Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2015
Мислења
13
Поени од реакции
30
Еве сега само шо се јавив во Бугарска амбасада Битола ми велат пак јависе другиот месец се вака од фебруари еве една година имам подаено ништо немам земено само парите шо ги дадов а имам цврсти документи и тоа по три документи од дедовците од страна на татко ми и на мајка ми незнам појке шо да прам ....[DOUBLEPOST=1435916048][/DOUBLEPOST]
Ако поднесеш во Софија, во просек 2-3 месеци, преку амбасада/конзулат двојно повеќе. Се' зависи и од тоа колку имаат барања за обработка во периодот кога ќе ја добијат поштата, нема некои правила. Иако по се' ми изгледа дека не одат по редослед на поднесување, приоритетни се оние со убедливи документи од блиски роднини. Оние другите како да ги оставаат за крај. Ова е само мој впечаток, не можам да тврдам со сигурност.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Еве сега само шо се јавив во Бугарска амбасада Битола ми велат пак јависе другиот месец се вака од фебруари еве една година имам подаено ништо немам земено само парите шо ги дадов а имам цврсти документи и тоа по три документи од дедовците од страна на татко ми и на мајка ми незнам појке шо да прам ....[DOUBLEPOST=1435916048][/DOUBLEPOST]
Ako si podnel za proishod javi se vo DABC da ti kazat do kaj ti e prepiskata.Moze da ti baraat broj na kvitancija koja ti e zapisana na dokumentot od konzulatot, ime i prezime i data na ragjanje.posle toa ke sledis na sajtt na dabc na status na zajavlenija do kade ti e prepiskata.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
http://www.vmro.bg/патриотите-с-нов-срок-к'м-правителството/

5. Решаване на институционалните проблеми, св'рзани с б'лгарските обштности зад граница. Приемане на промените предложени от ПФ в Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија.

След проведени консултации е постигнато споразумение внесенијат от ПФ законопроект за б'лгарите изв'н границите на Република Б'лгарија да б'де гласуван и от парламентарните групи на ГЕРБ и РБ.

По тази точка Патриотичен фронт (НФСБ и ВМРО) приема изп'лнението за задоволително.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
http://www.vmro.bg/патриотите-с-нов-срок-к'м-правителството/

5. Решаване на институционалните проблеми, св'рзани с б'лгарските обштности зад граница. Приемане на промените предложени от ПФ в Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија.

След проведени консултации е постигнато споразумение внесенијат от ПФ законопроект за б'лгарите изв'н границите на Република Б'лгарија да б'де гласуван и от парламентарните групи на ГЕРБ и РБ.

По тази точка Патриотичен фронт (НФСБ и ВМРО) приема изп'лнението за задоволително.
добро е што барем некој ПРИДОНЕСУВА МНОГУ овде за нас,добро е сево ова,но несум политичар затоа прашувам ШТО ЗНАЧИ ОВА???има уште чешлање или ОВА Е ФИНАЛНО????
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Имам дедо кој служел бугарска војска, но немам документ за тоа. Дали е возможно некако да се провери во Бугарија или било каде?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
добро е што барем некој ПРИДОНЕСУВА МНОГУ овде за нас,добро е сево ова,но несум политичар затоа прашувам ШТО ЗНАЧИ ОВА???има уште чешлање или ОВА Е ФИНАЛНО????
Dogovoreno e zakon predlogot za izmena (predlozen od PF i VMRO), da bide izglasan so celosna poddrska na koalicionite partneri GERB i RB ili narodno kazano, GERB i RB ja poddrzuvaat inicijativata za donesuvanje na izmenata na zakonot sto go cekame.
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Imam prasanje. Imam pradedo koj sluzel vojska vo garnizon vo Bitola. Od Istoriceski arhiv od V.Trnovo mi ispratija Udostoverenie za toa. No na toa Udostoverenie prezimeto mu zavrsuva so OV a moeto i na mojot tatko i dedo zavrsuva na SKI. Ke mi treba nesto za da dokazam deka se raboti za istiot covek??? I uste nesto, ako gi podnesam dokumentite vo ambasadata vo SK kolku vreme se ceka za kakov bilo odgovor? Pozdrav
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Некoј сo прoменa нa стaтус oд дaбч денескa ?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
1500 денари за превод и пополнување на документите + 1200 денари за лекарското + 5 евра во уни банка (студентска такса) + 95 евра во амбасада
Поточна пресметка од ова неможам да ти направам.

Prati broj preku poraka na preveduvacot ako go cuvas

Пази друг пат море коа прочитав ќе се фрлев од тераса. Јас на 03-Јануари-2014 бев ама преку амбасада па бројот ми е 43хх/2014 (го добив некаде околу 20 април) викам зарем толку малку после мене аплицирале, не е можно уште толку да чекам. :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.922
Немора во порака ќе го напишам јавно може и на некој друг ќе му треба.
Прво да ти напоменам дека во тој период не доставував дополнителни документи беа оние основните (извод мој, од родителите, потврди за неосудуваност (од суд и мвр), лекарско мислам дека беа толку), цената и е 250 денари по документ чисто да си пресметаш ако имаш повеќе документи зашто може да не е истата цена.
Асја Портарска-Стефановска (на тој списокот пред амбасада мислам дека е 7ма)
тел: 02 3133 461
емаил: assiap@yahoo.com

Се наоѓа во ДТЦ Палома Бјанка на 1ви кат
Осигурително друштво waiss барај
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Denes mi se promeni statusot i mi pisit - Izdadeno Udostoverenie toa e toa taka...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Минимум 50 души дневно кандидатстват за удостоверенија за б'лгарски произход

Пет'к, 3 јули 2015
Труд

03.07.2015 ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Председателјат на ДАБЧ Борис Вангелов обмислја в'веждането на нов график за работа на ведомството през август

Председателјат на ДАБЧ Борис Вангелов обмислја в'веждането на нов график за работа на ведомството през авгус

"По около 25 човека обслужваме преди објад и оште толкова следобјад. Приемането и обработката на документите на всеки отнема 5-10 минути. Но такива опашки има от 10 години, а желаештите да се сдобијат с удостоверенија занапред ште стават все повече", коментира пред "Труд" председателјат на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина /ДАБЧ/ Борис Вангелов.

Тој објасни, че през август Агенцијата нјама да затварја врати и да б'де изцјало разпускана в'в ваканција. "Досега през този месец на годината не е имало прием на документи на гише. С тази дејност се занимават 6 служители и 2/3 от тјах като излјазат в отпуска остава един, којто не може да смогне с цјалата работа", објасни Вангелов

Тој сподели, че обмислја да в'веде нов график и през иднија месец да б'де определен един ден през седмицата за прием.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom