Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
250 денари од примерок
Каде земаат волку ефтино,ама не е само превод треба и нешто таму друго да се направи. легализација ли како се викаше не ми текнува правилниот збор.[DOUBLEPOST=1425562452][/DOUBLEPOST]
Мене посредникот ми зеде 20 евра од документ.Некаде поназат во форумов имаше некој објаснето колку кошта ако сакаш сама да ги носиш.Јас мислам дека отприлика исто ќе те кошта само што нема да се малтретираш.
И мене така нешто ми спомна посредникот, ама ќе ме фати 200 300 евра многу изводи се.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Каде земаат волку ефтино,ама не е само превод треба и нешто таму друго да се направи. легализација ли како се викаше не ми текнува правилниот збор.[DOUBLEPOST=1425562452][/DOUBLEPOST]
И мене така нешто ми спомна посредникот, ама ќе ме фати 200 300 евра многу изводи се.
Епа превод е 250 денари, а секој документ треба да го легализираш, и се плаќа 15 евра од документ
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Каде земаат волку ефтино,ама не е само превод треба и нешто таму друго да се направи. легализација ли како се викаше не ми текнува правилниот збор.[DOUBLEPOST=1425562452][/DOUBLEPOST]
И мене така нешто ми спомна посредникот, ама ќе ме фати 200 300 евра многу изводи се.
За старите документи ако имаш не треба ништо го даваш оригиналот тука можеш да заштедиш.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Џабе, венчавањето е во Грција, тука се преселил кога веќе имал жена и деца. Каша попара е мојов случај.

Pa idi izvadi grcki pasos toj I vaka I taka ti e po priznaen nego bg ... jas istovremeno gi trcam dvata pasosa cim se vencale u gr i zavisnost kakvi drugi dokumenti imas mozes da izvadis ne samo na bugarskiov da se krstis
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Pa idi izvadi grcki pasos toj I vaka I taka ti e po priznaen nego bg ... jas istovremeno gi trcam dvata pasosa cim se vencale u gr i zavisnost kakvi drugi dokumenti imas mozes da izvadis ne samo na bugarskiov da se krstis
Процедурата за грчки пасош е исто толку сложена и треба чекање.Подобро да ја побара венчаницата во Грција ако не може да ја најде посмртницата.Инаку и јас имам баба гркињка не македонка преселена туку со име и презиме грчко кое ми стои во изводите.Баш прашав во врска со тоа и ми кажаа дека процедурата е долготрајна и сложена.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Aj vaka da ti objasnam kako ode poso ziveam u gr I mi pbjasnia se znam deka gemava e bg pasos a ne gr no se izvinuvam decki no nakratko da objasnam..... si vadis dokumentacia od gradok kaj sto e rodena babati ako e u gr vencanica i da ne si gresam dusa neznam dali e ziva no vo slucaj da ne e umrenica od sk ke si izvadis I tvoj izvod pa se do babati da se povrzes preku izvodi so nea I semejno steblo ke si gi prevedes dokumentite makedonski na grcki I vo izvodite ke baras imeyo makedonija na drzavjanstvo de ne se upotrebuva ke si gi spakuvas dokumentite fino lepo I ke sI gi pratis vo imegraciono vo gr I ke cekas odgovor nit intervjua nit zaebancii znaci polesno e toa nego da trcas nis bg izvini ali mene dvapati polesno mi e za gr procedurata nego bg
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Jas sum so vencaniva od sestra na dedo mi od 1941godina.sto mislis dali bi pominal inaku sum od 2012 vraten sum na dopolnitelna pred edna godina.
Мислам дека би требало да поминеш со тоа. Ако немаш друг документ немаш ни што да загубиш. Во најлош случај само може да си купиш време да не те прекратат - цела година си на дополнителна, треба да побрзаш.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
P.s. pred pola mesec imase I tuka promena na zakoni I polesno e ako dakas nekoj da ti go trca krugot ke si baras imigracionen advokat retko koj znaea od nasite no tuka advokati si ima za se posebno nemozes na sekoj advokat da mu ja dades taa obvrska bidejki samo imigracionen advokat moze da ti zavrsi rabota ko sto treba do samiot kraj I toa so dogovor pola od cenata plakas a drugoto koga ke izlezat dokumentite
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
P.s. pred pola mesec imase I tuka promena na zakoni I polesno e ako dakas nekoj da ti go trca krugot ke si baras imigracionen advokat retko koj znaea od nasite no tuka advokati si ima za se posebno nemozes na sekoj advokat da mu ja dades taa obvrska bidejki samo imigracionen advokat moze da ti zavrsi rabota ko sto treba do samiot kraj I toa so dogovor pola od cenata plakas a drugoto koga ke izlezat dokumentite
Fala megutoa momentalno go cekam uste ukazot.Da znaev ke pobarav grcko,bidejki sum od 2012 i veke 3 godini go cekam pasosot.Samo me interesira jazikot.Dali ima potreba da se uci dokolku pobaras drzavjanstvo.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Nema potreba bidejki si izrasnat I roden vo druga drzava jazikot ne prestavuva precka I oni imaat cisti grci rodeni vo germania pa neznaat da guknat grcki samo poteklo I angliski kolku da se razberes
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom