Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Во кратки црти, ќе го озаконат происходот. Точно се дефинира врз која основа се издава, максимално чекање на происход ќе биде 1 месец т.е нема веќе разлекување. Ќе постои можност за жалба, и во суштина кога се поднесува за државјанство нема повеќе пинг понг дај ми на ти плус документи туку самите институции меѓу себе ќе го прават тоа. Во случај на происход, нема да може некој да бара + документи бидејќи тој ќе се смета за веродостоен документ. Исто така и потписот на вицепрезидент нема да може да трае со години туку 2 месеци отприлика.
Konecno dobra odluka, uste da se sprovede vo praksa ke bide super :)
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
35
Во кратки црти, ќе го озаконат происходот. Точно се дефинира врз која основа се издава, максимално чекање на происход ќе биде 1 месец т.е нема веќе разлекување. Ќе постои можност за жалба, и во суштина кога се поднесува за државјанство нема повеќе пинг понг дај ми на ти плус документи туку самите институции меѓу себе ќе го прават тоа. Во случај на происход, нема да може некој да бара + документи бидејќи тој ќе се смета за веродостоен документ. Исто така и потписот на вицепрезидент нема да може да трае со години туку 2 месеци отприлика.
Ako moze pojasnuvanje malku. Dali potpisot na viceprezidentot da ne trae podolgo ke vazi I za segasnite so cekat ili za tie od koga stapuva na sila zakonot? Izglasano li e ova ili predlog?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
35
Ve citam pa da spodelam iskustvo.
Procedura zapocnata septemvri 2016, izvodi od mene, roditel, dedo i pradedo doden 1892 vo selo so 100% bugarsko naselenie i potvrda od Strumica.
Podneseno za proishod krajot na oktomvri-pocetokot na noemvri 2016.
Proishod dobieno od DAPC krajot na januari 2017.
Dokumenti podnesni krajot na januari 2017.
Intervju krajot na maj 2018.
Na zadolzitelna do juni 2019.
Na finalna od juli 2019.
Na dopolnitelna od krajot na oktomvri so rok do 20 januari 2020.
Posrednikot gi pobara istite dokumenti i plus uste ednas potvrda od Strumica i istite mu gi dadov.
Posrednikot gi predal novite dokumenti na pocetokot na noemvri.

Prasanjata mi se:

1) Dali vednas ili nekolku nedeli po po dostavuvanjeto na dopolnitelnite dokumenti se menuva statusot odnosno dali se vraka na "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване" ili na "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство" ili treba da se ceka do 20 januari za promena na statusot.

2) Kako da bidam siguren deka posrednikot gi ima dostaveno dokumentite?

Inaku posrednikot ubeduval deka do najkasno do stedinata na 2020, maksimalno avgust ke bideme so pasos vo raka.

Druga rabota sto me interesira e dali nekoj ima kopija od dogovorot za polnomosno za vodenje na procedurata za vadenje na pasos so kancelarijata vo hotel Rila? Dali vo dogovorot ima ceni za uslugata?
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Ve citam pa da spodelam iskustvo.
Procedura zapocnata septemvri 2016, izvodi od mene, roditel, dedo i pradedo doden 1892 vo selo so 100% bugarsko naselenie i potvrda od Strumica.
Podneseno za proishod krajot na oktomvri-pocetokot na noemvri 2016.
Proishod dobieno od DAPC krajot na januari 2017.
Dokumenti podnesni krajot na januari 2017.
Intervju krajot na maj 2018.
Na zadolzitelna do juni 2019.
Na finalna od juli 2019.
Na dopolnitelna od krajot na oktomvri so rok do 20 januari 2020.
Posrednikot gi pobara istite dokumenti i plus uste ednas potvrda od Strumica i istite mu gi dadov.
Posrednikot gi predal novite dokumenti na pocetokot na noemvri.

Prasanjata mi se:

1) Dali vednas ili nekolku nedeli po po dostavuvanjeto na dopolnitelnite dokumenti se menuva statusot odnosno dali se vraka na "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване" ili na "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство" ili treba da se ceka do 20 januari za promena na statusot.

2) Kako da bidam siguren deka posrednikot gi ima dostaveno dokumentite?

Inaku posrednikot ubeduval deka do najkasno do stedinata na 2020, maksimalno avgust ke bideme so pasos vo raka.

Druga rabota sto me interesira e dali nekoj ima kopija od dogovorot za polnomosno za vodenje na procedurata za vadenje na pasos so kancelarijata vo hotel Rila? Dali vo dogovorot ima ceni za uslugata?
Абе пријателе, се е бизнис и тоа голем и се е на наш грб и се е каша попара, но надешта умира последна, чим имаш пари тераја работата и непрашувај многу што повеке знаеш толку повеке ке се разочараш , со среќа.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.201
Во кратки црти, ќе го озаконат происходот. Точно се дефинира врз која основа се издава, максимално чекање на происход ќе биде 1 месец т.е нема веќе разлекување. Ќе постои можност за жалба, и во суштина кога се поднесува за државјанство нема повеќе пинг понг дај ми на ти плус документи туку самите институции меѓу себе ќе го прават тоа. Во случај на происход, нема да може некој да бара + документи бидејќи тој ќе се смета за веродостоен документ. Исто така и потписот на вицепрезидент нема да може да трае со години туку 2 месеци отприлика.
Сè е тоа убаво, прашањето е дали и кога ќе помине во парламент, а уште поголемата заебанција КОЛКУ ќе се спроведува во пракса. :)
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
828
Поени од реакции
1.221
konecno. od 2014ta se cekat promenive da bidet ozvaniceni so zakon.
Значи вака:
Ако поминат измениве единствено нешто што реално ќе се скрати е чекањето за Удостоверение од ДАБЧ, никаде не се спомнува дека Јотова треба да потпише во рок од 2 месеци како што прочитав некаде глупости, Јотова може и после 5 години да потпише или да додели отказ, тоа е нејзино право.

Задолжителна+финална т.е. времето од интевју до совет се крати од 12 месеци на 9, а задолжителната т.е. изјаснувањето од страна на МВР и ДАНС се крати на 3 месеци, а не како што досега беше од 2 до 9 месеци. Според измените ако заглават со проверките (а на секоја преписка го прават тоа), тоа ќе го сметаат за дополнителна проверка за која НЕМА РОК до кога ќе се изврши и по автоматизам предметот се става во мирување за да се запази законскиот рок од 9 месеци, а во реалност рокот се пробива со неколку месеци и повеќе, а можат и цела година да не се изјаснат ако сакаат и се ќе си биде законски.

ДАБЧ според измените треба да има второстепена улога т.е. во краен случај да се вади Удостоверение од нив. Новото ќе биде што за државјанство ќе може да се аплицира директно со Потврда од клуб. За тоа да го остварат после донесување на законот ќе се состанат и ќе дискутираат кои клубови ќе ги овластат и за тоа како ќе воспостават механизам за контрола врз тие клубови. Контрола директно од Софија.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
828
Поени од реакции
1.221
Знаеш,кога ке види човек колку се замараш со измени,закон,комисии,клубови,ке се олеснело или отежнело секој малку интелегентен човек ке дојде до закључот дека ти си такво едно напорно суштество,еден таков дегенерик што не се раѓа по втор пат.Од кога постои форумов не се десило некој што земал државјанство да се замара како те течат процедурите во иднина.Или имаш некои задни намери или си магаре заробено во човечко тело,нема друго објаснување.
Ти си многу прост човек што единствено нешто во животов е да виси 24/7 по форуми и да безделничи, ако си малолетен ќе те разберам некако што си паразит и чекаш од родителите, ама не си...едноставно те жалам. Сонуваш мед и млеко надвор од државава, се надевам ќе си го земеш пасошот побрзо и ќе ја сфатиш реалноста дека си тежок дебил.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
Nikoj li neznae sto se sleduva odkoga ke zakazes termin za da podignes ukaz!??!?!
I kolku ima cekanje...vaka po forumov mn ima upateni ama samo da se odgovara na poedinci.
Falamnoguprijatno
Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

Апдејт на список за потоис
12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
44
Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

Апдејт на список за потоис
12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

Апдејт на список за потоис
12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
Fala mnogu
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.222
Поени од реакции
13.225
zdr so dok od roditel intervju 2 maj 2017 prepiska 11180/2017 na polozitelno nekade juni 2019 ima nadez deka ke izleze ili tesko mnogu vreme eve vejke 3 god pooz vaka sea pisi
Од моментот кога ти се менал статусот во "положително мислење од Советот.." чекаш 1 година +/- 1 месец до конечен указ или одказ од вицепрезидентот.
Постои и 3та опција (иако ретка) а тоа е да одиш на дополнителна проверка од вицепрезидент што реално не е добар статус бидејќи голем % од тие што заминале на дополнителна проверка од вицепрезидент добиле одказ. Не мора да значи но сепак...

И пак би повторил, најгоре на темава има веб страна каде што се објаснати најголем дел од ЧПП (често поставуваните прашања). Прво погледнете таму, а потоа прашувајте овде.

https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
Апдејт на список за потпис
Ајде со среќа оваа недела да не израдувате;)

12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
21.12.2018 Vikkk
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
41
Поени од реакции
30
Фебруар 2018. Интервју Амбасада Сарајево


Мај 2018. Образувана преписка и врло брзо потом Образувана преписка Н:XXX/20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.


Аугуст 2019. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.


Новембар 2019. Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.


Документи:
(све оргинали и уредно преведени и овјерени у Амбасади)
 • Извод на умрени од дедо (СКИ)
 • Извод на родени татко (СКИ)
 • Мој извод на родени БиХ (СКИ)
 • Происход (СКИ)
 • Крштеница и венчани лист од дедо (БЛ егзархија) (презиме бугаризовано (ОВ), додуше тако нам је и било презиме)
 • Медицински папири
 • Уверење о некажњавењу и Увјерење да се не води против мене кривични поступак пред судом
Можда сам нешто изоставио......

Све похвале за особље Амбасаде у Сарајеву. Професионално обављају свој посао. Иначе довољно је било да се тамо појавим, и то без резервације термина, јер нема гужве.

Чекам даље............
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.461
Апдејт на список за потпис
Ајде со среќа оваа недела да не израдувате;)

12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
21.12.2018 Vikkk
Eden drugar ceka od 18.12.2018 so potvrda i prv bratuced
A 3 drugari od 21.12.2018 so vujko i potvrda. ...
Автоматски споено мислење:

12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham
12.12.2018 Vcoki
18.12.2018 stefan
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 trajce
21.12.2018 Viktor T.
21.12.2018 viktor
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
21.12.2018 Vikkk

Dodadov cetvorica moj drugari trojca se od 21.12.2018. So vujko i braticed so potvrda i eden od 18.12.2018 so bratuced i plus potvrda........
Автоматски споено мислење:

I da potsetam vo petokot. Odbien dobien otkaz na prijatel. Od 18.12.2018 na polozitelno. Samo so vujko bes potvrda.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.201
ДАБЧ според измените треба да има второстепена улога т.е. во краен случај да се вади Удостоверение од нив. Новото ќе биде што за државјанство ќе може да се аплицира директно со Потврда од клуб. За тоа да го остварат после донесување на законот ќе се состанат и ќе дискутираат кои клубови ќе ги овластат и за тоа како ќе воспостават механизам за контрола врз тие клубови. Контрола директно од Софија.
Според тебе, кои клубови би добиле овластување? Долго време ја пратиш темата и измените кои ги воведуваат, сигурно знаеш и во мкд како се околностите (горе - долу) со клубовите... пошто реална ситуација може да е следна... одиш во клуб, вадиш потврда, ти почнува процедура и некаде на средина ОП курац тој клуб нема овластување за Удостоверение.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom