Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
на прашање на гледач од Македонија до Каракачанов, до кога ќе се одложуваат издавањето на пасоши за етнички Бугари .Каракачанов одговори дека ќе сака да се врати законот како што бил пред и ќе се отстранат дополнителните услови од последните две години .

по 12: 20мин http://tv7.bg/Добро-утро-Б'лгарија-/Каракачанов-Бојко-обади-ми-се-_l.102_i.10178495.html#.VE36RvmUeSo
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Barem da stava nekoj protokol da pokazat deka rabotat edna nedela nemat staveno nisto.Ili ovoa e nekoe zatisje pred bura.Tisinata me ubiva:tapp:
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Прашање е дали е така. Сите ние имаме добиено происход со изјава. И роднините, братучедите, кои порано го добиле пасошот, го добиле со изјава за происход. Врзувањето со нив не докажува ништо, затоа што колку е валидна нивната изјава, толку е и нашата. Мене побитна ми е изјавата на Каракачанов за добивање по брза постапка, со полагање историја и устав, нешто како во Романија и Унгарија.
Приказната дека ЕУ кочи не е точна, бидејќи ако не им сметаат пола милион Молдавци кои добиле романски пасош, зошто би им сметале неколку десетици илјади Македонци, као ќе ја преплават Европа, со пола милијарда жители...
значи према тебе, ако нивните происходи не се валидни како и нашиве, не им се валидни ни државјанствата, така? :tapp: не прајте забуни само, значи проверено и докажано од луге што добиле на таа основа, ако имаш татко/мајка/брат кои пред 2-3-4 години извадиле бг државјанства а си вратен на проверка, нема да имаш проблем ако доставиш документ, се вади од општина кај што се пријавени дека живеат.
 
Член од
7 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Документот поминува на совет за тоа не му се плаши поминуваат секакви документи пишани на бугарски со бугарски печат но тоа што сеуште не е влезен во процедура не е до документор што е од тој тип него некој внатрешен проблем зошто има многу кој подале документи и пред тебе, а сеуште се на дополнителна што значи треба и среќа за да влези во процедура типот на документ не е одлучувачки за тоа бидеќи има и со крштеници и со воени книшки со не му се влезени бројчињата во процедура. На некој документите одат во процедура, а на некој не причината за тоа не се знај но типот на документи сигурно не е причина


Да почниме од назад тоа што презимето на татко ти има В, а твоето и на дедо ти немаат В тоа не е никаков проблем без гајле биди. На дедо ти за презиме во книшката му е пишано името на неговиот татко тоа така било порано така ги пишеле што значи тоа му е познато на комисијата и сигурно имало и други вакви документи кога тие ко го видат името на прадедо ти во изводот од дедо ти ке му биди јасно дека станува збор за истиот човек(нормално кога ќе се софпагаат и другите податоци за лицето име, место на раѓање и датум на раѓање) и исто ти тоа можеш да го образложиш и наведиш во молбата што би значело дека тоа не е некој голем проблем бидеќи сепак на некој начин дедо ти има врска со тоа презиме во книшката. Е сега пробелмот е во датумот на раѓање кој не се софпаѓа со во изводти и книшката. За тоа да видиме дали можи да се исправи треба да знајме каде е направена грешката ако грешката е во книшката тогаш ништо ама доколку дедо ти е починат и ти вадеше посмртница и во незе е грешно мошеби кога починал го заведиле со грешна дата на раѓање тоа можеш да го провериш во некаков документ од дедо ти или постар изводт на родени да најдиш на некој документ негов матичн број и слично или доколку немаш ништо дирек во матично во книга на родени да се провети е тогаш би требало да можи да се опрај грешката но можеби и слузбеникој кога го пишел изводот направил грсшка човек е и тој се случува. Дај повеќе информации за да се најди грешката кај е.

Датумот на рагање во кишката е згрешен односно месецот напишан со римски, а исто така имам документ и од сестра на дедоми сведителство каде што пишува народност булгарка но исто датумот е грешен поточно денот на рагање наместо 6 ти пишано е 16 ти, па сега незнам дали ке ми направат проблем и како е подобро да се дадат отгинали или копии заверени од нотар во софија.

За татко, мајка, брат и сестра нема потреба од изводи за да докажуваш во молбата за државјанство имаш наведено податоци за татко, мајка, браќа и сестри и имаш таму извод за раѓање од кандидатит во кој пиши кој му се мајка и татко

Можи да се носат и копии заверени на бг нотар или во бг конзулати и амбасади но подобро е да се поднеси оригиналот заради што тогаш нема сомнежи дали копијата е некаков фалсификат или не и оригиналот на крајот го враќаат не го задржуваат за нив што значи дека можи и некој роднина послем да го искористи.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
значи према тебе, ако нивните происходи не се валидни како и нашиве, не им се валидни ни државјанствата, така? :tapp: не прајте забуни само, значи проверено и докажано од луге што добиле на таа основа, ако имаш татко/мајка/брат кои пред 2-3-4 години извадиле бг државјанства а си вратен на проверка, нема да имаш проблем ако доставиш документ, се вади од општина кај што се пријавени дека живеат.
A so e so dokumenti od bratuced prv?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
значи према тебе, ако нивните происходи не се валидни како и нашиве, не им се валидни ни државјанствата, така? :tapp: не прајте забуни само, значи проверено и докажано од луге што добиле на таа основа, ако имаш татко/мајка/брат кои пред 2-3-4 години извадиле бг државјанства а си вратен на проверка, нема да имаш проблем ако доставиш документ, се вади од општина кај што се пријавени дека живеат.
Зборувам за братучеди, први, втори. Државјанствата им се валидни, не можат да им се одземат, добиени се по тогашните правила,со изјава. Досега неколку илјади албанци имаат добиено пасош, и тие имаат неколку десетици илјади роднини, и ако роднините добиваат на тој начин, за 20 години ќе има повеќе Албанци отколку Бугари со БГ пасош. А тоа сакаат да го спречат.
Татко, мајка се всходјашти, значи предци, и директно се добива по нив.
Може вреди да се проба со братучеди, не може ништо да се изгуби, а може многу да се добие.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
на прашање на гледач од Македонија до Каракачанов, до кога ќе се одложуваат издавањето на пасоши за етнички Бугари .Каракачанов одговори дека ќе сака да се врати законот како што бил пред и ќе се отстранат дополнителните услови од последните две години .

по 12: 20мин http://tv7.bg/Добро-утро-Б'лгарија-/Каракачанов-Бојко-обади-ми-се-_l.102_i.10178495.html#.VE36RvmUeSo

Eee ova sega da go gledat deckite so ne mu bese jasno koj e Karakachanov i zosto site sakame da bidi vo koalicija
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
A so e so dokumenti od bratuced prv?
за прв братучед искрено незнам
Зборувам за братучеди, први, втори. Државјанствата им се валидни, не можат да им се одземат, добиени се по тогашните правила,со изјава. Досега неколку илјади албанци имаат добиено пасош, и тие имаат неколку десетици илјади роднини, и ако роднините добиваат на тој начин, за 20 години ќе има повеќе Албанци отколку Бугари со БГ пасош. А тоа сакаат да го спречат.
Татко, мајка се всходјашти, значи предци, и директно се добива по нив.
Може вреди да се проба со братучеди, не може ништо да се изгуби, а може многу да се добие.
мислев оти за татко/мајка/брат се однесва, за први втори брачеди не сум упознат како оди. Јас баш денес поднесов од таткоми и братми па ке видиме како ке е.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
за прв братучед искрено незнам

мислев оти за татко/мајка/брат се однесва, за први втори брачеди не сум упознат како оди. Јас баш денес поднесов од таткоми и братми па ке видиме како ке е.
Имаат твоите бг државјанство? И кај ги подаде документите во Софија или?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Дечки извините што одам офтопик но ми треба една итн информација. Дали некој знае што е тоа војскова част? Ми вратија од архивот до резултати но многу ми е чудно што пребарувале на некои други места а не на местото кое јас кажав? Има некој искуство со архивот да сподели? Фала однапред
 
S

simpleman

Гостин
Зборувам за братучеди, први, втори. Државјанствата им се валидни, не можат да им се одземат, добиени се по тогашните правила,со изјава. Досега неколку илјади албанци имаат добиено пасош, и тие имаат неколку десетици илјади роднини, и ако роднините добиваат на тој начин, за 20 години ќе има повеќе Албанци отколку Бугари со БГ пасош. А тоа сакаат да го спречат.
Татко, мајка се всходјашти, значи предци, и директно се добива по нив.
Може вреди да се проба со братучеди, не може ништо да се изгуби, а може многу да се добие.
Државјанство може да се одземе преку институтот предвиден во законот за бг државјанство Отмјана на натурализацијата или укинување на натурализацијата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom