Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нема врска кој е министер за правда. Значи он не спроведува негова политика,туку политиката на партиите на власт. Како ке му свират,така ке игра. Знаеме дека пред 2012 година кога беа социјалистите на власт процедурата за бг пасош беше долга. На крајот на 2011 година на власт дојде ГЕРБ и прво што направија е тоа што ги пуштија сите заостанати пасоши кои беа закочени,а тоа беше голема бројка која надминуваше 40 илјади државјанства. Освен тоа,они го намалија времето на процедурата за добивање на бг пасош до една година. Еве истите тие доагаат на власт,доага истата политика....На нашки кажано доагаат многу подобри времиња за нас:)
Премного брзаш. Тоа дека идат истите не значи автоматски иста пилитика...[DOUBLEPOST=1415485528][/DOUBLEPOST]
а дали некој знае доколку мајката се породи во бугарија дали ќе им следува државјанство на детето а и нејзе?/?
Ако детето се родина на бугарска териториja,автоматски добива државjaнство. Маjката не.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
jas bev... ama so posrednik toj mi ja napisa molbata neznam kako e tocno u glavno

Gospodine ministre... kje ve zamolam ako moze i ovoj dokument da se dodade vo prepiskata broj ****/**** za pridobivanje na blgarsko grazdanstvo.

Dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvam se: tuka napisani dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvas

Potpis

taka nesto bese..
Сакам да прашам доколку е некој точно информиран конкретно до кого треба да биде назначена молбата-до министерот , до министерскиот совет или до владата.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Зависи што подразбираш под адаптација, јас тука подразбирам да однесам документи издадени од македонски институции на македонски јазик и истите тие да бидат адаптирани/преведени на бугарски. Никаде не реков дека некој друг ми ги извадил документите + како друг ќе ти извади за неосудуван кога треба лично или на лекарското преведувачката ли ќе ја тестираат наместо мене???
Јас си ги извадив сите документи што се потребни и ги однесов да ми ги адаптираат/преведат плус оние документи како незнам молба изјава или што и да се поднесуваше со документите да ми го пополнат на бугарски.

.
Ај напиши колку те коштало лекарско од суд сто си извадил баш ме интересира дека ти изкочило 1500 ден како сто пишуваш
почни овака
1,лекарско ми излезе ,,,,
2,за осудуваност ми излезе ,,,,
3,превод не документи ,,,,
ајде баш ме интересира[DOUBLEPOST=1415515414][/DOUBLEPOST]
Се сложувам може таму да е поразлично, јас преку амбасада идев и лесно поминав. Ама па затоа чекам документи по неколку месеци. Пример происход чекав скоро 4 месеци. На интервју бев на 3ти јануари а бројката ми е 4000+ така што се си има свои позитивни и негативни страни.
И јас сум преку амбасада и не ми се многу брза искрено ,,,ќе помагаш ако нешто заглавам
Кога поднесуваше прв пат ти кажаа да ги се јавуваш на тел кога ќе ти биде готов произход или ???
Мене ми кажаа да се јавам за едно три месеца да проверам за произход дали е готов
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.733
Ај напиши колку те коштало лекарско од суд сто си извадил баш ме интересира дека ти изкочило 1500 ден како сто пишуваш
почни овака
1,лекарско ми излезе ,,,,
2,за осудуваност ми излезе ,,,,
3,превод не документи ,,,,
ајде баш ме интересира

И јас сум преку амбасада и не ми се многу брза искрено ,,,ќе помагаш ако нешто заглавам
Кога поднесуваше прв пат ти кажаа да ги се јавуваш на тел кога ќе ти биде готов произход или ???
Мене ми кажаа да се јавам за едно три месеца да проверам за произход дали е готов
Еднаш веќе ти напишав еве пак не ми беше вадење на документите 1500, за да ги извадам документите дадов 2000 денари +- некоја стотка.
Лекарско 800, тоа за неосудуван мислам беше 500, од мвр 300 изводот 200 и толку се документи од мкд институции. Освен лекарското за кое сум сигурен дека платив 800 другите цени се ориентациони не памтам точно.
Тие 1500 денари ги платив за сите овие мкд документи + cv и ако имаше уште некој мкд документ да ми ги преведат на бугарски и оние бугарските молба, барање и што уште да имаше. Сите тие документи да ги пополнат. Затоа и се вика адаптација само ти ги прилагодуваат документите според бугарски стандарди а не да ги извадат наместо тебе.
За вториот дел што можам ќе помогнам, да и мене ми рекоа кога поднесов за происход да се јавам за 6 месеци па си пробав среќа после скоро 4 ми беше стасан. А за после интервјуто бројот го чекав 5 месеци иако ми рекоа да се јавам за 3-4.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Sto dokumenti mi se potrebni i kolku pari ke me cini direktno podnesuvanje na dokumentitre i celata procedura vo Sofija?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
ме фати 350 евра. Документи кои се потребни се извод, матични броеви или лични информации за родителите, документ за неосудуван, лекарско. Само да кажам тогаш не требаше дополнителен документ кога поднесував и тоа не беше вклучено така што сега изгледа накнадно ќе треба да плаќам за превод и сл. На дополнителниот документ
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Slusnav glasini deka se cekalo da se smeni pretsedatelot na d.a.b.c i da pocne rabotata na dobro...
јас колку што знам пред 2 недели таа што беше директорка на дабч си даде оставка и незнам дали имаат ставено некој друг или се чека да се постави директор
 

Registriran

Professional
Член од
20 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
44
Конечно добри вести !!!

"Патриотичнијат фронт ште получи шефското мјасто в агенцијата за б'лгарите в чужбина, научи оште "24 часа". линк

Или поточно еве што изјави Каракачанов на крајот од гостувањето за Македонците: линк

Епа браќа Блгари, ај нека е за арно и убаво
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Конечно добри вести !!!

"Патриотичнијат фронт ште получи шефското мјасто в агенцијата за б'лгарите в чужбина, научи оште "24 часа". линк

Или поточно еве што изјави Каракачанов на крајот од гостувањето за Македонците: линк

Епа браќа Блгари, ај нека е за арно и убаво
A za tie sto sme na dopolnitelna sto ke se slucuva
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Конечно добри вести !!!

"Патриотичнијат фронт ште получи шефското мјасто в агенцијата за б'лгарите в чужбина, научи оште "24 часа". линк

Или поточно еве што изјави Каракачанов на крајот од гостувањето за Македонците: линк

Епа браќа Блгари, ај нека е за арно и убаво
браво за оваа информација бобра вест за радување
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom