Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали некој има информација дали има начин да се врати преписката во процедура, откако ти е е прекратена ? За Пасош поднесов уште на почетокот од 2012г. Пред година ипол ми ја вратија за дополнителна проверка , во август преку посредник подадов молба врз основа на братучед со бг пасош, ми вети дека ќе ми излезе, но еве од вчера ми пише "Преписката е прекратена". Ве молам ако знаете нешто пишете :S
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Здраво дечки, дали некој има информација дали има начин да се врати преписката во процедура, откако ти е е прекратена ? За Пасош поднесов уште на почетокот од 2012г. Пред година ипол ми ја вратија за дополнителна проверка , во август преку посредник подадов молба врз основа на братучед со бг пасош, ми вети дека ќе ми излезе, но еве од вчера ми пише "Преписката е прекратена". Ве молам ако знаете нешто пишете :S
koj broj si odprilika
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
Ne vadete bugarski pasos za da ne ve mavaat kosmarni sonista so Pitu Guli i Andon Goseto
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Zakonot momentalno glasi deka bugarsko drzavjanstvo se dobiva vrz osonva na stari bugarski dokumenti od predci kako pra/dedo pra/baba ili nivni braka / sestri isto i bratcedi imavme slucaevi so vidovme so pozitiven izhod za ukaz za drzavjanstvo ili majka/tatko.
drug nacin vo momentot ne biva ..
Prekratena si zatoa sto si so bratcet a bratcedot pretpostavuvam deka go dobil pasosot vrz osnova na samodeklariran bugarin a ne so stari dokumenti i zatoa si prekratena. Pocekaj nov zakon ako nemas predci.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Koga ke dojde toj zakon za da se glasa...ke se iznacekame p....m.... Mnogu sporo odi celata situacija i zavrzlama
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Sigurno li ke ima nov zakon znae li nekoj so sigurnost? mene ne mi mirisa na arno prekrateni ima mnogu posrednikot mi vika kao ako se smeni nesto moze ke bide rabotata
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Дечки стрпете се, и јас го гњавев посредникот за законов, рече крајов на месецов треба да се донесе, ама пак не се знае можеби и ќе чекаме до мај,. најважно е дека ако се донесе треба да тргне работава, ако не, ништо од пасошиве, ќе одбиваат многу како и до сега, и јас мислам дека се зависи од власта, ако им наредат од горе да пуштаат ќе пуштаат, ако не ќе не одбиваат 80%. Ако се донесе законот би требало и власта да сака да пушта, засега атмосферата е дека демек сакале блгарите вчужбина да земат пасоши, така бар пише по новиниве блгарски, ама ништо не се знае до самиот крај.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Proveri vo osiguritelnata kompanija sproti ambasadata mozebi ke mozat da ti zakazat
баш го прќаш кај луѓе што може да те зезне од самиот старт, како на другарка ми уште од почетокот за Происход. Другарка ми е со презиме на -ИЧ по татко и а по мајка и моминско и е на -СКИ, баш тие не и кажаа да достави документ извод на родените од мајка и со моминското презиме на -СКИ и нормално баш поради тоа ја одбија за происходот. одеше преку амбасада во скопје и овие од спротива и ги преведуваа документите и и ги потполнуваа пријавите. джабе поминато време ко прв пат да се среќаваат со ваков случај тотално неодговорна Камелија таа од спротива.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zakonot momentalno glasi deka bugarsko drzavjanstvo se dobiva vrz osonva na stari bugarski dokumenti od predci kako pra/dedo pra/baba ili nivni braka / sestri isto i bratcedi imavme slucaevi so vidovme so pozitiven izhod za ukaz za drzavjanstvo ili majka/tatko.
drug nacin vo momentot ne biva ..
Prekratena si zatoa sto si so bratcet a bratcedot pretpostavuvam deka go dobil pasosot vrz osnova na samodeklariran bugarin a ne so stari dokumenti i zatoa si prekratena. Pocekaj nov zakon ako nemas predci.
Fala mn. na informacijata. Problemot e shto posrednikot mi kaza deka shtom pishe prekratena, znaci sum odbiena i nema nacin da dobijam na bilo koj nacin sega, duri i ako doprva odnesam dokument od predci, veke ni toj ne bi se priznal, zatoa shto veke sum prekratena. Mislam deka nitu noviot zakon nemoze da mi pomogne veke :(
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Koga ke dojde toj zakon za da se glasa...ke se iznacekame p....m.... Mnogu sporo odi celata situacija i zavrzlama
Sigurno li ke ima nov zakon znae li nekoj so sigurnost? mene ne mi mirisa na arno prekrateni ima mnogu posrednikot mi vika kao ako se smeni nesto moze ke bide rabotata
Jas mislam deka ima golemi sansi da ima izmeni vo zakonot naskoro . Znaci nema zakonot totalno da se smeni ama ke ima pozitivni izmeni veke na mnogu portali go procitavme toa e sega najnormalno ke se ceka dodeka da se donesat promenite ne e se taka plukni zalepi .. (se ceka da dojde na red) ama bitno ke ima izmeni vo zakonot bar olesnitelni za dobivanje na proishod i drzavjanstvo preku podalecni rodnini i bez predci so stari dokumenti da se nadevame.
Ama kako sto znam sekoj zakon sto go donesuvaat vazi za tie sto podavaat potoa a tie sto se ostanale od pred mislam deka ke treba povtorno nekoj molbi da prakaat do ministerstvo valjda ne ke gi site otpocetok pregleduvaat.[DOUBLEPOST=1425759317][/DOUBLEPOST]
Fala mn. na informacijata. Problemot e shto posrednikot mi kaza deka shtom pishe prekratena, znaci sum odbiena i nema nacin da dobijam na bilo koj nacin sega, duri i ako doprva odnesam dokument od predci, veke ni toj ne bi se priznal, zatoa shto veke sum prekratena. Mislam deka nitu noviot zakon nemoze da mi pomogne veke :(
Neznam kako odi toa so prekrateni prepiski vidi so nekoj drug posrednik ako moze nekako da ti sredi ili pocni ja otponovo procedurata drugo care nema.
Ama pa.i toj tvoj posrednik izgleda te izlazal samo da dokopa nekoja para mnogumina veke znaeme deka so bratucedi ne biduva. Te izmamil.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom