Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Jas ne podnesuvam vo DABC tuku vo MP. Proizhodot od DABC posrednkot go izvadil pred 2 godini.
Inace dopolnitelniot dokument koj se baral vo MP bilo fakticki Udostoverenieto odnosno potvrdata od klub zaedno so izvodite, da se videlo na koj nacin e izdadeno.
Inace ne smeelo da se ima poveke udostoverenija vo predmetot. Posrednikot rece deka mozelo da se dobie otkaz za ova pa ke treba da gi povlekuvam starite dokumenti i da gi dostavuvam novite.
E sega gluposti ti kazal posrednikot,nemoze srede postapka povlekuvanje dokumenti,moze da dades dopolnitelni a nemoze da baras nazad dokumenti od tvojot predmet,moze samo koga ke zavrsi postapkata da baras nazad nekoj original star dokument ako imas.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Страната за проверка не работи од вчера!!!
Можеби ќе е на подобро за нас.......а можеби да е чисто техничко прашање,не се знае,но да се надеваме дека ќе имаме некој корист и ќе се објават укази,промени во финална,положително итн.
****
Сега работи.....
 
Член од
25 март 2019
Мислења
69
Поени од реакции
115
Страната за проверка не работи од вчера!!!
Можеби ќе е на подобро за нас.......а можеби да е чисто техничко прашање,не се знае,но да се надеваме дека ќе имаме некој корист и ќе се објават укази,промени во финална,положително итн.
Za zal raboti kaj mene a ovie pak zakocija nisto mi stoi do nova godina ke nema tamu na kraj na januari ke pocnat pak so potpis ova veke e too much
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Страната за проверка не работи од вчера!!!
Можеби ќе е на подобро за нас.......а можеби да е чисто техничко прашање,не се знае,но да се надеваме дека ќе имаме некој корист и ќе се објават укази,промени во финална,положително итн.
****
Сега работи.....
Можеби административците у Бугарија решиле да работат па ќе има укази наеднаш :) :) :)
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Zdravo.
Me interesirase nie vadime celo semejstvo pasosi, jas,sestra mi i majka mi.
So dokumenti sum od pra dedo roden pred 1920 i plus dokumenti
- dedo moj (izvod na umreni)(tatko na vujko mi i majka mi)
- izvod na rodeni od vujko mi + kopija od bugarski pasos toj veke ima (8-10 god pasos)
- izvod od majka mi
- izvod od sestra mi
Dali na se ovie dokumenti neznam dali ni bese pobarano za od klubot vo Strumica dopolnitelno ne se sekavm.
Na intervju bevme 22.10.2018 - Образувана преписка N:187**/2018/22.10.2018 i eve veke 14 meseci cekame za sleden status da se smeni. Dali nekoj znae do kaj se stignati so prepiskite?
Dali ima sansa deka sme veke 1 god i 2 meseci vo procedura da ne odbijat ako ne sme dostavile od klubot ili deka ni fali nekoj dokument dopolnitelno?
Dali deka vadime site trojca kako semejstvo pasosi imame nekoj plus sto cisto se somnevam deka ako imalo dosega ke imas smeneto nekoj status?
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
65
Поени од реакции
20
Zdravo.
Me interesirase nie vadime celo semejstvo pasosi, jas,sestra mi i majka mi.
So dokumenti sum od pra dedo roden pred 1920 i plus dokumenti
- dedo moj (izvod na umreni)(tatko na vujko mi i majka mi)
- izvod na rodeni od vujko mi + kopija od bugarski pasos toj veke ima (8-10 god pasos)
- izvod od majka mi
- izvod od sestra mi
Dali na se ovie dokumenti neznam dali ni bese pobarano za od klubot vo Strumica dopolnitelno ne se sekavm.
Na intervju bevme 22.10.2018 - Образувана преписка N:187**/2018/22.10.2018 i eve veke 14 meseci cekame za sleden status da se smeni. Dali nekoj znae do kaj se stignati so prepiskite?
Dali ima sansa deka sme veke 1 god i 2 meseci vo procedura da ne odbijat ako ne sme dostavile od klubot ili deka ni fali nekoj dokument dopolnitelno?
Dali deka vadime site trojca kako semejstvo pasosi imame nekoj plus sto cisto se somnevam deka ako imalo dosega ke imas smeneto nekoj status?
Ce cekate uste 4-5 meseci
Автоматски споено мислење:

Za sleden status moze i pobrzo
Автоматски споено мислење:

Ce cekate uste 4-5 meseci
Автоматски споено мислење:

Za sleden status moze i pobrzo
Sve e srekja so pasosite nema pravilo
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
229
Поени од реакции
280
Знам дека прашањето не ми е за тука, но сепак тука сум сигурен дека повеќето членови знаат.
Дали македонска возачка дозвола со Б и Ц категорија се признава во СР. Германија ?
Дали нешто треба да се полага од ново?
Како иде начинот на замена на возачките?
Се извинувам што прашањето не е за бугарско државјанство
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
119
Поени од реакции
119
Знам дека прашањето не ми е за тука, но сепак тука сум сигурен дека повеќето членови знаат.
Дали македонска возачка дозвола со Б и Ц категорија се признава во СР. Германија ?
Дали нешто треба да се полага од ново?
Како иде начинот на замена на возачките?
Се извинувам што прашањето не е за бугарско државјанство
Vo Germanija makedonskite vozacki dozvoli se oficijalno priznati,nemas problem za tamu.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Знам дека прашањето не ми е за тука, но сепак тука сум сигурен дека повеќето членови знаат.
Дали македонска возачка дозвола со Б и Ц категорија се признава во СР. Германија ?
Дали нешто треба да се полага од ново?
Како иде начинот на замена на возачките?
Се извинувам што прашањето не е за бугарско државјанство
Види во пораки
 

Bigo

#$#@®™¥¢£^<>[]}{¶§×¿~
Член од
13 декември 2019
Мислења
450
Поени од реакции
773
Знам дека прашањето не ми е за тука, но сепак тука сум сигурен дека повеќето членови знаат.
Дали македонска возачка дозвола со Б и Ц категорија се признава во СР. Германија ?
Дали нешто треба да се полага од ново?
Како иде начинот на замена на возачките?
Се извинувам што прашањето не е за бугарско државјанство
Mislam deka be se priznati seuste ...mora na Novo ,megjutoa ....mislam deka se gotvi nekoj zakon ....pa CE vidime
Автоматски споено мислење:

Mislam deka be se priznati seuste ...mora na Novo ,megjutoa ....mislam deka se gotvi nekoj zakon ....pa CE vidime
Mislev za C kategorija ,mala ispravka B e vekje priznata
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Страната за проверка не работи од вчера!!!
Можеби ќе е на подобро за нас.......а можеби да е чисто техничко прашање,не се знае,но да се надеваме дека ќе имаме некој корист и ќе се објават укази,промени во финална,положително итн.
****
Сега работи.....
Автоматски споено мислење:

Stranata za proverka raboti,no seuste isti status,vi predstoi finalen eksperten pregled.Od 24.8.2019.
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Zdravo.
Me interesirase nie vadime celo semejstvo pasosi, jas,sestra mi i majka mi.
So dokumenti sum od pra dedo roden pred 1920 i plus dokumenti
- dedo moj (izvod na umreni)(tatko na vujko mi i majka mi)
- izvod na rodeni od vujko mi + kopija od bugarski pasos toj veke ima (8-10 god pasos)
- izvod od majka mi
- izvod od sestra mi
Dali na se ovie dokumenti neznam dali ni bese pobarano za od klubot vo Strumica dopolnitelno ne se sekavm.
Na intervju bevme 22.10.2018 - Образувана преписка N:187**/2018/22.10.2018 i eve veke 14 meseci cekame za sleden status da se smeni. Dali nekoj znae do kaj se stignati so prepiskite?
Dali ima sansa deka sme veke 1 god i 2 meseci vo procedura da ne odbijat ako ne sme dostavile od klubot ili deka ni fali nekoj dokument dopolnitelno?
Dali deka vadime site trojca kako semejstvo pasosi imame nekoj plus sto cisto se somnevam deka ako imalo dosega ke imas smeneto nekoj status?
Кај и да е треба да ви се смени во следен статус Финален експертен преглед.
Е после тој преглед доколку немате некои документи однесено,оригинали или потврда ,може да ви се смени во дополнителна проверка и ќе ви се побара да доставите документи во одреден рок....
Види линк најгоре,објаснети се статусите детално.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom