Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Momentalno clenstvoto vo klubot nema da ti zavrsi rabota.Ne go uvazuvaa vo ministerstvoto za pravda,a sega ne go uvazuvaat nitu vo DABC.Inako kosta okolu 30 evra.
да но ако го променат законот а сигурен сум (че го) тогаш тој документ што тие го издаваат ке чини 400е,,вака направив и со пасошот во 2007 тогаш си реков не сега подоцна и евеме сега лебдам среде вселена без гориво.. не е лошо да ми каже некој каде е тој клуб и што ми е потребно(за секој случај да си го имам) мислам нема потреба да го цитирам новиот закон што би стапил на сила доколку се изгласа.благодарам за било каков одговор....
 
Член од
1 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozdrav dali nekoj znae kolku vreme se ceka po davanje na dopolnitelni dokumenti ,predmetot posle18 meseci bese,,vraten na dopolnitelna proverka,, od 2013 god podneseni dokumenti.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Посредникот ми рече дека клубот во Струмица го затвориле, вистина ли е ова?

Иначе по муабетиве заклучувам дека скоро кај сите било да се со блиски или далечни роднини, постапката е укочена.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
друштво знам дека има напишано поназад но се обидувам да го најдам прадедоми војник од охрид 1 ва С.В имате ли предлози од кои архиви да почнам и колку ги има..БЛАГОДАРАМ на секаква помош
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Pa da de i jas mislev deka nemaat pravo da pisat deka si makeodnec ali vcera dojdov bukvalno vo situacija da gi zapalam sose nivnite knigi vo maticno.Znaci site podatoci se izmeneti i bez nekoj da se deklarira sto e i kakov e ako e roden vo makedonija on e makedonec po nacionalnost.

Znaci na izvodi pise samo drzavjanstvo nisto drugo toa da ali sega stanuva zbor za uverenie od maticna kniga sto e sosema drug dokument i porazlicen od izvodot i tuka ja pise nacionalnosta.Iako nemaat pravo da go napisat toa bidejki mi nema logika jas baram za majka mi podatoci a tie pisuvale i za baba mi i dedo mi.[DOUBLEPOST=1425373666][/DOUBLEPOST]Luge davajte sovet so da pravam najdenio bugarski dokument e od pra pra dedomi znaci.izvodite se vo red i ko treba da dokazam deka Majka mi e kerka na dedo mi pocnuvat problemite vo toj dokument odnosno vo uverenieto pise deka baba mi i dedo mi po nacionalnost se makedonci.Znaci i do glavnite sefovite na maticno bese svija sija deka ne moze toa da ne se napise i presecea.:tapp::tapp::tapp::tapp:
ne te razbiram kakvoe toa uverenie od maticnata sluzba,zosto ne se povrzes so izvodi so tvojot pradedo,vo izvodot pisuva samo drzavjanstvo-makedonsko,a i neli ti veke go zede pasosot?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Зошто ми се чини дека во архивите имаат некоја забрана да издаваат документи од бугарско, некој такво искуство да има? јас имам ете ме одбија за документ, не чувале они од српско бугарско, а и п0осредников нешто ко да шушна оти од власта забраниле издавање, не сакаат да вадиме пасоши, не спречуваат, на сите можни начини, заглавени сме тука како во гето. безперспективни, невработени, очајни :(
da jas imam prijatel vo arhivot... i mi kaza deka e zabraneto od skopje da se izdavaat stari BG dokumenti...
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Имам прашање,
Ако брат ти има пасош ќе биде ли од корист за тебе за понатамошни процедури ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Лелееееееееееееееееееееееееееее ма што е ова бре ало!
Мене животот ми зависи од тој пасош, не работам, имам фамилија за гледање, кај да одам, луѓе ова е тоталитаризам веќе, ова е фашизам!
Што ќе добие власта ако младите умираат за леб, и седат тука, па свесни ли се што прават со ова бре, и мене ме одбија во архивот, ма од авион се гледа дека имаат забрана од врвот.
Ова е срамота, па колку само средства се слеваат во буџетот од македонските иселеници во странство, од македонската дијаспора, што ќар ако заглавени седиме тука, ма ви се молам!

Сакаме леб, сакаме Еу пасош! тоа е наше право, луѓе вака ако продолжи нема да добие никој, сите сме заглавени сите до еден!

Ќе просиме за леб! тоа ли сакаат? Ќе им се наполнат изгнасните душички, ако не гледаат како просиме така?
Ама има Господ, се гледа, овој живот е пролазен, ќе горат во пекол,сите ќе горат.
Шо си ти ? Бугар ? Ако си Бугар тогаш ќе добиеш се што треба а ако не си тогаш не знам како ќе добиеш бугарски пасош.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Имам прашање,
Ако брат ти има пасош ќе биде ли од корист за тебе за понатамошни процедури ?
Не. Ги одбивале и со брат, сестра, татко, мајка со бугарски пасоши извор- посредникот така ми рече, се признавало само дедо прадедо. и воени книшки и крштеници,. тешко е сега, ако го донесат законот треба да се олесни. ако не наебавме.[DOUBLEPOST=1425408449][/DOUBLEPOST]
Шо си ти ? Бугар ? Ако си Бугар тогаш ќе добиеш се што треба а ако не си тогаш не знам како ќе добиеш бугарски пасош.
Ако имаш нешо да придонесеш кон темава пиши, ако не не, ниеден од овие со пасошиве не е бугар
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Шо си ти ? Бугар ? Ако си Бугар тогаш ќе добиеш се што треба а ако не си тогаш не знам како ќе добиеш бугарски пасош.
Ај кажи што си ти,па она ќе ти каже што е...
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
тешко е сега, ако го донесат законот треба да се олесни. ако не наебавме.
А нешто повеќе за ова знаеш? Кога треба да се донесе/смени законот и дали има шанса за такво нешто?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
А нешто повеќе за ова знаеш? Кога треба да се донесе/смени законот и дали има шанса за такво нешто?
Би требало средина на месецов да се донесе, не знам за сигурно, ама мислам оти ќе го донесат, така ми вика посредников, ама пак не можеме да знаеме, со сигурност
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ај кажи што си ти,па она ќе ти каже што е...
Јас сум тоа што сум. Марсовец. И имам хрватски пасош и бугарски исто така. Инаку половина хрват (по татко - половина бугар по мајка)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Мене ми требаат македонски стари изводи од 1860та година тука некаде, дали на тие изводи мислеше @Imperatrica ? тие не можам да ги барам во БГ, кога луѓето се македонци родени во мкд, тие треба да ги поврзам со бг изводи од роднини.

Иначе пратив маил сега во велико тарново и централниот архив, за бг војник од прва светска војна се работи, на тие архиви мислевте?[/quote момент, нешто не ми е јасно- логично е ако тоа лице е родено во 1860 год. да живее и умре после 19ХХ, и ваљда веќе не е меѓу живите или? еми зошто не бараш умреница, од понов период туку извод на родените?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Јас сум тоа што сум. Марсовец. И имам хрватски пасош и бугарски исто така. Инаку половина хрват (по татко - половина бугар по мајка)
Супер со среќа нека ти е ,па пиши со некој пост што би придонел и би бил од помош за нас сиротиве што дремеме цел ден на форум се допишуваме и чекаме некоја добра или лоша информација.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom