во 21 век се доволно јасни - секаде во вел свет


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Registriran

Professional
Член од
20 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
44
Преписката № 4xxx/2013.
Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 88 от 2015 година.

Без гужви, има пасоши за сите!
 
Член од
11 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.Ova denes mi se smeni od dopolnitelna, nekoj po informiran znae li sea za kolku vreme se odobruva ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Основно човеково право е да му се овозможи на секој индивидуалец слободно да ја изјави својата воља на национална припадност.
Чекаj сега, едно е национална припадност,друго е учество во политичкиот живот во една држава.
Како не им е овозможена слободно да ja изразат своjaта волja на национална припадност?
Сакаш да ни кажеш,дека образуването на етническа партиja е потребниот услов за слободно изразуване на национлана припадност?
Доколку нема услови принципот е нарушен и општеството се рачуна како фашистичко. Повелбата во обединетите нации и уставот на ЕУ гарантираат слободно изразување на вољата на граѓанинот како единка.
Слободното право на изразуване на волjaта на граганите е сосем друго от тоа што ти наведе.
Правата не произлегуват от етникумите или от етносите,а от државjaнството,което е нешто разрлично от етнос например.

Политиката можеш да ја сватиш како сакаш но принципите во 21 век се доволно јасни - секаде во вел свет
Има закони, кои мора да се почитуват. Тоа било и ке биде основа на правото уште от римско време,па до днес.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Да прашам некој што знае да ми одговори за заверка во бг амбасада овие се актуелните цени, дали заверка за 8 работни часа е 25 евра и колку чини преводот на извод кај овластен мк преведувач на бугарски?
http://www.mfa.bg/uploads/files/Documents/KonsulskiUslugi/taksi.pdf

Дали сигурно ќе ти ги примат документите во ДАБЧ,ако појдеш да поднесуваш порано од терминот што ти е закажан,пр. да појдеш месецов а си закажал на есен?
druze sedi si ne davaj pari odi kaj makedonski preveduvac poevtinoe;)
a ako sakas cekaj si go terminot vo esenta
a bidejki sum ja izmislil toplata voda komotno moze da mi se javis za da te informiram a tel ke ti dadam na pp ama prvo da mi se izvinis javno bidejki jas sum trci lazi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom