Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
2.038
Јас сум од крајот на декември 2018 со статус положително а познавам и други тројца кои се скоро еден месец пред мене со истиот статус
Znaci uste ima od Dekemvri,so kakvi dokumenti si da ne ima nekoj problem sto ne te resile.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
74
zatoa napisav pred nekoj den jas do koga ke rabotata ama izgleda do sredina na January...
Автоматски споено мислење:

Go vidovte govorot na Merkel go pročita te li? Što je ispadne Sega taa rabota izgleda nema da nitreba pasoš od mart mesec. Nekoj da e podobro zapoznaen?
Kako toa nema da treba pasos?So MK pasos mozes da rabotis,ako dozvoli Merkel,otkako bi gi zavrsil site proceduri.E sega,pravo na socijalno brojce,ili kako se vika,pravo na penzija,pravo na kredit,i site prava koi kje gi imas kako evropski drzavjanin(so BG pasosh),pa i pravo na dvizenje,vlez izlez od drzavite,pretres po granici,mozebi i kje gi imash,ama seto toa kje bide komplicirano,i kje bides stalno na status quo od drzavata,po potreba da se oslobodi od tebe,baska sho kje treba da rabotis toa za shto kje te pobara,odnosno za shto kje i trebas.So BG pasos ovie proceduri kje gi izbegnes.Baska sho vo nekoi drzavi,mozebi site posle odreden broj godini na prestoj i rabota se steknuvas so pravo na drzavjanstvo na tie drzavi,na pr. za pet godini prestoj i rabota vo Britanija dobivas Britanski pasosh.EJ,BRITANSKI PASOSH.Bashka sho so BG pasosh povlekuvas cela familija so tebe,kaj i da odis.Taka sto,isto e ama ne e isto.
Автоматски споено мислење:

Sakam da prasam,koj znae povekje,so BG pasos,kakva e procedurata za patuvanje,prestoj,rabota,povlekuvanje na semejstvo,za Kanada.Kakvi se uslovite za zivot i rabota,i,do kaj dojdoa Bojko i Tramp so dogovorite za Bg pasoshi?
 
Последно уредено:
Член од
4 април 2015
Мислења
174
Поени од реакции
251
Ke saka li nekoj da spodeli okolu uplata vo banka za podiganje na ukaz. Uplatata treba vo bugarska banka vo Sofija, ili od nasa banka vo MK? Ziro smetka koja e, 50 leva mislam deka bese, cel na doznaka? Ako se uplakja vo Sofija, vo bilo koja banka li moze da se uplati? Fala odnapred!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
Dekemvri ne e zavrsena. Ako zavrsila za clenovi od forumov neznaci deka e zavrsena. Dosta veke so informaciive od kaj gi vadite?! Ziv primer imam so od dekemvri !!!!! A sigurno postojat uste
Ние збориме за форумов ,дали е исчистен или не.....
Јас кога прашував за апдејт на листата сите ќутат,сега кога некој ќе се осмели да даде одговор за непто што се заснова на факти и информации од членови на форумов одма напаѓате.
Неможам на грав да гледам дали има сеуште од Декември.

Еве ајде последен пат ќе поставам прашање до сите оние што се на положително од Декември а немаат потпис да се пишат овде за да нема после шпекулации!!!!!
Автоматски споено мислење:

Ke saka li nekoj da spodeli okolu uplata vo banka za podiganje na ukaz. Uplatata treba vo bugarska banka vo Sofija, ili od nasa banka vo MK? Ziro smetka koja e, 50 leva mislam deka bese, cel na doznaka? Ako se uplakja vo Sofija, vo bilo koja banka li moze da se uplati? Fala odnapred!
Ако го подигнуваш од Софија ,треба таму да уплатиш ,има во близина банка знаат службениците,ќе им кажеш за удостоверение за блгарско гражданство
еве жиро сметка
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
 
Последно уредено:
Член од
4 април 2015
Мислења
174
Поени од реакции
251
Blagodaram. Samo misoam deka smetkata sto e navedena e ako vrsis uplata od stranstvo, t.e. od Makedonija, zatoa sto ima iban code. Verojatno vo bankata znaat na koja smetka treba. Pozdrav
Ние збориме за форумов ,дали е исчистен или не.....
Јас кога прашував за апдејт на листата сите ќутат,сега кога некој ќе се осмели да даде одговор за непто што се заснова на факти и информации од членови на форумов одма напаѓате.
Неможам на грав да гледам дали има сеуште од Декември.

Еве ајде последен пат ќе поставам прашање до сите оние што се на положително од Декември а немаат потпис да се пишат овде за да нема после шпекулации!!!!!
Автоматски споено мислење:


Ако го подигнуваш од Софија ,треба таму да уплатиш ,има во близина банка знаат службениците,ќе им кажеш за удостоверение за блгарско гражданство
еве жиро сметка
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
Blagodaram. Samo misoam deka smetkata sto e navedena e ako vrsis uplata od stranstvo, t.e. od Makedonija, zatoa sto ima iban code. Verojatno vo bankata znaat na koja smetka treba. Pozdrav
Да знаат,само кажи им само за подигнување удостоверение за блгарско гражданство
 
Член од
15 август 2019
Мислења
61
Поени од реакции
24
Palekrstic ili ostanati clenovi dali znaete kolku cini legalizacija na izvod na rodeni vo bugarija???
45 лева е превод и легализација, ама сега не треба легализација туку заверка на нотар , а тоа кошта 6 лева.
Автоматски споено мислење:

Знае ли некој дали може само со бг лична карта со статут постојано пребиваване дали може да се извади егн и ако може каква е процедурата.
Фала однапред.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
99
Поени од реакции
77
Не знам зошто толку долго сме на задолжителна, веќе 15 месеци што е невообичаено за тие што се со потврда. Знам дека на твојот сопруг му се смени во финална...со што документи е тој?? Инаку, мислам дека толку со промена на статуси за оваа година. Останува да чекаме ама стварно ја претераа!!
I dvajcata sme samo so predok pred 1920 roden a kaj soprugov mislam mu se smeni samo od toj sto mu go pravese int.
Mnogu go interesiralo kakvo e i so e vo Ohrid za kolku dena moze da se proseta dali nekoj moze da mu pomogni da go proseta
Soprugov mu rekol dojdi javi se jas ke te prosetam
Mu postavil samo 2 prasanja
A mene mi gi postavi 90% od prasanjata
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
28
Поени од реакции
32
I dvajcata sme samo so predok pred 1920 roden a kaj soprugov mislam mu se smeni samo od toj sto mu go pravese int.
Mnogu go interesiralo kakvo e i so e vo Ohrid za kolku dena moze da se proseta dali nekoj moze da mu pomogni da go proseta
Soprugov mu rekol dojdi javi se jas ke te prosetam
Mu postavil samo 2 prasanja
A mene mi gi postavi 90% od prasanjata
Ne veruvam deka toa igra uloga megutoa se e mozno. Mozel da fati vrski i za tebe dodeka go setal bugarinot:))) Sala na strana ama ne utepaa na zadolzitelna. Ajde pisi koga ke imas promena oti 1 den si pred mene na intervju ako toa voopsto znaci nesto hahahaha
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
Do koga trae pauzata vo Sofija znae nekoj?
Утре е работен ден.
Понеделник 30.12- работен,вторник 31.12- работен (можеби со скратено раб.време како кај нас).
Од Јануари само 1 -ви е неработен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom