Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Потписот го чекав од 11 февруари.[DOUBLEPOST=1428045088][/DOUBLEPOST]Благодарам за честитките. Нека ви е со среќа на сите.
Cestitki,a da prasam pred kolku vreme odnese dopolnitelen dokument i izvod ili posmrtnica ,bidejki i jas sum od 2012 a posledno posmrtnica odnesov na 14 ili 15 fevruari a star dokumunt vo noemvri pozdrav
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Izvodi od rodnini ama kako dolnitelen odnese izvod od prababa bugarka koj go izvadi 2014 godina izvodot zboram za pravosudie
Да за правосудие,но дали изводот е стар или е изваден кај нас сега и не пишува националност или пак е изваден во Бугарија.Точно кажи со каков документ е прекратен.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Nov 2014 izvaden bugarija pisuva bugarka ama koga go prasav zosto te prekratija rece posrednikot ne mu go legaliziral izvodot na majka mu[DOUBLEPOST=1428061405][/DOUBLEPOST]
Nov 2014 izvaden bugarija pisuva bugarka ama koga go prasav zosto te prekratija rece posrednikot ne mu go legaliziral izvodot na majka mu
PraBaba mu e 100 posto bugarka od kaj majka mu strana a pradedo mu srbin
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Nov 2014 izvaden bugarija pisuva bugarka ama koga go prasav zosto te prekratija rece posrednikot ne mu go legaliziral izvodot na majka mu[DOUBLEPOST=1428061405][/DOUBLEPOST]
PraBaba mu e 100 posto bugarka od kaj majka mu strana a pradedo mu srbin
Мислам дека тоа што имал прадедо србин нема никаква врска проблемот е кај документите т.е. тоа што не е легализирано или има некоја друга нерегуларност во стеблото.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Мислам дека тоа што имал прадедо србин нема никаква врска проблемот е кај документите т.е. тоа што не е легализирано или има некоја друга нерегуларност во стеблото.
Znam samo sakav da kazam deka stebloto mu e izmesano od tri strani:)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Znam samo sakav da kazam deka stebloto mu e izmesano od tri strani:)
Во ред штом било измешано веројатно не можеле да го поврзат,мегутоа ме заинтересира случајот со Боби кој сам ги подал документите.Дали администрацијата направила грешка или тие на шалтер и дали може документите кои ги подал да ги заме назат.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Претседателот на ДАБЧ Вангелов денеска имал средба во софија со Лазар Младенов од БККС за надминување на проблемот. Да се надеваме ке ја средат работата и ке може и со документи од клубот да се докажува потекло.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Претседателот на ДАБЧ Вангелов денеска имал средба во софија со Лазар Младенов од БККС за надминување на проблемот. Да се надеваме ке ја средат работата и ке може и со документи од клубот да се докажува потекло.
Што ако ДАБЧ дава произход на таква основа, ако потоа од Правосудие не го прифаќаат?
 
Член од
3 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
koliko se ceka na pasos kad se odnese dopunska dokumentacija,hvala
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Што ако ДАБЧ дава произход на таква основа, ако потоа од Правосудие не го прифаќаат?[/quote


Тоа е друго прашање, ако се смени законот не ќе може да не признаваат происход добиен врз база на организација на блгарите која е регистрирана во дабч. Па ако остане како сега со стари документи тогаш нема потреба толку галама од ВМРО да го добие дабч и да се додаваат овие измени. Гледате дека и сега дури е невозможна мисија да се докажува происход без дедо, баба кои се изјасниле како бугари на кои се повикуваме. Како оди времето ќе биде се потешко да се најдат и амин државјанство. Затоа да се избегнат овие проблеми се иде со поедноставна постапка. Ако сакаат наше е само да чекаме
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
E

Едно прашање:Дали документите кои ги достави и потоа беше прекратен си ги побара назат или се изгубени?
Тамо се уште .Чекам новиов закон да видам па ќе пробам да ја реактивирам процедурата.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Cestitki,a da prasam pred kolku vreme odnese dopolnitelen dokument i izvod ili posmrtnica ,bidejki i jas sum od 2012 a posledno posmrtnica odnesov na 14 ili 15 fevruari a star dokumunt vo noemvri pozdrav
Јас не бев вратена на дополнителна проверка. Однесов од брат на дедо ми венчаница и документ дека се запопил во Бугарија. Документите се поднесени во мај 2014. На интервју бев во септември 2013. Братучетка ми ги има истите документи. Ги поднесе кон крај на јануари, но се уште е на дополнителна проверка.
Благодарам за честитките..нека ви се врати што поскоро..Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom