Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 мај 2020
Мислења
72
Поени од реакции
106
Укажаа!!!!
Интервју 12.03.2018во Софија, дополнително 07.07.2019. Документи - воена книшка од пара дедо без дополнителни документи и без потврда.
Благодарам на сите на форумот с посебно на Павле
Со среќа на сите што чекаат
Cestitki
Od koga bese na polozitelno?
 
Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Zdravo na site.
Jas podolgo vreme go pratam forumot no ne sum pishuval nikogash.
i jas i mojata sopruga imame aplicirano za bugarsko drzhavjanstvo. Procedurata na mojata sopruga e malku ponapred od mojata i taa e od interes za mene vo momentov.
Imam edno prashanje ako nekoj mozhe da mi go odgovori . Prepiskata na soprugata e na polozhitelno od kraj na Juli 2019( mislam 25.07.2019) i se nadevam za brzo kje dobie ukaz. Ona ideshe preku konzulatot vo Bt i pretpostavuvam tamu i kje go pratat ukaot koga kje izleze. Prashanjeto mi e dali mozhe nekoj drug da go podigne ukazot i da podnese adressa vo konzulat namesto soprugata ? , bidejki ona e 9ti mesec trudna i plus sme vo stranstvo pa nemozhe da dojde do mkd. Vtoro prashanje bi bilo kako kje odi prostapkata za vadenje napasosh so ogled na toa deka nie stapivme vo brak posle nejzinoto apliciranje za bugarski pasosh , pa sega osven shto si go zadrzha nejzinoto prezime go dodade i moeto , no dali toa kje bide problem za idnetifikacija pri zemanje na drzhavjanstvoto i slikanje za pasosh ?
Se izvinuvam na dolgata poraka .
ako nekoj mozhe da mi pomogne so odgovori bi bil mnogu blagodaren
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site.
Jas podolgo vreme go pratam forumot no ne sum pishuval nikogash.
i jas i mojata sopruga imame aplicirano za bugarsko drzhavjanstvo. Procedurata na mojata sopruga e malku ponapred od mojata i taa e od interes za mene vo momentov.
Imam edno prashanje ako nekoj mozhe da mi go odgovori . Prepiskata na soprugata e na polozhitelno od kraj na Juli 2019( mislam 25.07.2019) i se nadevam za brzo kje dobie ukaz. Ona ideshe preku konzulatot vo Bt i pretpostavuvam tamu i kje go pratat ukaot koga kje izleze. Prashanjeto mi e dali mozhe nekoj drug da go podigne ukazot i da podnese adressa vo konzulat namesto soprugata ? , bidejki ona e 9ti mesec trudna i plus sme vo stranstvo pa nemozhe da dojde do mkd. Vtoro prashanje bi bilo kako kje odi prostapkata za vadenje napasosh so ogled na toa deka nie stapivme vo brak posle nejzinoto apliciranje za bugarski pasosh , pa sega osven shto si go zadrzha nejzinoto prezime go dodade i moeto , no dali toa kje bide problem za idnetifikacija pri zemanje na drzhavjanstvoto i slikanje za pasosh ?
Se izvinuvam na dolgata poraka .
ako nekoj mozhe da mi pomogne so odgovori bi bil mnogu blagodaren
Здраво,
1.Државјанството мора лично да се подигне,неможе преку полномошник.
2.Можете да поднесете барање во амбасадата каде што сте со постојан престој од таму да го подигнете и да пратите за адреса,а после да се сликате исто во амбасада откако ќе излезе адресата и ЕГН(матичниот број може преку посредник од МК да ви биде готов откако ќе стигне писмото во општина и излезе адресата),но имате чекање.Минимум 1,5 месец за адреса ,7 недела за ЕГН и 1,5 месец откако ќе се сликате да ви стигнат пасоѓот и ЛК во амбасадата.
3.За презимето ќе си извадите венчаница и таму и го пишува моминското презиме,така да нема да има никаков проблем .
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Укажаа!!!!
Интервју 12.03.2018во Софија, положително 07.07.2019. Документи - воена книшка од пара дедо без дополнителни документи и без потврда.
Благодарам на сите на форумот с посебно на Павле
Со среќа на сите што чекаат
"Интервју 12.03.2018во Софија, положително 07.07.2019."

Одлично, март 2018 интервјуа се со ред. Април и мај во јули.
 
Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Здраво,
1.Државјанството мора лично да се подигне,неможе преку полномошник.
2.Можете да поднесете барање во амбасадата каде што сте со постојан престој од таму да го подигнете и да пратите за адреса,а после да се сликате исто во амбасада откако ќе излезе адресата и ЕГН(матичниот број може преку посредник од МК да ви биде готов откако ќе стигне писмото во општина и излезе адресата),но имате чекање.Минимум 1,5 месец за адреса ,7 недела за ЕГН и 1,5 месец откако ќе се сликате да ви стигнат пасоѓот и ЛК во амбасадата.
3.За презимето ќе си извадите венчаница и таму и го пишува моминското презиме,така да нема да има никаков проблем .
Ti blagodaram Pale ! :)
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
56
Jas sum intervju 12.03.2018 Sofija ama polozitelno od 12.12.2019 preku roditel dokumenti,dali znaci deka polozitelno dekemvri i do dekemvri ke cekam ukaz ili intervju mart pa sega so martovskite bi mozelo da bide nesto ?
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Da se pofali nekoj
Od finalna na polozitelno
Ili od zadolzitelna na finalna?
Usporija nesto, samo ukazi sekoj den
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
19 мај 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Здраво,
1.Државјанството мора лично да се подигне,неможе преку полномошник.
2.Можете да поднесете барање во амбасадата каде што сте со постојан престој од таму да го подигнете и да пратите за адреса,а после да се сликате исто во амбасада откако ќе излезе адресата и ЕГН(матичниот број може преку посредник од МК да ви биде готов откако ќе стигне писмото во општина и излезе адресата),но имате чекање.Минимум 1,5 месец за адреса ,7 недела за ЕГН и 1,5 месец откако ќе се сликате да ви стигнат пасоѓот и ЛК во амбасадата.
3.За презимето ќе си извадите венчаница и таму и го пишува моминското презиме,така да нема да има никаков проблем .
Здраво Пале, Имам две прашања 1) Дали оваа постапка важи и за од Македонија. 2) Дали при подигање на указ од амбасада/конузлат или Софија, мора да се приложи доказ за адреса( договор за закуп на стан или нешто слично) или доволна е само адресата?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Има некој муабет дека од 1 јули сите граници во Европска Унија ќе бидат пуштени без карантин, вклучително и бугарската. Дали некој знае колку е оваа информација веродостојноста? Ако го укинат карантинот во Бугарија, кој планира да оди накај Софија да се организираме за превоз да делиме трошоци?
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Бугарија ја продолжи вонредната состојба до 15 јули... :(
 
Член од
26 мај 2020
Мислења
72
Поени од реакции
106
Бугарија ја продолжи вонредната состојба до 15 јули... :(
ne e prodolzena vonrednata sostojba taa odamna e zavrshena od 13 maj tuku e prodolzena epidemicnata ustanovka koja sho oznacuva seushte vazat predpaznite merki za maski vo gradski transport supermarketi itn itn
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
ne e prodolzena vonrednata sostojba taa odamna e zavrshena od 13 maj tuku e prodolzena epidemicnata ustanovka koja sho oznacuva seushte vazat predpaznite merki za maski vo gradski transport supermarketi itn itn
Точно така. Од 1ви Јули се очекува и Бугарија како Грција да ги отвори границите за сите. Па ќе видиме.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво Пале, Имам две прашања 1) Дали оваа постапка важи и за од Македонија. 2) Дали при подигање на указ од амбасада/конузлат или Софија, мора да се приложи доказ за адреса( договор за закуп на стан или нешто слично) или доволна е само адресата?
Ако одбереш приватна адреса,ја кажуваш но во општина треба да одиш со лицето сопственик на адресата ,или договор за закуп,за сопственост и сл....
А ако сакаш на службена адреса само ја кажуваш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom