Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Nema da ima nikakvi problemi, i tojfunkcionira kako sto ke mu naredat odozgora, inaku mn brzi bi si zaminal od funkcijata, bitno e sto se formira vlada, sega e sve prasanje na vreme koga ke trgne napred!!
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Министер за правда : Христо Иванов

овој е истиот од техничката влада каде што беше бицепремиер за правда и...
незнам колку е добро или лошо што го остсавиле истиот ловек ????
Нема врска кој е министер за правда. Значи он не спроведува негова политика,туку политиката на партиите на власт. Како ке му свират,така ке игра. Знаеме дека пред 2012 година кога беа социјалистите на власт процедурата за бг пасош беше долга. На крајот на 2011 година на власт дојде ГЕРБ и прво што направија е тоа што ги пуштија сите заостанати пасоши кои беа закочени,а тоа беше голема бројка која надминуваше 40 илјади државјанства. Освен тоа,они го намалија времето на процедурата за добивање на бг пасош до една година. Еве истите тие доагаат на власт,доага истата политика....На нашки кажано доагаат многу подобри времиња за нас:)
 
Член од
31 октомври 2014
Мислења
41
Поени од реакции
10
Znaci ako si gi cital postovite kako sto kazuvas sigurno si procital deka sum bez taj dokument od baba i dedo isto kako i sete tuka i deka podnesov uste pred tri meseca od 1 bratucet.Ako go imav toj famozen dokument nemase da sedam tuka i da trpam tipovi kako tebe koj citaat a ustvari ne citaat i kako u stilo da pisat nesto zakacat se so nekoj.Kolku da se vide deka ja pratat temata.

Ne ne bev vratena na dopolnitelna bidejki se obidov so opcijata prv bratucet i gi podnesov tie dokumenti naknadno.Inaku ima minato godina i dva meseca od intervjuto.inaku sum od tie 10000+brojcinja.


gi podnese direktno izvodite od braced ti vo sofia... ili vadese drug dokument
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Дали може да ми каже некој како точно оди постапката за доставување дополнителни документи?
Имам документи од егзархија и мк изводи кои ги поврзуваат документите со мене. Треба да направам копија од оригиналните документи (бидејќи не сакам да ги давам оригиналните), да ги заверам нотарски и да дадам мк изводите да се адаптираат на бугарски. Дали ова може да го направам во амбасадата, колку време се чека и колку пари од прилика ќе ми треба за тоа?
Сакам сам да ги однесам документите во мин. за правосудие, а не преку посредникот. Што ќе ми биде потребно освен самите документи (дали треба некаква молба, барање, копија од бројчето или нешто слично)?
Молам за мислење.
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Zdravo, da ve prasam relativno nov sum vo ova, sakam da vadam pasosh, e sega gledam ima nekoi posrednici. Kakvo e vasheto iskustvo so niv. Na primer ovoj: http://drzavjanstvo.blogspot.com/p/blog-page_10.html Dali cenata sto ja nudat e realna i voopshto dali ima nekoj shto izvadil pasosh preku posrednik.
Цената е дури и прениска. Просекот е 400-500 евра.
100 евра при прво поднесување, 100 по излегување на происходот, 50 за превод и легализација на два дополнителни документа и 200 откако ќе го земеш државјанството и пасошот. Ја така платив.
За посредници ќе си се распрашаш кој каков глас го бие, од некој кој зел преку таков човек. Според мене над 90% од тие што зеле биле преку посредник, зошто те спасува од еден куп процедури и нервози за кои треба време да ги научиш.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дали може да ми каже некој како точно оди постапката за доставување дополнителни документи?
Имам документи од егзархија и мк изводи кои ги поврзуваат документите со мене. Треба да направам копија од оригиналните документи (бидејќи не сакам да ги давам оригиналните), да ги заверам нотарски и да дадам мк изводите да се адаптираат на бугарски. Дали ова може да го направам во амбасадата, колку време се чека и колку пари од прилика ќе ми треба за тоа?
Сакам сам да ги однесам документите во мин. за правосудие, а не преку посредникот. Што ќе ми биде потребно освен самите документи (дали треба некаква молба, барање, копија од бројчето или нешто слично)?
Молам за мислење.
Процедурата за адаптација и легализација во Македонија е следната (во Бугарија е друга процедура):
1. Се вадат сите потребни изводи за докажување на сродството со соодветниот бугарски документ кој докажува бугарски предок, ја препорачувам да се однесат изводи не постари од 6 месеца.
2. Се адаптираат (преведуваат) документите од овластен адаптатор (листа пред бугарска амбасада) од официјалниот јазик на РМ на Бугарски јазик /300 денари од извод
3. Се заверуваат документите во бугарска амбасада /15 евра од извод, ги даваат за еден ден

Изводите мораат да бидат адаптирани и легализирани за во Министертсвото за правосудие, додека оние што се носат во ДАБЧ порано ги примаа и не преведувани за сега треба да се праша.
Во случај некој да неможе да приложи бугарски документ, ја препорачувам да се приложи извод од дедо/прадедо (или баба) роден пред 1913 година, не е сигурно ама е подобро од ништо зошто една од причините за дополнителна проверка беше и дека голем број на кандидати, по одобрувањето на државјанството не го подигнуваа.. Така да со ова исто се гледа и кој озбилно сака државјанство, а кој си игра к**от... :drk: :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.817
Zdravo, da ve prasam relativno nov sum vo ova, sakam da vadam pasosh, e sega gledam ima nekoi posrednici. Kakvo e vasheto iskustvo so niv. Na primer ovoj: http://drzavjanstvo.blogspot.com/p/blog-page_10.html Dali cenata sto ja nudat e realna i voopshto dali ima nekoj shto izvadil pasosh preku posrednik.
Цената е дури и прениска. Просекот е 400-500 евра.
100 евра при прво поднесување, 100 по излегување на происходот, 50 за превод и легализација на два дополнителни документа и 200 откако ќе го земеш државјанството и пасошот. Ја така платив.
За посредници ќе си се распрашаш кој каков глас го бие, од некој кој зел преку таков човек. Според мене над 90% од тие што зеле биле преку посредник, зошто те спасува од еден куп процедури и нервози за кои треба време да ги научиш.
А може и да поминеш доста поефтино. Јас поднесов документи преку бугарска амбасада и со тоа заштедив на патот до бугарија ама па на сметна на тоа чекаш по 3-4 месеци за да добиеш документ (происход) или бројче после интервјуто.
-Адаптација на документите потребни за происход + пополнување на сите док. 500мкд
-35 евра плаќаш во амбасада при поднесување на документите
-Адаптација на документите кои ги носиш на интервју + пополнување на сите док. 1500 денари
-95 евра плаќаш во амбасада при самото поднесување на истите кога одиш на интервјуто
+10 евра уплаќаш во банка на сметка на бугарска амбасада појма неам зашто
на се ова додади уште некои 3000 денари кои секако ќе ги дадеш за да ги обезбедиш сите документи и доколку идеш преку посредник доаѓаме до вредност од 140евра и 2000денари = 175евра чини целата постапка без посредник. Колку ќе ти земе посредникот како провизија е друга работа.
 
Член од
17 октомври 2014
Мислења
7
Поени од реакции
4
zdravo do site ovde so bitna rabotava sega ke se olesni li procedudata za izdacanje na bugarski grazdanstva ili? :)
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Нема врска кој е министер за правда. Значи он не спроведува негова политика,туку политиката на партиите на власт. Како ке му свират,така ке игра. Знаеме дека пред 2012 година кога беа социјалистите на власт процедурата за бг пасош беше долга. На крајот на 2011 година на власт дојде ГЕРБ и прво што направија е тоа што ги пуштија сите заостанати пасоши кои беа закочени,а тоа беше голема бројка која надминуваше 40 илјади државјанства. Освен тоа,они го намалија времето на процедурата за добивање на бг пасош до една година. Еве истите тие доагаат на власт,доага истата политика....На нашки кажано доагаат многу подобри времиња за нас:)
а герб ко се дојделе на власт за колко време ги пуштиле новите процедури за пасошето по еден три или пет месеца или ако знае некој друг како е било од тогај
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Ова за месец дена е проверено од некој посредник, или е претпоставка?
и јас слушнав нешто во тој контекст дека за два до три месеци ке се среди на подобро со издавањето пасоши....но колку е тоа точно останува да видиме. поолошо од сегашнава ситуација не може да биде:)[DOUBLEPOST=1415363573][/DOUBLEPOST]http://m.novinite.bg/view_news.php?id=81943
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom