Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
ako sakas 2 bana stavi, i sto go brises moete mislnje sama a ne nivnite, jas vo nieden slucaj ne im posakav da ne zemat bugarski pasos, tuku tie taka se filmaat.
Ако те навредиле, пријави ги. Неморат одма со "Сељаци на мотори"...

онтопик,
За колку време би требало да се смени раководството во министерството за правда? И дали воопшто ќе се мени?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.009
Поени од реакции
10.701
Дечки ке ја биде ли работава за да си барам посредник или воопшто да не почнувам?
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
Dali mozi nekoj da mi kazi kako treba da izgleda molbata sto treba da se dade pri podnesuvanje na dopolnitelniot dokument. Ako vekje ima nekoj podneseno dopolnitelni dokumenti ako moze neka napise ovde kako treba da glasi molbata. vi blagodaram
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
jas bev... ama so posrednik toj mi ja napisa molbata neznam kako e tocno u glavno

Gospodine ministre... kje ve zamolam ako moze i ovoj dokument da se dodade vo prepiskata broj ****/**** za pridobivanje na blgarsko grazdanstvo.

Dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvam se: tuka napisani dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvas

Potpis

taka nesto bese..
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
jas bev... ama so posrednik toj mi ja napisa molbata neznam kako e tocno u glavno

Gospodine ministre... kje ve zamolam ako moze i ovoj dokument da se dodade vo prepiskata broj ****/**** za pridobivanje na blgarsko grazdanstvo.

Dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvam se: tuka napisani dopolnitelni dokumenti koi gi dostavuvas

Potpis

taka nesto bese..
Ok ok ti blagodaram. Na ovaj princip ke ja sostavam i jas. Pa posle ostanuva da cekame i da se nadevame. Pozdrav
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
za nedela dve pocni ( : Mislam deka za 2 nedeli od sega ke pocnat so opravanje na problemot so pasoshite ( :

Ke vidime tocno koga ama sega so Borisov premier i plus Karakacanov na scena koeficientot padna na 1.10 samo koga ke se izigra utakmicata uste ne se znaj makar so po izjavite na Karakacanov treba da e za brzo :)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
За тебе и сестра ти да ,,,за други не се во крвно сродство мислев на жена ти
Следниот чекор да ги легализираш вадиш извод на родените и да ги однесеш во Софија
Seuste ne sum bil prvpat.zakazano mi e Na 6ti April.dali Na prviot pat idenje Moze da se dadat site dokument da ne bi bil vraten Na dopolnitelna?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.818
E koja e ovaa matematika aj objasni mi dokumenti koi nosis na intervju se lekarsko ne e pomalku od 600 den ,od sud 300 den ne mi teknuva uste sto trebase .....pa na preveduvacot ovlasten da mu dades 1000 den za popolnuvanje na dokumentite ne moze da ti iskoci 1500 den
Зависи што подразбираш под адаптација, јас тука подразбирам да однесам документи издадени од македонски институции на македонски јазик и истите тие да бидат адаптирани/преведени на бугарски. Никаде не реков дека некој друг ми ги извадил документите + како друг ќе ти извади за неосудуван кога треба лично или на лекарското преведувачката ли ќе ја тестираат наместо мене???
Јас си ги извадив сите документи што се потребни и ги однесов да ми ги адаптираат/преведат плус оние документи како незнам молба изјава или што и да се поднесуваше со документите да ми го пополнат на бугарски.

Дечки ке ја биде ли работава за да си барам посредник или воопшто да не почнувам?
Незнам дали ќе ја биде или не, ама можам да те прашам зашто би одел со посредник? Под 250 евра немам прочитано некој посредник да бара, а реално цела постапка чини 140 евра + трошоците за вадење на документите од македонските институции + трошоци за превод кои пишав веќе еднаш дека се 2000 денари. Груба математика се на се ќе ти излезе не повеќе од 200 евра.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.009
Поени од реакции
10.701
@wiksa зашто незнам дали ке се снајдам и несакам ради мои грешки и неискуство да го одложам процесот а 100е другар и нема да ми направат голема разлика :)
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Зависи што подразбираш под адаптација, јас тука подразбирам да однесам документи издадени од македонски институции на македонски јазик и истите тие да бидат адаптирани/преведени на бугарски. Никаде не реков дека некој друг ми ги извадил документите + како друг ќе ти извади за неосудуван кога треба лично или на лекарското преведувачката ли ќе ја тестираат наместо мене???
Јас си ги извадив сите документи што се потребни и ги однесов да ми ги адаптираат/преведат плус оние документи како незнам молба изјава или што и да се поднесуваше со документите да ми го пополнат на бугарски.



Незнам дали ќе ја биде или не, ама можам да те прашам зашто би одел со посредник? Под 250 евра немам прочитано некој посредник да бара, а реално цела постапка чини 140 евра + трошоците за вадење на документите од македонските институции + трошоци за превод кои пишав веќе еднаш дека се 2000 денари. Груба математика се на се ќе ти излезе не повеќе од 200 евра.
Iskreno da ti kazam za plus 250 evra ne se isplaka sam da se motkas po instituci, i daleko od toa deka so posrednik sekade vlagas preku red, dodeka sam podnesuvas nesto se ke ti nedostasuva, imam drugari poveke pari za pat dadoa za nosenje dokumenti zaboraveni, i motkanje bez vrska, dodeka 250 evra se zarabotuvaat za edna nedela ako ti izlegne pasosot stranstvo!!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.818
@wiksa зашто незнам дали ке се снајдам и несакам ради мои грешки и неискуство да го одложам процесот а 100е другар и нема да ми направат голема разлика :)
Абе и јас сум неискусен ама занешто што можам сам да го завршам не ја гледам причината да му платам на друг, ама ок тоа си е твој избор не се мешам.

Iskreno da ti kazam za plus 250 evra ne se isplaka sam da se motkas po instituci, i daleko od toa deka so posrednik sekade vlagas preku red, dodeka sam podnesuvas nesto se ke ti nedostasuva, imam drugari poveke pari za pat dadoa za nosenje dokumenti zaboraveni, i motkanje bez vrska, dodeka 250 evra se zarabotuvaat za edna nedela ako ti izlegne pasosot stranstvo!!
Прав си не викам не одма се заработуваат парите, ама од каде тоа дека нешто ќе ти недостасува ако сам поднесуваш??? Еве јас до сега фала богу ништо не ми недостасува кога ми ги примија документите во амбасада во скопје убаво ги прегледаа и рекоа дека ги имам сите и дека се уредно пополнети. Така што не разбирам како може на некој друг да му фалат или ти свесно си ги собрал и однел или па несакаш да се замараш како што е најчест случај во мкд подобро ќе платам некој друг да ми заврши се јас да се појавам на крајот одколку да одам и сам да се растрчам. Без навреда ама ако вака се плашиш за сам да собереш 10 документи што правиме кога утре со пасошот ќе отидеш во странство да работиш зарем и таму ќе бараш посредник за да најдеш работа???
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Абе и јас сум неискусен ама занешто што можам сам да го завршам не ја гледам причината да му платам на друг, ама ок тоа си е твој избор не се мешам.



Прав си не викам не одма се заработуваат парите, ама од каде тоа дека нешто ќе ти недостасува ако сам поднесуваш??? Еве јас до сега фала богу ништо не ми недостасува кога ми ги примија документите во амбасада во скопје убаво ги прегледаа и рекоа дека ги имам сите и дека се уредно пополнети. Така што не разбирам како може на некој друг да му фалат или ти свесно си ги собрал и однел или па несакаш да се замараш како што е најчест случај во мкд подобро ќе платам некој друг да ми заврши се јас да се појавам на крајот одколку да одам и сам да се растрчам. Без навреда ама ако вака се плашиш за сам да собереш 10 документи што правиме кога утре со пасошот ќе отидеш во странство да работиш зарем и таму ќе бараш посредник за да најдеш работа???
Do nekade si prav, ne znaev deka za vo ambasada stanuva zbor, ali dokolku odi varijanta Sofija, tamu drugar veruvaj ke zaglavis ako ne ja poznavas sofija, i na samo kolku vrati tropas, i samo kolku luge cekaat red, iako nemas nekoj sto ke te podbutne edna skala pogore, ke si cekas dva dena i pak rabota ne mozes da zavrsis, sekoj so svoeto mislenje, iskreno moe mislenje e toa!!:))
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.818
Do nekade si prav, ne znaev deka za vo ambasada stanuva zbor, ali dokolku odi varijanta Sofija, tamu drugar veruvaj ke zaglavis ako ne ja poznavas sofija, i na samo kolku vrati tropas, i samo kolku luge cekaat red, iako nemas nekoj sto ke te podbutne edna skala pogore, ke si cekas dva dena i pak rabota ne mozes da zavrsis, sekoj so svoeto mislenje, iskreno moe mislenje e toa!!:))
Се сложувам може таму да е поразлично, јас преку амбасада идев и лесно поминав. Ама па затоа чекам документи по неколку месеци. Пример происход чекав скоро 4 месеци. На интервју бев на 3ти јануари а бројката ми е 4000+ така што се си има свои позитивни и негативни страни.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Da da taka e, ne mnogu sme razlika jas maj bev na infervju, a proishod go cekav 2 meseci, to je to, bitno da se sredi rabota, drugoto manje vise!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom