Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Hristo ivanov e od reformatorskiot blok. Gledam ima nekoi odgovori kaj proishodite, kaj mene nema nisto, a podnesov preku ambasada vo januari.
se dodeka ne bese napravenata promena, koga ja terav celata procedura, iskreno, sve si tecese po predvideni rokovi i mnogu kulturno, i so red, i so ljubeznost na nivni sluzbenici, sekade.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Еве дечки конечно министерот на правосудие Христо Иванов ќе го даде ценетото мислење пред комисијата за измените во законот на 13.05.2015. Ајде сега да видиме што ќе биде а мислам дека од неговото излагање ќе дознаеме и доста за тоа како во моментов функционира министерството во однос на нашите случаи.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings
Мислењата на Христо Иванов па и на другите по мое мислење се формалност....слично како и кај нас така да кога Борисов сака промена другите само потврдуваат
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Мислењата на Христо Иванов па и на другите по мое мислење се формалност....слично како и кај нас така да кога Борисов сака промена другите само потврдуваат
Не е исто како кај нас. Кај нас владеачката партија има 60 пратеника и прави како сака а Бојко има влада на стаклени нозе која едвај ја состави па за секој избор има дебели пазарења земете за пример за претседател на Дабч колку време требаше за да се избере и колку одлагања имаше. Така да да видиме што ќе каже човекот да се надеваме дека добил тоа што побарал.
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Нов сум на форумов и сакам да прашам за документацијата и цела процедура пошто од секаде секакви информации има , а не ми се сигурни некако. Од В.Трново од Военоисторически архив ми испратија документ дека прадедо ми служел војска за Бугарите во 1912. Преку интернет закажав да однесам документи ми во Софија , во Агенцијата на Бугарите во Чужбина, на 12 јуни имам закажано. Е сега, сакам да ми појасните, кои документи се потребни (пример извод мој, од татко ми , умреница од дедо ми, од прадедо ми....) дали тие треба да се преведат, каде, слушнав нешто требало да се заверат во конзулат.... И да ми кажете после носење на документите која е следна постапка. Ве молам за одговор пошто имам рок уште еден месец, до тогаш се да средам. Поздрав
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
A koj GI izdava lekarskite uverenija?maticen lekar?
Da, lekarskoto medju drugoto moze da go izdade maticniot lekar. Moze i vo zdravstvenite ustanovi kade sto se vadat lekarski za vozacka, no tamu e mnogu poskapo.[DOUBLEPOST=1431118814][/DOUBLEPOST]Nekoj na forumov prasa dali proishodot ima rok na vaznost. Eve edna slucka od eden decko koj imase proishod od pred nekolku godini. Nego go vratija i mu dadoa drug termin za da izvadi nov proishod, no ne ja zapocna procedurata od novo. Sega koga se dobiva proishod samo vrz osnova na poteklo ne bi trebalo da ima vaznost samo od 6 meseci. Toa e samo moe mislenje i ne mora da e tocno.

Drugo, ne znam zosto tolku komplicirate za lekarsko uverenie. Zamolete go vasiot posrednik da vi dade urnek i odnesete go kaj vasiot maticen lekar koj ke go napise bez nikakov problem. Toj dokument se naplaka privatno i nema maticen lekar koj nema da saka da zaraboti ekstra pari, i na kraj dokument koj ne ostanuva vo Mk i ne e za pred sud. Veruvajte cista formalnost.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Не е исто како кај нас. Кај нас владеачката партија има 60 пратеника и прави како сака а Бојко има влада на стаклени нозе која едвај ја состави па за секој избор има дебели пазарења земете за пример за претседател на Дабч колку време требаше за да се избере и колку одлагања имаше. Така да да видиме што ќе каже човекот да се надеваме дека добил тоа што побарал.
Kako god da e, site se zaedno koslicioni partneri i so interesi za dobroto na drzavata i narodot. Bugarija e Evropska drzava i toa vo sekoj pogled. Ova se istite lugje koi sto so dobra namera ovozmozuvaa da se stane bugarin so zvanicni dokumenti i regularno, so red i protokol, povtorno go vracaat istoto ona sto dosledno go pravea 10 i povece godini nanazad za polesno dobivanje na BG pasos.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
Imam edno prasanje, ukazot za drzavjasntvoto mi e izlezeno koga proveruvam, sega natamu dava da rezerviram da go podignam udostoverenieto licno, koga vnesuvam moi licni informacii mi bara broj na pasosh i skeniran del od pasoshot, dali treba od makedonskiot ili??
не бе,од шпанскиот.:D
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
me interesira dali nekoj se ima zakazano za na intervju ovaa godina? i za kolku vreme ve zakazale?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Neka im e vecna slava na zaginatite policajci i iskreni zelbi za brzo zazdravuvanje na ranetite.Blagodarnost i do Bojko Borisov koi ni iskaza socuvstvo..........da ne se povtori i bog da gi cuva Makedonija i Bugarija
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Neka im e vecna slava na zaginatite policajci i iskreni zelbi za brzo zazdravuvanje na ranetite.Blagodarnost i do Bojko Borisov koi ni iskaza socuvstvo..........da ne se povtori i bog da gi cuva Makedonija i Bugarija
Претстојат поубави времиња. Вечна им слава на загиналите полицајци.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
луге дали има ли нешто ново во врска со ЗАКОНОТ???има ли некој некакви информации???АМАН ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ НЕШТО ВО ОЧАЈ СУМ.....
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
луге дали има ли нешто ново во врска со ЗАКОНОТ???има ли некој некакви информации???АМАН ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ НЕШТО ВО ОЧАЈ СУМ.....

13/05/2015, 16:00

ДНЕВЕН РЕД:

1. Ислушување на министeрoт на правосудието г-н Христо Иванов во врска со проблемите, сврзани со придобивањето на бугарско граѓанство на туѓи граѓани од бугарски произход, представители на бугарските историски краеви.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom