Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
denes od mojot posrednik doznav deka zakonot so koj sto se dozvoluva do 2 bratuced dokaz za koreni, e izglasan I deka treba da stapi na sila pri krajot na mart. Taka da vir sto nemate dooumenti ocekuvajte olesnuvanje na procedurata. Infotmacijava mi e od nego direktno, a covekot e dosta popularen vo ovaa rabota, I ne e prevarant. :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
denes od mojot posrednik doznav deka zakonot so koj sto se dozvoluva do 2 bratuced dokaz za koreni, e izglasan I deka treba da stapi na sila pri krajot na mart. Taka da vir sto nemate dooumenti ocekuvajte olesnuvanje na procedurata. Infotmacijava mi e od nego direktno, a covekot e dosta popularen vo ovaa rabota, I ne e prevarant. :)
Да втор братучед му бил ама на дедо ми, што правиме со тие што имаме подалечни 3ти и 4ти братучеди?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Кај и да е веќе треба да ти го потпишат указот, јас сум 1 месец после тебе. Ако сакаш сподели на форумов кога ќе ти потпишат да знаеме дека оди работава.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
nezn drugar sto se desava ama da ti kazam deka mu rekoja na zanami deka pasosot od brat ne e dokaz za poteklo i deka treba da bide od prava likija tatko majka baba debo
jas ne go izmislumam vi kazuvam sto mi se sluci pri podnesuvanje na dokumentite
Исто и јас имам информација дека за произход сега се многу стриктни,бараат само документи од права линија,значи ова важи само за оние коишто поднесуваат за произход а не за оние што веќе се во процедура во министерството на правосудие.Колку што знам од форумов има доста луѓе коишто во министерството имаат однесено стари бугарски документи што не се од права линија и молбите им се уважени.Така да тука станува збор само за ДАБЧ а не и за министерството....@tra123 ако веќе си во процедура во министерството, би требало да ти одобрат.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
denes od mojot posrednik doznav deka zakonot so koj sto se dozvoluva do 2 bratuced dokaz za koreni, e izglasan I deka treba da stapi na sila pri krajot na mart. Taka da vir sto nemate dooumenti ocekuvajte olesnuvanje na procedurata. Infotmacijava mi e od nego direktno, a covekot e dosta popularen vo ovaa rabota, I ne e prevarant. :)
Zakonot uste ne e ni dojden na red za glasanje... 554-01-20 e brojot mozes da si sledis na stranata na sobranie i sluzben vesnik. od kako ke se izglasa se vpisuva vo sluzben vesnik na bugarija potoa na evropskata unija pa stapuva vo sila
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Што може да се очекува од интервјуто во бугарското министерство за правда, какви прашања поставуваат итн?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Zakonot uste ne e ni dojden na red za glasanje... 554-01-20 e brojot mozes da si sledis na stranata na sobranie i sluzben vesnik. od kako ke se izglasa se vpisuva vo sluzben vesnik na bugarija potoa na evropskata unija pa stapuva vo sila
I jas pratam sekoja sreda ama nisto od izmeni na zakonot.Dali znaete uste kolku ke cekame.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво дали ја знае некој процедурата за америка со бугарски пасош дали е истата како во Македонија или има некое олеснување поздрав :D
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
A toa 554-01-20 sto znaci koga je na red toj zakon,ke bide li za brzo
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не ја отвара странава, што значи ова министеров го бојкотира издавањето на бугарско државјанство?
Многу убаво, па нели требаше да олеснат а не да бојкотираат.(n)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Не ја отвара странава, што значи ова министеров го бојкотира издавањето на бугарско државјанство?
Многу убаво, па нели требаше да олеснат а не да бојкотираат.(n)
http://www.vmro.bg/ангелов-министерство-на-правос'дието-бојкотира-получаването-на-б'лгарско-гражданство/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom