Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Е како тука има што добиле и со брат од дедо,нормално со дтар документ да не мешаме баби и жаби.Објаснето е дека со пасош и изјава јас сум бугарин не примаа ама со стари документи 41 -43 ,или претходно ги примаат а имаме и пример дека и е одобрено луѓево чекаат за потпис.
jas ti kazuvam vcera apliciravme so zenami mene mi zede dokumenti
a na nea ne sakase da gi primat bidejki samo bratmu ima pasos a ne i roditelite ti kazuvam kako sto e , brat na detodi e poblizok od brat tvoj?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Jas sum so vencaniva od sestra na dedo mi od 1941godina.sto mislis dali bi pominal inaku sum od 2012 vraten sum na dopolnitelna pred edna godina.
nezn drugar sto se desava ama da ti kazam deka mu rekoja na zanami deka pasosot od brat ne e dokaz za poteklo i deka treba da bide od prava likija tatko majka baba debo
jas ne go izmislumam vi kazuvam sto mi se sluci pri podnesuvanje na dokumentite
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Razlikata e vo toa deka po zakon baraat stari bd gokumenti zatoa gore navedenite dobile ukaz po brat na dedo/baba ili bratced a tvojot problem so zenati za so brat dokumenti e vo toa sto toj se samo sebesi deklariral deka e bugarin bez nikakvi dokumenti za poteklo.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Razlikata e vo toa deka po zakon baraat stari bd gokumenti zatoa gore navedenite dobile ukaz po brat na dedo/baba ili bratced a tvojot problem so zenati za so brat dokumenti e vo toa sto toj se samo sebesi deklariral deka e bugarin bez nikakvi dokumenti za poteklo.
taka mozebi bi mozelo
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Луѓе би сакал да ве прашам и дали ќе можи некако да напрам за да дојдам до моето бројче од интервјуто .. епа вака јас ја започнав целата постапка во бугарија значи земав происход картонче сите работи шо се потребни за на интервју ама поради тоа што живеев извесно време во германија ја одовлеков процедурата за интервју и кога си дојдов македонија отидов битола на интервју во конзулатот наместо во Софија .. тука ја напрајв грешката слушајки декаа документи се испраќале во Софија и ќе нема проблем .. направив интервју тука и ми рекоја за по 6 месеци да одам да си го земма бројчето ама веќе поминаја 1 година и 3 месеци и секој месец ми велат ела другиот месец ела другиот месец... кажете што би можел да направам во врска со бројчето
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.920
Луѓе би сакал да ве прашам и дали ќе можи некако да напрам за да дојдам до моето бројче од интервјуто .. епа вака јас ја започнав целата постапка во бугарија значи земав происход картонче сите работи шо се потребни за на интервју ама поради тоа што живеев извесно време во германија ја одовлеков процедурата за интервју и кога си дојдов македонија отидов битола на интервју во конзулатот наместо во Софија .. тука ја напрајв грешката слушајки декаа документи се испраќале во Софија и ќе нема проблем .. направив интервју тука и ми рекоја за по 6 месеци да одам да си го земма бројчето ама веќе поминаја 1 година и 3 месеци и секој месец ми велат ела другиот месец ела другиот месец... кажете што би можел да направам во врска со бројчето
Повеќе од година дена да немаат пратено пошта или да не добиле одговор неможе. Ќе им пишеш во министерство за правосудие следниве работи
-твое име и презиме
-матичен број (македонски)
-ден кога си бил на интервју и каде (значи ќе наведеш во конзулат битола)
-имиња на родителите (можеш и нивните матични)

сигурно ќе ти го дадат бројот со овие податоци.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Повеќе од година дена да немаат пратено пошта или да не добиле одговор неможе. Ќе им пишеш во министерство за правосудие следниве работи
-твое име и презиме
-матичен број (македонски)
-ден кога си бил на интервју и каде (значи ќе наведеш во конзулат битола)
-имиња на родителите (можеш и нивните матични)

сигурно ќе ти го дадат бројот со овие податоци.
Фала многу друже на одговорот сега ќе пуштам е маил па ќе видиме .. фала уште еднаш
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Колку се наплаќа за превод на умреници и изводи?
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Zdravo, dali pri prvoto odenje vo sofija za da odnesis dokumenti, izvodi taka natamu, se nosi i dokumentot za neosuduvan ??
 
Член од
1 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozdrav,,,, znae li nekoj uste kolku se ceka posle davanje dopolnitelni dokumenti?????
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Колку се наплаќа за превод на умреници и изводи?
Мене посредникот ми зеде 20 евра од документ.Некаде поназат во форумов имаше некој објаснето колку кошта ако сакаш сама да ги носиш.Јас мислам дека отприлика исто ќе те кошта само што нема да се малтретираш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom