Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Tuku, Koga se povrzuvas so nekoj rodnina brat/sestra ili prv bratuced/ka... sto go ima dobieno drzavjanstvoto/pasoshot po proizhod... so toa se dokazuva deka i tvoite predci se bugari... bidejki vekje go imaat priznaeno toa za tvoj blizok rodnina.. taka da smetam deka gi smetaat i tie raboti.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Tuku, Koga se povrzuvas so nekoj rodnina brat/sestra ili prv bratuced/ka... sto go ima dobieno drzavjanstvoto/pasoshot po proizhod... so toa se dokazuva deka i tvoite predci se bugari... bidejki vekje go imaat priznaeno toa za tvoj blizok rodnina.. taka da smetam deka gi smetaat i tie raboti.
Misles deka i na taa osnova odobruvat?
 

MarlboroMKD

Madridista
Член од
28 август 2014
Мислења
21
Поени од реакции
14
Здраво на сите... Покрај тоа што татко ми има БГ пасош, дали би имал некои дополнителни проблеми со потекло или слично...бидејќи сакам да поднесам и јас.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Tuku, Koga se povrzuvas so nekoj rodnina brat/sestra ili prv bratuced/ka... sto go ima dobieno drzavjanstvoto/pasoshot po proizhod... so toa se dokazuva deka i tvoite predci se bugari... bidejki vekje go imaat priznaeno toa za tvoj blizok rodnina.. taka da smetam deka gi smetaat i tie raboti.
Прашање е дали е така. Сите ние имаме добиено происход со изјава. И роднините, братучедите, кои порано го добиле пасошот, го добиле со изјава за происход. Врзувањето со нив не докажува ништо, затоа што колку е валидна нивната изјава, толку е и нашата. Мене побитна ми е изјавата на Каракачанов за добивање по брза постапка, со полагање историја и устав, нешто како во Романија и Унгарија.
Приказната дека ЕУ кочи не е точна, бидејќи ако не им сметаат пола милион Молдавци кои добиле романски пасош, зошто би им сметале неколку десетици илјади Македонци, као ќе ја преплават Европа, со пола милијарда жители...
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Прашање е дали е така. Сите ние имаме добиено происход со изјава. И роднините, братучедите, кои порано го добиле пасошот, го добиле со изјава за происход. Врзувањето со нив не докажува ништо, затоа што колку е валидна нивната изјава, толку е и нашата. Мене побитна ми е изјавата на Каракачанов за добивање по брза постапка, со полагање историја и устав, нешто како во Романија и Унгарија.
Приказната дека ЕУ кочи не е точна, бидејќи ако не им сметаат пола милион Молдавци кои добиле романски пасош, зошто би им сметале неколку десетици илјади Македонци, као ќе ја преплават Европа, со пола милијарда жители...
Ajde sega od kaj izleze toa so polaganjeto i kako polagas nekoj materijal uces i kako na ispit ili sto?Bidi malku poprecizen.Veke se iznacitav se i sesto a mojot posreduvac mi rece deka so prv bratucet ke upali dokolku brojceto e vo procedura i ne e vrnato na dopolnitelna proverka.Objasni mi poveke za toa polaganje ako si zapozat.Ako treba ke polagame...
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Добро и како оди постапката, сега кога би поднесувал, нели за тоа интервју прво, каде се поднесува??
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. -1. "Лице од бугарско потекло" е лице на кое барем едниот растечки е Бугарин.
Kakov e taj rastecki bugarin? Odi pa gi razberi.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. -1. "Лице од бугарско потекло" е лице на кое барем едниот растечки е Бугарин.
Kakov e taj rastecki bugarin? Odi pa gi razberi.

E DA SI MI ZIV I ZDRAV ZA POSTOV.
DA go dadam moeto mislene citam posrednikot mi kaza ova ona ti rekov mi rece trebalo star dokument trebalo polagane trebalo GLUPOSTI duri i toa za polaganetoama ajde do nekade sum slozen i bi trebalo da se vnese kako alternaiva treba.Znaci spored mene ne po kriva prava linija edna e linijata sekoj dokument sto ke go odneses a dokazuvas po linija deka imas predok ubavo stokmeno prevedeno znaci go dokazuvas tvoeto poteklo ili rodnina togas imas BG poteklo kako sega mojot bratucet ima prv li e vtor li e cicko LI E tetka baba dedo LI E. Kako mojot dedo ne bugarin a brat mu e bugarin i negovite deca se bugari a na dedo mi decata ne se bugari nema logika bugarija ima NAJMALKU DRZAVJANSTVA IZDADENO NAJMALKU OD SITE EU DRZAVI koj skandal koj butur koja eu im pravela pritisok mislam deka ova veke go projdovme sto e togas so romanija ,Ungarija i.t.n i plus sekoj del od zakonot e spazen samo sto nie od 2012 go lapnavme kikirikot sto go smenija zakonot t.e dodavka vo zakonot i sega ke drememe na forumov proiznod poteklo ova e edna totalna birokratija i izivuvane i sega nekoj koj podnel dokumenti od 2012 po tie uslovi sto trebalo togas on ke dreme tri godini i na kraj ke bide odbien ili prifaten so teski maki a nekoj posto ete taka od 2013 ili 2014 ke projde nemam nisto potiv tie sto podnele 2013 apsolutno nisto ama sevo ova nema smisol toa e edna rabota a vtora rabota e sto nema stabilno sudstvo li e parlament li da si go spazi zakonot TOCKA eve jas kako drven advokat da si dadam misleneto de
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ajde sega od kaj izleze toa so polaganjeto i kako polagas nekoj materijal uces i kako na ispit ili sto?Bidi malku poprecizen.Veke se iznacitav se i sesto a mojot posreduvac mi rece deka so prv bratucet ke upali dokolku brojceto e vo procedura i ne e vrnato na dopolnitelna proverka.Objasni mi poveke za toa polaganje ako si zapozat.Ako treba ke polagame...
Работата со државјанствата веќе 1год и неколку месеци е закочена.Од подадените имаат добиено можеби околу 10% од кои повеќето се од Молдавиа.Тие што добиле од Македонија имале среќа или фатиле неквака врска во владата,со исклучок на тие што барем едниот родител има Б.државјанство.Мислам дека проблемот е нивни внатрешен,ЕУ нема врска со тоа и би требало наскоро да го решат.
 
S

simpleman

Гостин
1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. -1. "Лице од бугарско потекло" е лице на кое барем едниот растечки е Бугарин.
Kakov e taj rastecki bugarin? Odi pa gi razberi.
Така е кога се користи Google translate буквални преводи.Взходјашт е предок.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
E sega vaka sto e razlikata 2012 so 2013 ne mi e jasno i jas nosev dokument mislam dopolnitelno iako brojceto ne mi e izlezeno uste ama od prv bratucet baba dedo nemam koj ti cuva takvi dokumenti.E sega cekam godina i mesec e pominato od intervjuto sto znaci kaj i da e treba da izleze moeto brojce.drugo sto se kosi so celiot ovoj muabet e toa sto znam luge so dokument dostaven sto dobile a i so isto takov dokument sto dobile otkaz.Mene celata ovaa situacija mi ide na nervi bidejki nema nekoj strucen ustvari da objasne so e toa "единијат в'зходјашт е б'лгарин".Spored mene da imas blizok ama epten blizok roda bugarin.Ja li baba ili dedo majka tatko brat 1 bratucet ne znam mos cico....
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Работата со државјанствата веќе 1год и неколку месеци е закочена.Од подадените имаат добиено можеби околу 10% од кои повеќето се од Молдавиа.Тие што добиле од Македонија имале среќа или фатиле неквака врска во владата,со исклучок на тие што барем едниот родител има Б.државјанство.Мислам дека проблемот е нивни внатрешен,ЕУ нема врска со тоа и би требало наскоро да го решат.
sETO OVA STO GO KAZUVAS E VO RED I SE SLOZUVAM SO TEBE AMA KAKO STO PISAV NA MINTITE POSTOVI MORA DA IMA ZRTVI MORA DA IMA NEKOJ STO KE STRADA ZA DRUGITE DA PROJDAT.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Работата со државјанствата веќе 1год и неколку месеци е закочена.Од подадените имаат добиено можеби околу 10% од кои повеќето се од Молдавиа.Тие што добиле од Македонија имале среќа или фатиле неквака врска во владата,со исклучок на тие што барем едниот родител има Б.државјанство.Мислам дека проблемот е нивни внатрешен,ЕУ нема врска со тоа и би требало наскоро да го решат.
Ne bi se slozila so tebe a zosto za vreme na intervjuto koga bev jas bev zaedno so moldavci iskreno bugarite ne bea nastroeni kon niv kojznae kolku prijatelski oti ovie ne znaeja da otkinat nisto bugarski a baska so ne gi razbiraa.Tie sto go vrsea intervjuto bea bukvalno izrevoltirani od samite odgovori sto gi davaa.Jas bev apla kolku samo gi gazea moldavcite.[DOUBLEPOST=1414370455][/DOUBLEPOST]
Така е кога се користи Google translate буквални преводи.Взходјашт е предок.
Vidi jas znam sto znaci ali pod toa predok ne e definirano znaci pogore pisav baba dedo prifakale i od brat 1 pratucet znaci nikoj nema da kaze precizno samo baba i dedo ili slicno.Site nie se obiduvame so razni dokumenti od nekoj blizok so ima BG paso pa sea boze moj ako upale arno ako ne pa arno.Bice kad tad.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ne bi se slozila so tebe a zosto za vreme na intervjuto koga bev jas bev zaedno so moldavci iskreno bugarite ne bea nastroeni kon niv kojznae kolku prijatelski oti ovie ne znaeja da otkinat nisto bugarski a baska so ne gi razbiraa.Tie sto go vrsea intervjuto bea bukvalno izrevoltirani od samite odgovori sto gi davaa.Jas bev apla kolku samo gi gazea moldavcite.[DOUBLEPOST=1414370455][/DOUBLEPOST]
И јас бев ама тоа не го приметив
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Iskreno se e bos muabet.Edinstveno sto sakam e da pocnat da gi stavat tie prokleti brojcinja 10000+ za da se zavrse ovaa golgota veke .Mislam koja e poentata na seto ovoa vakov onakov dokument ko oni pustat i davat na koj sakaat.Dali imas ili ne takov dokument ako i e denot i ako imas sreka ke te pustat.Ovoa e se teska lotarija.:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom