Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.196
Поени од реакции
13.155
Вака, дали имаш МК возачка? Ќе ти одговорам како да имаш......
Можеш да ја замениш македонската возачка за Бугарска, но на неа ќр стои МКД код 70 бидејќи имаме положено во Македонија.
Прашањето за бугарска возачка дозвола е моментално актуелна тема, од причина што работите се усложнија.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Доколку сакаш да полагаш во Бугарија за некоја друга категорија што ја немаш, во тој случај кодот мкд ќе ти го нема. Се полагаат тестови прво,кои се закажуваат за две недели, и мора да се присуствува на полагањето бидејќи има камери. А градска се полага и првиот ден закажуваш, вториот полагаш и третиот зимаш уверение.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта.
Ќе те контактирам пред да одам за Софија, и да, имам положено за Ц категорија и мислам дека ќе имам софиска адреса на пасошот. Но за да сме 100% сигурни, ќе ти пишам пред да одам за софија, следниов месец - 10-15 јануари.
Во секој случај, фала.
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
Другар мој на 08.05.2019 беше на интервју и сеуште е на обравузана преписка.... Што е проблемот
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
33
Pominuvat tie sto se dostaveni na vreme kako dopolnitelni dokumenti. Ne pominuvat onie sto enus cekat odobruvanje id dabac za proishod
Sto ova konkretno znaci za mene? Dali ova znaci deka nema potreba da nosam novi dokumenti so ogled na toa deka posrednikot gi dostavil istite dokumenti so predok pred 1900? Dali novite dokumenti so predok po 1900 vo mojot slucaj se neophodni? Dali dokolku gi odnesam novite dokumenti moze da si napravam problem bideki proishodot mi e baziran na starite dokumenti?

Posrednikot, prvicno rekol deka treba samo starite dokumenti i takvi prvicno dostavivme, no odkoga go prasale za slucajot so predok pred 1900 rekol deka treba novi dokumenti.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
2.038
Sto ova konkretno znaci za mene? Dali ova znaci deka nema potreba da nosam novi dokumenti so ogled na toa deka posrednikot gi dostavil istite dokumenti so predok pred 1900? Dali novite dokumenti so predok po 1900 vo mojot slucaj se neophodni? Dali dokolku gi odnesam novite dokumenti moze da si napravam problem bideki proishodot mi e baziran na starite dokumenti?

Posrednikot, prvicno rekol deka treba samo starite dokumenti i takvi prvicno dostavivme, no odkoga go prasale za slucajot so predok pred 1900 rekol deka treba novi dokumenti.
Steta ne mozes da napravis,najdobro odnesigi za da bidis posiguren iako nemame slusnato da odbivaat od MP ako predokot e roden pred 1900 no imase odbieni od DABC za proishod poradi toa.
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
45
Поени од реакции
17
Steta ne mozes da napravis,najdobro odnesigi za da bidis posiguren iako nemame slusnato da odbivaat od MP ako predokot e roden pred 1900 no imase odbieni od DABC za proishod poradi toa.
Prv pat has podnesov na 20.05.2019 a dopolnitelnite so predok 1900 god gi dostaviv na 12.12.2019 posledniot den koga primaa vo DABC.
DABC nema da raboti za priem na dokumenti do 12.01.2020 taka kazaa koga bev vo SOFIJA da gi odnesam so molba dokumentite. Ti koga imas podneseno?
 
Член од
14 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
16
Zdravo. Da ve prasam? Kolku vreme se ceka za dobivanje proishod i dali znaete dali moze da se menjaat vozackite vo sofija?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
2.038
Prv pat has podnesov na 20.05.2019 a dopolnitelnite so predok 1900 god gi dostaviv na 12.12.2019 posledniot den koga primaa vo DABC.
DABC nema da raboti za priem na dokumenti do 12.01.2020 taka kazaa koga bev vo SOFIJA da gi odnesam so molba dokumentite. Ti koga imas podneseno?
Jas cekam potpis od Jotova,vo DABC pred 5 godini zavrsiv rabota,ti posakuvam kaj tebe brzo da odi.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Вака, дали имаш МК возачка? Ќе ти одговорам како да имаш......
Можеш да ја замениш македонската возачка за Бугарска, но на неа ќр стои МКД код 70 бидејќи имаме положено во Македонија.
Прашањето за бугарска возачка дозвола е моментално актуелна тема, од причина што работите се усложнија.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Доколку сакаш да полагаш во Бугарија за некоја друга категорија што ја немаш, во тој случај кодот мкд ќе ти го нема. Се полагаат тестови прво,кои се закажуваат за две недели, и мора да се присуствува на полагањето бидејќи има камери. А градска се полага и првиот ден закажуваш, вториот полагаш и третиот зимаш уверение.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта.
Jas poloziv za C kategorija i sega treba da cekam1 godina za E da polagam. Znaci ovde djabe so ke polagam vi mk. Dali ako polagam za E vo bugarija ke vazi vozackata za svedska ?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
33
Prv pat has podnesov na 20.05.2019 a dopolnitelnite so predok 1900 god gi dostaviv na 12.12.2019 posledniot den koga primaa vo DABC.
DABC nema da raboti za priem na dokumenti do 12.01.2020 taka kazaa koga bev vo SOFIJA da gi odnesam so molba dokumentite. Ti koga imas podneseno?
Jas ne podnesuvam vo DABC tuku vo MP. Proizhodot od DABC posrednkot go izvadil pred 2 godini.
Inace dopolnitelniot dokument koj se baral vo MP bilo fakticki Udostoverenieto odnosno potvrdata od klub zaedno so izvodite, da se videlo na koj nacin e izdadeno.
Inace ne smeelo da se ima poveke udostoverenija vo predmetot. Posrednikot rece deka mozelo da se dobie otkaz za ova pa ke treba da gi povlekuvam starite dokumenti i da gi dostavuvam novite.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
195
Поени од реакции
143
Со каков шо че излезиш на 2те граници со таков че се вратиш бугарскио за следно излегувајне од земјава само на мкд граница се после мкд покажуваш бг пасош

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom