Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Dobro luge ima li nekoj informacija za tie od 2012 so odneseni dopolnitelni dokumenti
Tocno.
Tie sto imaa sreka da najdat svidetelstvo so naznaka bugarin pominaa a kaj onie cie sto svidetelstvo nemade naznaka bugarin gi vratija.
Znaci bitno e da imas dokument so naznaka bugarin toa e spored zakon i sigurno pominuvas.
a za onie sto ja nemat naznakata bugarin na bilo kakov dokument od bg vreme dzabe ai trosat pari i nervi.[DOUBLEPOST=1427964448][/DOUBLEPOST]
Tocni dokumenti i sigurno minuvas no bidejki valjda si ja odnel posmrtnicata skoro nemas promena na status zatoa smireno pocekaj ke ti izleze.
Izvini, i mene mi e vazno da znam, kakva naznaka bugarin treba da pisuva? Ne e dovolno prezimeto da zavrsuva na Va ? Vo mojov slucaj za dopolnitelen dok. so ucenicka kniska na babami sto bugarite ja izdale na bugarski jazik.
 
Последно уредено:
S

Sukhoi-27

Гостин
Izvini, i mene mi e vazno da znam, kakva naznaka bugarin treba da pisuva? Ne e dovolno prezimeto da zavrsuva na Va ? Vo mojov slucaj za dopolnitelen dok. so ucenicka kniska na babami sto bugarite ja izdale na bugarski jazik.
Тоа е во подобрите документи.Мислам дека ако е личен документ од тип на воена книшка,ученичка,сведителство се добива државјанство, а доколку е некој документ за купопродажба или слично тогаш не.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Izvini, i mene mi e vazno da znam, kakva naznaka bugarin treba da pisuva? Ne e dovolno prezimeto da zavrsuva na Va ? Vo mojov slucaj za dopolnitelen dok. so ucenicka kniska na babami sto bugarite ja izdale na bugarski jazik.
Познавам случај со свидетелство од основно на бугарски јазик кој беше експресно одбиен, но вреди да пробаш. Да сум на твое место, би ја поднел ученичката книшка.

Назнака во смисла да пишува дека лицето е од бугарска националност, тоа се бара. Не е доволно презимето да завршува на -ва, тоа ништо не им значи.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Дај цитирајте извор вие што кажувате дека е изгласана измената на законот.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Познавам случај со свидетелство од основно на бугарски јазик кој беше експресно одбиен, но вреди да пробаш. Да сум на твое место, би ја поднел ученичката книшка.

Назнака во смисла да пишува дека лицето е од бугарска националност, тоа се бара. Не е доволно презимето да завршува на -ва, тоа ништо не им значи.
Dobro, fala, a dali slucajot sto bese odbien, bese na dopolnitelna proverka ili na pocetok za dobivanje na proizhod?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Дај цитирајте извор вие што кажувате дека е изгласана измената на законот.
Drugar od sigurni izvori, od maj mesec veke ke pocnat da odobruvaa so prv, vtor, cicko... Strpete se so sigurnost ke pocnat da se izdavaa! Denes bev za Sofija!
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Znae li nekoj kako ukraincite i moldavcite dobivaat proishod i drzavjanstva, ne veruvam deka i niv im baraat voeni kniski i svidetelstvo?? Ili toa vazi samo za nas?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Znae li nekoj kako ukraincite i moldavcite dobivaat proishod i drzavjanstva, ne veruvam deka i niv im baraat voeni kniski i svidetelstvo?? Ili toa vazi samo za nas?
Мислам дека во нивните изводи пишува националност бугарин,а државјанство молдавско или украинско за тие што имаат бг.потекло.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Бројот на предлог законот е 554-01-20 од 04/02/2015, и од веб страната на бугарскиот парламент http://www.parliament.bg/bg/bills може да се види дека сеуште е со статус на законопроект. Согласно процедудата за изгласување на законите во Бугарија, по објавувањето на предлог законот истиот се става на прво гласање најдоцна 2 месеци по предложувањето. Тоа значи дека во текот на неделава би требало да биде ставен на гласање.
 

Attachments

Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
На почеток за добивање произход, одбиен беше од ДАБЧ.
Сакам да те прашам доколку знеш.Дали откако ќе биде некој одбиен наведуваат причина зошто е одбиен или така само ги одбиваат без некаков документ.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Бројот на предлог законот е 554-01-20 од 04/02/2015, и од веб страната на бугарскиот парламент http://www.parliament.bg/bg/bills може да се види дека сеуште е со статус на законопроект. Согласно процедудата за изгласување на законите во Бугарија, по објавувањето на предлог законот истиот се става на прво гласање најдоцна 2 месеци по предложувањето. Тоа значи дека во текот на неделава би требало да биде ставен на гласање.
predlogot bese podnesen na 4fevruari,ako e najdocna do dva meseci znaci deka utre zadutre najkasno treba da bide staven na glasanje keski da e taka da se izglasa sto pobrzo i da trgne rabotava
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom