Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site! :) Ve molam na kratko objasnete mi ja procedurata za vadenje bugarski pasosh. Koi dokumenti treba da se dostavat, vo koja ustanova treba da se odnesat, kolku od prilika cini aplikacijata i kolku vreme se ceka za dobivanje na pasosot? Blagodaram mnogu, ke mi spasite mnogu vreme i nervi so odgovorot :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Zdravo na site! :) Ve molam na kratko objasnete mi ja procedurata za vadenje bugarski pasosh. Koi dokumenti treba da se dostavat, vo koja ustanova treba da se odnesat, kolku od prilika cini aplikacijata i kolku vreme se ceka za dobivanje na pasosot? Blagodaram mnogu, ke mi spasite mnogu vreme i nervi so odgovorot :)
http://www.mjs.bg/76/
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
ke ve zamolam definitivno mnogu raboti mi se izmesani i nekoj pokonkretno ako znae da mi posoci...Pred 5 meseci mi pisese postapkata e neredovna treba dostavuvanje na dopolnitelen dokument ....prasav koj dokument mi rekoja proizhod nov ,imav dokumenti krstenice staro bugarsko i proizhod mi izdadoja megutoa statusot se smeni vo meguvreme vo prepiskata e prekratena ...kaj da go odnesam sega ovoj proizhod vo ministerstvo ili i dali ima sansa ako go primat da se smeni statusot oti mi rekoja ako uspeam da izvam proizhod ok ke bide no ne znam kaj da se upatam so toj dokument sega
Си ги измешал брзините скроз.Допол. документ ти побарале во министерството за правосудство и крштеницата требало да ја поднесеш директно таму, а не во ДАБЧ да вадиш дупликат произход,со што си изгубил време само. Во министерство ако постапката е прекратена нема да ти ја примат крштеницата,ќе треба ако сакаш да аплицираш наново во министерството,со нови документи и со тоа дупликат уверение за произход.Уште една работа, ако ти пишувало преписката е нередовна,во тој случај си имал технички проблем околу другата другата документација,непреведени и нелегализирани документи,грешки во потврдите за неосудуваност,наместо за бг државјанство,напишано бг пасош.
 
Последно уредено:

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Дечки, со некои од вас веќе стапив во контакт..но јас сеуште не сум поднела документи. Планот ми е преку амбасада, пошто навистина неможам да се замарам со потрага на "сериозни" посредници. Имам документ од дедо ми кој служел во бугарска војска, т.е воената книшка. Мој прв братучед веќе извади пасош врз основа на истата и веќе е некаде во Германија :) Сакам совет за тоа дали да барам плус фотокопија од неговиот пасош/лична карта (дали само фотокопија ми треба, или и пасошот на увид кога ќе ги носам документите..и она поврзување со него..татко,чичко бла бла) Бидејќи ако треба и оригиналот на увид,тешко дека ќе го дочекам :D Секој ваш совет е добредојден. Фала ви најмногу за одвоеното време.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
Дечки, со некои од вас веќе стапив во контакт..но јас сеуште не сум поднела документи. Планот ми е преку амбасада, пошто навистина неможам да се замарам со потрага на "сериозни" посредници. Имам документ од дедо ми кој служел во бугарска војска, т.е воената книшка. Мој прв братучед веќе извади пасош врз основа на истата и веќе е некаде во Германија :) Сакам совет за тоа дали да барам плус фотокопија од неговиот пасош/лична карта (дали само фотокопија ми треба, или и пасошот на увид кога ќе ги носам документите..и она поврзување со него..татко,чичко бла бла) Бидејќи ако треба и оригиналот на увид,тешко дека ќе го дочекам :D Секој ваш совет е добредојден. Фала ви најмногу за одвоеното време.
A kakva e voenata kniska yugoslovenska so podatoci deka sluzel bug.vojnik ili bugarska
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Здраво
Денеска разговарав со човек што ми кажа дека происход и дополнитрлни документи без проблем поминуваат до ВТОРИ БРАТУЧЕДИ значи прв втор братучед исто и роднини како чичко вујко тетин до втор братучед на ваш родител .
Ми покажа и документи како доказ дека ижа вадено происход од прв братучед и роднини .
Ми кажа за прекратените преписки дека од септември ке има многу олеснување со нив.
Не верувам дека човекот ме лаже колку за пари значи но верувам дека работите навистина се олеснети .
За оние коишто неверуваат тоа си е нивна работа а за оние што би сакале помош за добар посредник би можела да споделам број.

Edit ја помрднале конечно 3000 дарката од 2014 ја ситнат наскоро пак ке има соопштение.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Здраво
Денеска разговарав со човек што ми кажа дека происход и дополнитрлни документи без проблем поминуваат до ВТОРИ БРАТУЧЕДИ значи прв втор братучед исто и роднини како чичко вујко тетин до втор братучед на ваш родител .
Ми покажа и документи како доказ дека ижа вадено происход од прв братучед и роднини .
Ми кажа за прекратените преписки дека од септември ке има многу олеснување со нив.
Не верувам дека човекот ме лаже колку за пари значи но верувам дека работите навистина се олеснети .
За оние коишто неверуваат тоа си е нивна работа а за оние што би сакале помош за добар посредник би можела да споделам број.

Edit ја помрднале конечно 3000 дарката од 2014 ја ситнат наскоро пак ке има соопштение.
Ти не веруваш дека човекот те лаже ама колку побрзо сванете дека ве лажат НЕ туку СУШАТ толку ке биде ПОДОБРО за ВАС кои им верувате...
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Здраво
Денеска разговарав со човек што ми кажа дека происход и дополнитрлни документи без проблем поминуваат до ВТОРИ БРАТУЧЕДИ значи прв втор братучед исто и роднини како чичко вујко тетин до втор братучед на ваш родител .
Ми покажа и документи како доказ дека ижа вадено происход од прв братучед и роднини .
Ми кажа за прекратените преписки дека од септември ке има многу олеснување со нив.
Не верувам дека човекот ме лаже колку за пари значи но верувам дека работите навистина се олеснети .
За оние коишто неверуваат тоа си е нивна работа а за оние што би сакале помош за добар посредник би можела да споделам број.

Edit ја помрднале конечно 3000 дарката од 2014 ја ситнат наскоро пак ке има соопштение.
do kaj se 2014 dali ima nekoj denovitte smenato status ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Здраво
Денеска разговарав со човек што ми кажа дека происход и дополнитрлни документи без проблем поминуваат до ВТОРИ БРАТУЧЕДИ значи прв втор братучед исто и роднини како чичко вујко тетин до втор братучед на ваш родител .
Ми покажа и документи како доказ дека ижа вадено происход од прв братучед и роднини .
Ми кажа за прекратените преписки дека од септември ке има многу олеснување со нив.
Не верувам дека човекот ме лаже колку за пари значи но верувам дека работите навистина се олеснети .
За оние коишто неверуваат тоа си е нивна работа а за оние што би сакале помош за добар посредник би можела да споделам број.

Edit ја помрднале конечно 3000 дарката од 2014 ја ситнат наскоро пак ке има соопштение.
ако не ти е тешко ако може мене ме интересира информацијата за прекратените бидејки јас сум прекратен дали изворот ти е цврст/сигурен??!!ако сакаш пиши и во ПП..благодарам
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
знае некој горе долу кога ќе се стигне до 7XXX/2014?
 

RistovBoban

Boban
Член од
10 април 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo, imam podneseno za bg pasos.Na 14.08.2014 bev na intervju vo Sofia i togas dobiv broj 4958/14. Da naglasam samo deka moite roditeli imat bg drzavjanstvo i pasos.Ako nekoj ima iskustvo da mi kaze uste kolku ke treba da cekam bidejki gledam na protokolite deka broevite ne izlavaat po red.
Na 14.04.14 sum go utnal mesecot :) inaku nemam nekoi informacii za da gi spodelam no ako dobiam ke te izvestam.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Nesto pogresno kucas izgleda, ova ti se javuva na stranata na DABC taka li? Brojot treba da ima 13 brojki, data na raganje pisuvas razdeleno so crticka: Godina Mesec Den xxxx -xx-xx
Да на страната од ДАБЧ, да 13 бројки па /и после дата на раѓање,а подоле пак ми бара дата на раѓање со црти оделена и кодот,ама ова е цел месец без промена.Да не ми смешал нешто посредников.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom