Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Mislam dema do kaj 6ti ili 8mi nema da se raboti
zatoa napisav pred nekoj den jas do koga ke rabotata ama izgleda do sredina na January...
Автоматски споено мислење:

Go vidovte govorot na Merkel go pročita te li? Što je ispadne Sega taa rabota izgleda nema da nitreba pasoš od mart mesec. Nekoj da e podobro zapoznaen?
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Imame odneseno potvrda od BK od Strumica,lnaku stanuva zbor za pasos na sin mi,i preku linija na zena mi,izvos na rodeni,od nea,izvod na umreni od tatko i,izvod naumreni oddedo i,para dedo na sin mi roden 1918god. Inaku potvrdata od Lazar Mladenov u stvari e udostvorenie so site podatoci za rodstvenata vrska na clenovite vo taa linija,i kratka sodrzina za aktivnostite na baratelot na bg pasos vo klbot na blgari.se nadevame na najdobro .
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.919
Поени од реакции
4.678
Imame odneseno potvrda od BK od Strumica,lnaku stanuva zbor za pasos na sin mi,i preku linija na zena mi,izvos na rodeni,od nea,izvod na umreni od tatko i,izvod naumreni oddedo i,para dedo na sin mi roden 1918god. Inaku potvrdata od Lazar Mladenov u stvari e udostvorenie so site podatoci za rodstvenata vrska na clenovite vo taa linija,i kratka sodrzina za aktivnostite na baratelot na bg pasos vo klbot na blgari.se nadevame na najdobro .
Вака ок се документите,ако е се како треба поврзано со имиња и презимиња ......
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
189
Поени од реакции
149
Дали е вистина ова шо се пишува по интернетов, дека од нова година , за бугариве му се укинуваат визите за америка без визи ќе можело да одат америка
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Preziminjata se vo red samo na para dedoto kaj negoviot izvod na umreni pisuva Kiro,a kaj na dedoto na izvodot na umreni pisuva tatkovo ime Kiril, no Lazar kaza deka za toa nema da ima problem.Vo sekoj slucaj,golema blagodarnost do vas.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.899
Поени од реакции
2.026
Дали е вистина ова шо се пишува по интернетов, дека од нова година , за бугариве му се укинуваат визите за америка без визи ќе можело да одат америка
I shto ako e tocno,toa e za turisticki prestoj a ne za da mozis da ostanis tamu i da rabotis kako shto sega mozat vo EU.
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.190
Поени од реакции
13.148
Дали е вистина ова шо се пишува по интернетов, дека од нова година , за бугариве му се укинуваат визите за америка без визи ќе можело да одат америка
Не верувам дека тоа ќе се случи, но мислам дека ќе е нешто во стилот на Канада.. односно визите ќе можат да се добиваат на пасошката контрола по пристигнувањето во УСА.
Целосна визна либерализација за УСА е далеку од реалност. И самите Американци имаат доволно причини за тоа. (9/11 на пример).
Но сепак, доколку се случи тоа да визите бидат издавани директно (на шалтер) после влезот во УСА... тоа е ГОЛЕМ напредок во надворешната политика на УСА према Бугарија.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Ми треба информација за ваѓање на бугарска возачка дозвола.. како оди процедурата, земање на часови, полагање... и дали треба лично да претстојувам во Бугарија додека трае постапката..
Ако имаш македонска возачка дозвола да ја смениш во бугарска возачка дозвола без да полагаш во Бугарија.
Јас така направив и за 30 дена имаш бугарска возачка дозвола.
Инаку факт што не сум го знаел , не можеш да имаш две возачки дозволи , кога ќе ја земеш бугарската ти ја земаат македонската.
Поздрав
Автоматски споено мислење:

Дали е вистина ова шо се пишува по интернетов, дека од нова година , за бугариве му се укинуваат визите за америка без визи ќе можело да одат америка
Можно е само Бугарија да ја приклучат во Visa Waiver Program како што направија со Полска пред месец дена но сеуште ништо не е сигурно.
За тоа што е Visa Waiver Program и како една земја може да се квалификува за учество можеш да прочиташ на овој линк :



 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Процент на одбиени апликанти мора да се намали, 3%, во бугарија е 10%
Да , али немора да значи , баш ја следев Полска во листата пред да ја примат во Visa Waiver Program имаше некои 5-6% одбиеност за Б1/Б2 виза и за претходните години уште полошо по 9-10% како што е сега Бугарија, но ајде американска база ке отварале американците таму , во Германија не ги сакаат веќе плус вака поблиску до Русија ќе бидат , овој претседателот на Полска рече базата ќе се вика Fort Trump ,плус авиони Ф-35 нарачаа, Trump цел таков пресреќен ајде нема визи . Сега Борисов Ф-16 ќе купува од САД беше у посета , бла бла бла , се е политика :)
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom